Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-23

W 2006 roku w spadku po matce otrzymałem razem z bratem mieszkanie. Chciałbym znieść współwłasność w formie wykupienia części należącej do mojego brata. Jeśli zdecyduję się sprzedać to mieszkanie, czy będzie obowiązywać mnie zapłacenie podatku od sprzedaży mieszkania? Jeśli tak, to czy od całej wartości mieszkania, czy tylko od części należącej obecnie do mojego brata?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Źródłem przychodu, co do zasady, nie jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W Pana przypadku nabycie w części miało miejsce w 2006 roku, albowiem spadkobierca nabywa zawsze spadek z chwilą otwarcia spadku tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W tej zatem części zbycie nieruchomości nie powoduje już konsekwencji na gruncie podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie powstaje przychód do opodatkowania.

Meritum problemu jest tu zatem odpłatne zniesienie współwłasności. W prawie podatkowym, na ogół traktowane jest ono na równi z nabyciem udziału w nieruchomości. Konsekwencją powyższego jest, iż organy podatkowe uznają powszechnie, że w dniu zniesienia współwłasności mamy do czynienia z odpłatnym nabyciem udziału – tu w zamian za spłatę. Zatem ta „część” nabyta od brata, nabyta zostanie w momencie zniesienia współwłasności i w tej części, w przypadku sprzedaży przed upływem lat pięciu, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Podobnie wskazują organy podatkowe, przykładowo już w „starym” piśmie z dnia 26 września 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu [sygnatura: PD-2/415/137/07] wskazywał, że „Opodatkowaniu na zasadach przedstawionych powyżej podlegać będzie natomiast dochód ze sprzedaży części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności (ok. 400 m2), w przypadku, gdy sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od daty nabycia” i tu za datę organ uznaje datę zniesienia współwłasności. Nowsze interpretacje, w tym te wydawane już przez Ministra Finansów, traktują problem analogicznie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy przysługuje zwolnienie z podatku od spadku?

W 2012 r. został sporządzony w kancelarii notarialnej akt poświadczenia dziedziczenia części lokalu własnościowego po ojcu, który zmarł w 2004 r....

Podatek od zachowku

W 2008 r. nabyłem prawo do zachowku po babci. Moja mama od dawna nie żyje, więc dziedziczenie przeszło wprost na mnie (nie mam rodzeństwa). Spadkobierców...

Podatek od spadku i ewentualne przedawnienie

Proszę o poradę dotyczącą podatku od spadku i jego ewentualnego przedawnienia. Sąd poinformował urząd skarbowy o stwierdzeniu nabycia spadku...

Czy nastąpiło przedawnienie podatku od nabytego spadku?

Dziadek przed śmiercią spisał testament, w którym zapisał mi cały swój majątek. W 2004 r. nabyłem spadek po dziadku na mocy postanowienia sądu....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »