Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pokrzywdzony przy podziale gospodarstwa rodziców a zachowek

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-05-04

Mam dwie siostry. Starsza siostra wyszła za mąż w 1974 r. i wtedy otrzymała od rodziców 3 ha ziemi ornej i pomoc finansową w budowie domu. Ja w 1982 r. otrzymałem pieniądze ze sprzedaży 2 ha ziemi. Drugiej siostrze w 1985 r. ojciec podarował 3 ha ziemi, dom i budynki gospodarcze – mama była tą jego decyzją oburzona. W 1994 r. ojciec zmarł. Druga siostra jest bezdzietna, niezamężna, w 2013 r. aktem darowizny oddała 2,5 ha córce mojej pierwszej siostry. W 2016 r. zmarła nasza mama. Czuje się pokrzywdzony, dlatego chciałbym się ubiegać o zachowek. Czy mam do niego prawo?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Kwestia Pana roszczeń o zachowek w świetle przedstawionego stanu faktycznego jest wielce problematyczna. Roszczenie o zachowek ma charakter majątkowy i podlega ogólnym zasadom przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 1007 Kodeksu cywilnego (K.c.) obowiązującym w chwili otwarcia spadku:

„§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.

§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.”

Oznacza to, iż Pana roszczenia podlegają zasadom przedawnienia określonym w przepisie art. 1007 K.c. Wskazuje Pan, iż ojciec zmarł w 1994 r., a więc zgodne z zasadami określonymi w wymienionym artykule – roszczenie o zachowek po ojcu uległo przedawnieniu w 1997 r. Roszczenie wobec drugiej siostry będzie bezskuteczne. Wskazuje Pan, iż pierwsza siostra otrzymała od rodziców „ziemię orną i pomoc w budowie domu”. Tutaj mamy więc do czynienia z osobnym roszczeniem o zachowek po mamie i ojcu. O ile roszczenie po ojcu się przedawniło, to po matce może Pan dochodzić roszczenia o zachowek. Podstawę substratu zachowku stanowi więc udział w majątku przekazanym siostrze w drodze darowizny. Proszę jednak pamiętać, iż na przysługujący Panu zachowek zalicza się także darowiznę, jaką otrzymał Pan w wyniku sprzedaży udziału.

Aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, należałoby przeanalizować dokumenty, a w szczególności zapisy umowy darowizny z 1974. Być może było to przekazanie gospodarstwa rolnego, które podlega odmiennym uregulowaniom.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy możliwe jest przekazanie spadku na rzecz Skarbu Państwa?

Rok temu otwarto testament po mojej babci. Otrzymałem większą część jej gospodarstwa rolnego, zostałem wpisany do ksiąg wieczystych. W miejsce...

Testament rodziców a zachowek

Otrzymałam spadek po śmierci rodziców. Ich wolą wyrażoną w testamencie było dziedziczenie lokalu przeze mnie i mojego brata. On jednak zmarł 2...

Remont odziedziczonej nieruchomość a zachowek

Odziedziczyłem nieruchomość, która jest zaniedbana. Będę przeprowadzał jej remont. Mój przyrodni brat zamierza złożyć wniosek o zachowek....

Czy wnuk jest obowiązany wypłacić zachowek swojemu ojcu?

W 2002 r. otrzymałem od babci mieszkanie w bloku (aktem darowizny). Wyremontowałem je, płaciłem czynsz, babcia tam mieszkała aż do swojej śmierci....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »