Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pisma od firmy windykacyjnej dotyczące długów zmarłego dziadka

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-02-09

Cztery lata temu zrzekłam się spadku po moim ojcu. Niestety nie zrobiłam tego w imieniu małoletnich dzieci. Teraz osiągnęły pełnoletność i zaczęły dostawać pisma od firmy windykacyjnej – dotyczące długów dziadka. Czy dzieci jeszcze mogą odrzucić spadek? Jak mogą się zabezpieczyć przed spłatą?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Wprawdzie nic w temacie (przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza) zrobić już nie możemy, bo na odrzucenie jest za późno. Ale spokojnie – z opisu sprawy wynika bowiem, że spadkodawca nie miał żadnego majątku w chwili śmierci tylko same długi. Dlatego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez Pani dzieci, wnuków spadkodawcy oznacza odpowiedzialność dzieci za te długi, ale w kwocie przysłownego pustego worka, albo zera.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jednak pełne bezpieczeństwo czuje się dopiero wtedy, gdy posiada się odpowiedni dokument – w tym przypadku jest nim spis inwentarza. Proszę zainteresować się, czy taki spis został zlecony komornikowi do wykonania. Jeżeli ktokolwiek inny ze spadkobierców przyjmował spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to taki spis na pewno już sporządzono. Proszę więc zorientować się, aby mieć spokój i bezpieczeństwo.

Z opisu sprawy i podanych dat oraz wieku dzieci wynika, że żadne z nich nie mogło nabyć spadku wprost, bo były małoletnie. Dziedziczą one na tzw. starych zasadach (sprzed nowelizacji Kodeksu cywilnego), ale są to i tak zasady przychylne, bo dzieci zawsze nabywały spadek automatycznie z ochrona wynikająca z dobrodziejstwa inwentarza, co oznacza odpowiedzialność tylko do wysokości majątku spadkowego. Jeżeli więc ten majątek to zero, to i odpowiedzialność będzie zerowa..

Pani dzieci, jako małoletni nabyły spadek, ale nie wprost, tylko z dobrodziejstwem inwentarza, zgodne z poniższym ówcześnie obowiązującym przepisem kodeksu cywilnego:

„Art. 1015. [Termin do złożenia oświadczenia]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.

Dlatego proszę zadbać o spis inwentarza – i dzieci będą bezpieczne w zakresie roszczeń wierzycieli spadkodawcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »