Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie w testamencie nieruchomości z zapisem windykacyjnym

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 2021-10-18

Dzień dobry, moja małżonka otrzymała w testamencie (od swojej matki) w zapisie windykacyjnym dwie nieruchomości. Spadkodawca zmarł w styczniu 2021 roku. Kiedy te dwie nieruchomości stają się pełnoprawną własnością małżonki, w którym momencie powinno nastąpić przekazanie kluczy do tych nieruchomości (siostra mojej żony nie chce nam przekazać kluczy do obiektów aż do momentu uprawomocnienia się postanowienia rozprawy spadkowej)? Czy w oświadczeniu o przyjęciu spadku można przyjąć tylko jedną nieruchomość, a drugiej nie przyjmować (ta druga nieruchomość to obiekt zabytkowy)? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymanie w testamencie nieruchomości z zapisem windykacyjnym

Stwierdzenie nabycia spadku

Co do zasady spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy. To zaś oznacza, że aby doszło do dziedziczenia, to nie trzeba dysponować postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Dziedziczenie jest bowiem niejako automatyczne, tj. ma miejsce z mocy prawa, a dokładnie z mocy z art. 924 Kodeksu cywilnego. Tyle z teorii. W praktyce bez dysponowania dokumentem potwierdzającym prawo do spadku niewiele można. Obecny posiadacz nie wyda nieruchomości, w księdze wieczystej nie można dokonać aktualizacji itd.

Zalecam zatem uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku. Jeśli będzie Pani w jego posiadaniu, a nieruchomość nie zostanie wydana, możecie Państwo wezwać czy to komornika, czy policję i poświadczyć własność żony. Teraz jest to zaś niemożliwe i żaden organ nie będzie w stanie pomóc. Podsumowując, mieszkanie powinno zostać wydane (wraz z kluczami) w momencie okazania stwierdzenia nabycia spadku (prawomocnego). To jest bowiem dokument dający prawo ujawnienia własności w księdze wieczystej. Skoro zaś mamy tzw. rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych, to wszystko to, co jest w niej ujawnione, jest co do zasady zgodne z prawdą. Przed uprawomocnieniem się postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku nie można dokonać zmiany własności w księdze wieczystej, a zatem i można wstrzymać się z wydaniem mieszkania i kluczy, nie mając pewności, czy takie postanowienie nie zostało zaskarżone itd.

Dwie nieruchomości spadkowe

Co do drugiej kwestii, to wskazuję, że co do zasady nie można przedmiotu spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić. Jedyny wyjątek od tej zasady wprowadza art. 1014 Kodeksu cywilnego. Zacytuję go poniżej:

„§ 1. Przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu.

§ 2. Spadkobierca może odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu.

§ 3. Poza wypadkami przewidzianymi w paragrafach poprzedzających spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić”.

Jak jednak wynika z opisu stanu faktycznego, w sytuacji Pana żony nie mamy do czynienia ani z podstawieniem, ani z przyrostem (art. 963, 964 i 965 Kodeksu cywilnego). A zatem żona może tylko spadek w całości przyjąć albo w całości odrzucić, zgodnie z art. 1014 § 3 Kodeksu cywilnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »