Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Owdowiała druga żona a spadek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-29

Zmarł mój mąż. Miał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, brata i mamę. Jestem drugą żoną z dwójką dzieci, mąż nie zostawił testamentu. Wystąpimy do sądu o powołanie spadkobierców i podział spadku. Kto będzie dziedziczył i w jakim zakresie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jeżeli Pani mąż zmarł, nie pozostawiając testamentu, to po jego śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Stosownie do art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że spadek po Pani byłym mężu nabyła Pani jako jego żona w chwili śmierci oraz wszystkie jego dzieci, czyli czwórka. Pani jako żonie przypada 1/4 udziału w spadku po mężu, natomiast pozostałe 3/4 udziału w spadku dziedziczy czwórka dzieci w częściach równych. Ani była małżonka, ani rodzice czy też brat zmarłego nie dziedziczą spadku po Pani mężu.

Tak więc w chwili obecnej współwłaścicielami wszystkich przedmiotów, które wchodziły w skład majątku zmarłego, są Pani oraz wszystkie jego dzieci. W chwili obecnej wystarczy, jeżeli przeprowadzi Pani postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym. Posiadając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, będzie Pani w stanie wykazać, że zarówno Pani, jak i dzieci Pani męża są spadkobiercami zmarłego.

Domniemywa się bowiem, że „osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą” (art. 1025 § 2 K.c.), a „względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku” albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 K.c.).

Co się tyczy działu spadku, to można go przeprowadzić w każdym czasie. W tym postępowaniu będzie Pani mogła podzielić majątek Pani męża między Panią i dzieci. Zaznaczam, że w skład spadku po Pani mężu weszła połowa Państwa majątku wspólnego małżeńskiego i cały majątek osobisty Pani męża.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »