Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze zdeponowane na cudzym rachunku na wypadek choroby i śmierci

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-02

Na rok przed śmiercią zmarły zawarł ze swoją siostrą ustną umowę, na mocy której przekazał na jej rzecz (na konto bankowe) określoną kwotę pieniędzy, która to kwota miała zostać przeznaczona na opiekę w przypadku jego ciężkiej choroby. Umowa obejmowała także wskazanie, że środki te będą własnością siostry w razie jego nagłej śmierci. Zmarły nie posiadał żony ani dzieci. Teraz pozostałe przy życiu rodzeństwo rości sobie prawo do tych środków, czy słusznie? Jeżeli środki te nie wchodzą do masy spadkowej, jak je rozliczyć w urzędzie skarbowym?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że środki te nie zostały darowane na rzecz siostry, lecz przekazane jej do dyspozycji na wypadek ciężkiej choroby i konieczności sprawowania opieki. Jeżeli mielibyśmy do czynienia z darowizną, powinna być ona zgłoszona do urzędu skarbowego w terminie nie dłużnym aniżeli 6 miesięcy. Wówczas nie występowałby podatek od darowizny. Tak się jednak nie stało. Środki przekazane zostały siostrze przed dalej aniżeli rokiem czasu, co z kolei powoduje, że w chwili obecnej zgłoszenie ich do urzędu skarbowego skutkować będzie naliczeniem podatku od darowizny.

Przyjmując zatem, że nie mamy do czynienia z darowizną, środki były jedynie przekazane siostrze do jej dyspozycji, co z kolei powoduje, że nie utraciły one prymatu własności zmarłego, pomimo że zdeponowane zostały na rachunku należącym do innej osoby.

W takiej sytuacji środki powinny zostać zaliczone do masy spadkowej po zmarłym. Jedyną próbą wyjścia tych środków z masy spadkowej jest wskazanie, iż doszło do darowizny tych środków na rzecz siostry, ale wówczas siostra z uwagi na niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego do urzędu skarbowego zmuszona będzie zapłacić podatek oraz odsetki podatkowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »