Osoba wskazana w testamencie nie dożyła otwarcia spadku, kto dziedziczy?

• Autor: Katarzyna Bereda

Zacznę od początku. Moi dziadkowie sporządzili testament na swoją córkę (moją mamę). Następnie dziadek zmarł, więc babcia została właścicielką. Testament pozostał niezmieniony. Potem zmarła moja mama (osoba, na którą testament był sporządzony). Babcia nie spisała nowego testamentu i też zmarła. Zatem kto teraz dziedziczy? Czy testament przechodzi na małżonka (tata żyje)? Czy może testament nie jest już ważny i dziedziczą osoby spokrewnione po zmarłej właścicielce (jej pozostałe dzieci)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Osoba wskazana w testamencie nie dożyła otwarcia spadku, kto dziedziczy?

Spadkobiercą może być tylko osoba żyjąca w chwili otwarcia spadku

Jeżeli spadkobierca testamentowy nie dożył otwarcia i ogłoszenia testamentu, a był jedynym spadkobiercą testamentowym, to do spadku powołani są spadkobiercy ustawowi testatora, a więc babci i dziadka. Zgodnie bowiem z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.”.

Zdolność do dziedziczenia oznacza ogół wymagań odnoszących się do zdolności prawnej, od których zależy możność nabycia praw i obowiązków w wyniku dziedziczenia. Stanowi ona wycinek zdolności prawnej i obejmuje tak ogólne wymagania odnoszące się do zdolności prawnej potencjalnego spadkobiercy, jak i wymagania obejmujące personalne kwalifikacje tej osoby, od których zależy możliwość nabycia praw i obowiązków w drodze dziedziczenia (M. Pazdan, w: K. Pietrzykowski, Komentarz KC, t. 2, 2018, art. 927, Nb 1).

Spadkobiercy ustawowi

Wobec tego osoba, która nie żyje w chwili śmierci testatora, nie może być spadkobiercą. Jeżeli więc w testamencie powołano do spadku tylko mamę, to nie może ona dojść do dziedziczenia, jeżeli nie żyła w chwili śmierci babci i dziadka. Dlatego obecnie do dziedziczenia dochodzą spadkobiercy ustawowi babci i dziadka, a więc ich dzieci oraz wnuki – w przypadku śmierci ich dzieci.

Zgodnie bowiem z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego (K.c.): „§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”.

Dlatego też, jak widać, obecnie do spadku powołane są dzieci babci i dziadka – z mocy ustawy. Jeżeli mama nie żyje, to Pan i Pana ewentualne rodzeństwo nabywacie udział spadkowy Pana mamy, jaki ona uzyskałaby w przypadku dziedziczenia ustawowego po babci i dziadku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »