Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podważenie testamentu

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2013-03-13

W 2008 r. rozwiodłam się. Mąż zmarł rok temu. Przed śmiercią zapisał w testamencie notarialnym swoją część mieszkania synowi naszych znajomych. Mąż od lat leczył się u psychiatry. Czy mam szanse na podważenie testamentu?

 

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria
Oceniam jak zwykle wysoko profesjonalizm i szybkość działania. Korzystam z Państwa usług od dawna i nigdy się nie zawiodłam. Zawsze polecam Państwa usługi innym.
Ewa, 59 lat
Jestem zadowolona z tej odpowiedzi , fachowo wszystko zostało wyjaśnione.Chociaż czasami potrzebujemy prostych słów, ale wiem że wszystko zależy od pewnych czynników.
Irena
Mieszkam na stale w Szwecji. Dwa lata temu zmarl w Polsce moj ojciec i jego zona chciala mnie wykluczyc ze spadku. Szukalem informacjj przez Internet i w koncu zwrocilem sie z zapytaniem do portalu eporady24. Radca prawny Tomasz Krupinski podjal paleczke i podpisalismy wkrotce umowe. Nie bylo latwo, ale po kilku posiedzeniach sadowych w koncu sprawe wygralismy. Jestem bardzo wdzieczny Panu Tomaszowi za jego wklad pracy, cierpliwosc, wytrwalosc, dokladnosc, uczciwosc, sumiennosc i duzo, duzo wiecej. Goraco polecam Pana Tomasza, mozna na nim naprawde polegac, jest bardzo kompetentnym i solidnym prawnikiem. Dziekuje bardzo!
Michal, 44 lata, ekonomista
Uzyskałam wyczerpującą informację, która potwierdziła niestety fakt że emerytura jeszcze mężowi nie przysługuje. 
Jadwiga, urzędnik, 62 lata
Odpowiedź rzetelna, udzielona b. szybko. Kwota przystępna. 
Hania, księgowa, 60 lat
Dziękuję , jest ok. Krótko, konkretnie z powołaniem się na przepisy.
Elżbieta, 62 lata, emerytka
Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Powołanie do spadku może wynikać z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W opisanej przez Panią sytuacji mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, ponieważ zmarły spadkodawca spisał testament na rzecz syna znajomych.

Gdyby doszło do podważenia testamentu, to w grę wchodziłoby dziedziczenie ustawowe i nowy krąg spadkobierców po zmarłym.

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Od dziedziczenia z ustawy wyłączony jest „były małżonek”. Przez to określenie należy rozumieć:

  • Osobę, w stosunku do której zapadł prawomocny wyrok orzekający rozwód ze spadkodawcą.
  • Osobę, w stosunku do której orzeczono unieważnienie małżeństwa; unieważnienie małżeństwa może w pewnych sytuacjach zostać orzeczone po śmierci jednego z małżonków (o istnieniu takiej możliwości przesądza wyraźny przepis ustawy – art. 18 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto Kodeks postępowania cywilnego przewiduje, że toczące się postępowanie o unieważnienie małżeństwa w razie śmierci jednego z małżonków zawiesza się; umorzenie takiego postępowania następuje natomiast dopiero wtedy, gdy zstępni małżonka, który wytoczył powództwo, nie zgłoszą – w ciągu sześciu miesięcy po wydaniu postanowienia o zawieszeniu – wniosku o podjęcie postępowania.
  • Osobę, w stosunku do której zapadło orzeczenie stwierdzające nieistnienie małżeństwa pomiędzy nią a spadkodawcą; proces o stwierdzenie nieistnienia małżeństwa może wytoczyć każdy, kto ma w tym interes prawny (art. 1 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, art. 447-448 Kodeksu postępowania cywilnego); śmierć jednego z rzekomych małżonków nie stoi na przeszkodzie wytoczeniu powództwa, a także kontynuowaniu toczącego się już procesu.
  • Małżonka, co do którego zapadło prawomocne orzeczenie o separacji – por. art. 9351 Kodeksu cywilnego.

Z powyższego wynika, że w razie podważenia testamentu nie będzie Pani miała żadnego prawa do spadku, ponieważ Kodeks cywilny wyłącza możliwość dziedziczenia ex małżonka.

Co do ewentualnego podważenia testamentu, jeśli mimo to nadal chciałaby Pani to zrobić, to stwierdzić należy, że zasadniczo istnieje możliwość podważenia ważności testamentu, jeżeli zachodzi jedna z przesłanek z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego. Mianowicie testament nie jest ważny, jeżeli został sporządzony:

  1. w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (w przypadku testamentów własnoręcznych oraz notarialnych zarzuca się nieważność testamentu także gdy istnieją wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, przykładowo gdy istniały podstawy trwałego naruszenia czynności umysłowych spadkodawcy, np. choroba Alzheimera, delirium, zespół psychoorganiczno-otępienny (aczkolwiek nie zawsze skutecznie),
  2. pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści,
  3. pod wpływem groźby.

Zgodnie z art. 945 § 2 K.c. „na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku”.

Podnosić nieważność testamentu może każdy, kogo praw dotyczy wynik postępowania spadkowego. Gdy zatem z okoliczności wynika, że spadkodawca mógł powołać do spadku osobę trzecią w testamencie, kwestionować go może osoba, która mogłaby być powołana do spadku na mocy ustawy, a więc dziecko, małżonek lub ich spadkobiercy czy też rodzice, gdyby nie było dzieci. W przypadku braku dzieci i ich dalszych zstępnych oraz rodziców, podważać testament może rodzeństwo lub ich zstępni, a w przypadku także ich braku dziadkowie lub ich zstępni. W przypadku braku nawet tych osób negować skuteczność testamentu może gmina właściwa dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa, gdy takiego miejsca nie da się ustalić lub miejsce zamieszkania było za granicą. Poddawać w wątpliwość ważność testamentu może nawet inna osoba trzecia, jeżeli uprawdopodobni, że ona może wchodzić w grę jako spadkobierca, np. na podstawie testamentu.

„Kwestionować testament można w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku lub w postępowaniu o uchylenia lub zmianę tego postanowienia. Dopuszcza się powództwo o ustalenie ważności lub nieważności testamentu, jeżeli interes powoda w powyższym postępowaniu nie może być zaspokojony” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1968 r., sygn. akt III CZP 103/68, OSNCP 1969, nr 5, poz. 85).

Mając jednak na uwadze powyższe informacje, należy stwierdzić, że żeby unieważnić testament, a szczególnie testament notarialny, muszą zajść naprawdę szczególne okoliczności.

Na osobie, która chce podważyć taki testament, ciąży bowiem (zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego) ciężar udowodnienia faktu, z którego osoba ta wywodzi skutki prawne.

Zainteresowana osoba, żeby podważyć testament, będzie więc musiała udowodnić przez sądem, że spadkodawca sporządził testament np. w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji. Będzie musiała powołać się przed sądem na naprawdę przekonujące dowody, jak np. zeznania świadków, lekarzy, orzeczenia lekarskie. Same twierdzenia, niepoparte żadnymi dowodami, są absolutnie niewystarczające.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odwołanie testamentu po ojcu

Siostra przedstawiła w sądzie testament naszego ojca. Według owego testamentu siostra jest jedyną spadkobierczynią mieszkania. Tymczasem tata od zawsze mówił, że mieszkanie zapisze swoim wnukom. Wiem, że siostra podstępem nakłoniła ojca do sporządzenia testamentu. Stwierdziła, że chce się opiekować tatą, lecz jej mąż nie wyraża zgody na przeprowadzkę do teścia. Siostra powiedziała ojcu, żeby napisał fikcyjny testament, w którym zapisze mieszkanie właśnie jej – wtedy małżonek zgodzi się na zamieszkanie z teściem i opiekę nad staruszkiem. Nasz ojciec myślał, że testament sporządzony bez notariusza nie ma mocy prawnej. Widać, że cały napisany jest pod dyktando mojej siostry. Po jakimś czasie tata zaczął domyślać się, że to podstęp. Wtedy poinformował mnie o sporządzonym testamencie. Był oburzony. Czy wtedy mógł jeszcze odwołać testament? Czy warto próbować udowodnić, że testament to efekt podstępu?

Ważność testamentu ustnego

Kilka dni przed śmiercią mój dziadek przekazał ustnie swój testament w obecności trzech świadków (dwóch z nich to siostrzeńcy mojej mamy, jeden – osoba niespokrewniona). W tym samym czasie jeden ze świadków spisywał wolę dziadka (przesyłam dokument razem z pytaniem). Był on już ciężko chory i istniała obawa, że może niedługo umrzeć. Do całości spadku dziadek powołał moją mamę. Czy taki testament jest ważny?

Wydziedziczenie testamentowe

Niedawno odbyła się sprawa, na której zostało przyznane prawo do spadku po matce jej trzem synom. Wszyscy utrzymywali, że matka nie zostawiła testamentu. Po sprawie najstarszy z braci znalazł testament, w którym został on ustanowiony jedynym spadkobiercą, a pozostali bracia zostali wydziedziczeni. Czy wydziedziczenie zostało dokonane prawidłowo (załączam skan testamentu)? Jeśli tak, to czy dzieci wydziedziczonych mają prawo do zachowku? Z racji tego, że wyrok sądu uprawomocni się po 21 dniach, licząc od daty rozprawy, czy jeśli najstarszy z braci wniesie apelację do wyroku, ujawniając testament i uzasadniając wszystko, to taka apelacja będzie skuteczna?

Szansa na podważenie testamentu

Niedawno zmarła druga żona mojego ojca. Na kilka miesięcy przed śmiercią spisała testament, w którym przekazała ojcu cały spadek (tj. mieszkanie, w którym razem mieszkali). Wiedziała już wtedy, że jest ciężko chora, brała mocne leki, ale ojciec twierdzi, że do końca zachowała sprawność umysłową i zdolność do poprawnej oceny sytuacji. Testament nie był napisany w obecności prawnika, ale z tego, co wiem, zawiera wszystkie niezbędne informacje. Czy dzieci mojej macochy z pierwszego małżeństwa mają szansę na podważenie testamentu? Jaka kwota zachowku im się zależy? Ile mogą wynieść koszty postępowania sądowego i kto je poniesie?

Odwołanie testamentu

Moi rodzice wykupili mieszkanie z ADM. Zapłaciłem większą część ceny, rodzice dołożyli resztę. Oboje przepisali mieszkanie aktem notarialnym na mojego syna. Najpierw zmarł ojciec. Po kilku latach od jego śmierci moja matka przepisała aktem notarialnym w formie testamentu całe mieszkanie na wnuczkę (córkę siostry). O tym wszystkim dowiedziałem się na pogrzebie matki. Czy poprzedni testament został odwołany? Czy matka miała do tego prawo? Co mogę z tym zrobić?

Zakwestionowanie testamentu

Niedawno zmarła moja mama. Jestem jej jedynym synem; mój ojciec nie żyje. Oprócz mnie mama miała jeszcze brata i drugiego męża. Dowiedziałem się, że kilka lat temu mama w tajemnicy sporządziła testament notarialny, w którym zapisała cały majątek mojemu ojczymowi. Uważam, że to niesprawiedliwe. Czy mogę zakwestionować testament? Jak to zrobić? Kto powinien odziedziczyć majątek mamy?

 

Testament ustny jako szczególna forma testamentu

Moja ciocia zmarła kilka lat temu. Przy jej śmierci byłam ja, moja siostra oraz brat mojego męża. Ciocia sporządziła testament ustny w obecności wyżej wymienionych osób mówiąc, że przekazuje mi nieruchomość, którą posiada. Czy warto wystąpić do sądu o uznanie testamentu ustnego?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »