Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Owdowiała druga żona a spadek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-29

Zmarł mój mąż. Miał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, brata i mamę. Jestem drugą żoną z dwójką dzieci, mąż nie zostawił testamentu. Wystąpimy do sądu o powołanie spadkobierców i podział spadku. Kto będzie dziedziczył i w jakim zakresie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeżeli Pani mąż zmarł, nie pozostawiając testamentu, to po jego śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Stosownie do art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że spadek po Pani byłym mężu nabyła Pani jako jego żona w chwili śmierci oraz wszystkie jego dzieci, czyli czwórka. Pani jako żonie przypada 1/4 udziału w spadku po mężu, natomiast pozostałe 3/4 udziału w spadku dziedziczy czwórka dzieci w częściach równych. Ani była małżonka, ani rodzice czy też brat zmarłego nie dziedziczą spadku po Pani mężu.

Tak więc w chwili obecnej współwłaścicielami wszystkich przedmiotów, które wchodziły w skład majątku zmarłego, są Pani oraz wszystkie jego dzieci. W chwili obecnej wystarczy, jeżeli przeprowadzi Pani postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym. Posiadając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, będzie Pani w stanie wykazać, że zarówno Pani, jak i dzieci Pani męża są spadkobiercami zmarłego.

Domniemywa się bowiem, że „osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą” (art. 1025 § 2 K.c.), a „względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku” albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 K.c.).

Co się tyczy działu spadku, to można go przeprowadzić w każdym czasie. W tym postępowaniu będzie Pani mogła podzielić majątek Pani męża między Panią i dzieci. Zaznaczam, że w skład spadku po Pani mężu weszła połowa Państwa majątku wspólnego małżeńskiego i cały majątek osobisty Pani męża.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »