Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie o nabycie spadku po rodzicach

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2014-04-09

Rodzeństwo odziedziczyło spadek po rodzicach. Siostra chce przejąć całość, ale wniosek do sądu, który rozpoczął postępowanie o nabycie spadku, złożył brat. Sąd wyznaczył termin rozprawy, na której ma się stawić tylko brat, mimo że ma pełnomocnika, a sam mieszka za granicą. Dlaczego sąd tak postanowił? Czy fakt, że mąż siostry jest prawnikiem, może mieć znaczenie? Sąd odrzucił też wniosek o zabezpieczenie majątku, mimo że klucze do domu ma tylko siostra. Co można zrobić w tej kwestii? Odebrałam pismo do syna (jestem jego krewną), ale z powodów osobistych zapomniałam je odesłać do sądu – jakie będą tego skutki? Co robić, by sąd nie był stronniczy, a podział przebiegł zgodnie z prawem?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata
Konkretnie, rzeczowo i na temat
Tomasz, chemik, 46 lat
Dziękuję, b. fachowa i wyczerpująca odpowiedz nie rozczarowałam się obsługą choć miałam wątpliwości.
Katarzyna, 40 lat
500% OK!!!
Rafał
 Możliwość uzyskania rzetelnej informacji z domu
Krzysztof, 54 lata
Szybki kontakt z prawnikiem, rzeczowa porada, ludzkie podejście do sprawy. Tacy powinni być prawnicy.
Krzysztof
Jestem bardzo zadowolona z pomocy pana Janusza Polanowskiego której mi udzielił wyczerpującej odpowiedzi.Polecam wszystkim
Wiola
Jak zwykle szybko i rzetelnie.
Joanna
Jestem bardzo zadowolona z porady, jasna wyczerpująca odpowiedz na każde pytanie. Polecam.
Ewa
Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, nikt inny jak w "eporady24" nie pomógłby mi lepiej, wielki szacunek dla Pana !!! dziękuję za tak wyczerpujące informacje, opinia dla Pana to 5x2/5 ocen najwyższych, polecam wszystkim zainteresowanych swoimi problemami tylko w : eporady24...
Janina
Odpowiedz udzielona bardzo szybko, precyzyjnie, konkretnie. W końcu zrozumiałam dlaczego tak a nie inaczej mam postąpić. Jestem bardzo zadowolona z porady.
Agnieszka
Kompetentna i szybka odpowiedź powołująca się na konkretne przepisy prawne i orzeczenia Sądu. Miły kontakt Ekspertem.
Ewa, nauczyciel
O pomoc prawna zwracałam się już dwukrotnie. Pytania dotyczyły różnych zagadnień. W obu przypadkach otrzymałam profesjonalne, wyczerpujące odpowiedzi . Wytłumaczono mi moje prawa i obowiązki. Za każdym razem po zadaniu dodatkowych pytań na mój panel przychodziła informacja, która rozwiewała moje wątpliwości. Odpowiedzi są udzielane prawie natychmiast. 
Elżbieta
Jestem bardzo zadowolony ze szczegółowej i szybkiej odpowiedzi 
Piotr, logistyk, 49 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Szybka i fachowa porada, bez wychodzenia z domu. Sprawa godna polecenia każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje!
Teresa
Odpowiedz byla wyczerpująca i pomocna w mojej sytuacji.
Stanisława
Super!!! Odpowiedz na pytanie sprawnie i szybko zostało załatwione.
Gabriela, ekonomista. 61 lat
Szybka wyczerpującą porada, cena przystępna
Andrzej, kierownik wsparcia, 64 lata
Korzystam od czasu do czasu i otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi.
Aleksandra
Dziękuję za udzielenie wyczerpującej informacji
lidia
Szybkość udzielenia porady bez wychodzenia z domu
Anna, 60 lat, księgowa
Bardzo szybkie i wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania pytań dodatkowych związanych z poruszaną kwestią.
Daniel, 45 lat
5 piszę to jako b. doświadczony człowiek m.in. nauczyciel, socjolog, politolog, oficer LWP, ale kiedyś skończyłem 2- lata szkołę naczelników więzień itd, itd.
Franciszek, 77 lat

Pozwolę sobie odpowiadać na Pani pytania w kolejności, w jakiej je Pani zadawała.

O tym, kto ma się stawić rozprawie i czy jego obecność jest faktycznie konieczna i obowiązkowa, decyduje sąd. W momencie, gdy strona ma profesjonalnego pełnomocnika, jej udział w rozprawach jest zarządzany jako obowiązkowy jedynie w tych sytuacjach, gdy sąd chce zadać bezpośrednie pytanie lub przyjąć zapewnienia lub oświadczenia. Niestety pewnych czynności pełnomocnik nie może wykonać za swego klienta, np. składać oświadczeń o posiadanej przez niego wiedzy. Jeżeli więc sąd zarządził stawiennictwo brata w sądzie, musi on pojawić się w sądzie w wyznaczonym terminie, inaczej sąd może ukarać go karą grzywny, a nawet aresztu. Lepiej więc nie ryzykować. Jeżeli brat nie może w danym terminie być w sądzie, to jego pełnomocnik powinien wnieść o zniesienie terminu i wyznaczenie nowego, podając jednocześnie przyczynę nieobecności klienta, czyli fakt zamieszkiwania za granicą i brak możliwości przyjazdu do kraju w wyznaczonym terminie.

Kwestia odmowy zabezpieczenia spadku. Jeżeli zaskarżenie tej czynności nie przyniosło skutku, to mogą Państwo zawsze ponowić ten wniosek, powołując wszelkie okoliczności wskazujące, że może on ulec w całości zniszczeniu lub sprzedaży, co utrudni dochodzenie praw przez drugiego spadkobiercę.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Trzecia kwestia, czyli odebranie pisma i jego skutki. Z momentem, gdy wszczęte zostało postępowanie o nabycie spadku, syn został poinformowany o obowiązku informowania sądu o każdorazowej zmianie swego miejsca zamieszkania. Wynika to z art. 136 § Kodeksu postępowania cywilnego. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. Okoliczność, iż odeśle Pani to pismo do sądu, będzie i tak skutkować uznaniem pisma za prawidłowo doręczone.

Jeżeli obawiają się Państwo stronniczości sadu w czasie postępowania o nabycie spadku, mogą Państwo złożyć wniosek o wyłączenie sędziego orzekającego w sprawie, z uwagi na znajomość z mężem siostry i tym samym brak obiektywizmu. Jednak przypuszczam, iż małe są szanse na jego uwzględnienie, zwłaszcza jeśli jej mąż nie jest pełnomocnikiem w tej sprawie.

Często zdarza się, że sądy wzywają strony na rozprawę, mimo że te mają swoich pełnomocników.

Z uwagi na odrzucenie wniosku o zabezpieczenie spadku, a dokonywane rozporządzenia jego składnikami przez siostrę, mogą Państwo złożyć wniosek o przeprowadzenie spisu inwentarza masy spadkowej celem ustalenia faktycznego jego składu i wartości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Do którego sądu złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku?

Po śmierci mojej matki chciałam złożyć w sądzie rejonowym w miejscu jej zamieszkania (w Gdańsku) oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tam poinformowano mnie, że powinnam udać się do sądu w Piasecznie, gdzie mieszkam. Załatwiłam więc sprawę w Piasecznie, po przeczytaniu różnych informacji w Internecie nie jestem jednak pewna, do którego sądu powinnam była ostatecznie złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku. Jeśli okaże się, że się pomyliłam, co stanie się z przyjętym wnioskiem?

 

Dowiedziałam się także, że aby przyspieszyć sprawę, warto złożyć oświadczenie przed notariuszem. Czy mogę zrobić to teraz?

 

Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy po śmierci mamy są naliczane odsetki od kredytów, które pozostawiła, a jeśli tak, czy mogę tego uniknąć.

Nieobecność na sprawie spadkowej

Dostałam wezwanie na sprawę spadkową, na którą się nie stawiłam i nie wyznaczyłam osoby mnie reprezentującej. Podano kolejny termin rozprawy. Jedna z osób, które stawiły się na pierwszą rozprawę, powiedziała mi, że teraz muszę pojawić się osobiście, a jeśli tego nie zrobię, to moja część spadku przechodzi na rodzinę. Podobno tak oznajmił sędzia. Czy faktycznie stracę swoją część spadku? Czy można usprawiedliwić nieobecność na sprawie spadkowej? Przebywam za granicą i przyjazd do Polski jest mi nie na rękę. Dodam, że chodzi o spadek po mojej mamie.

Gospodarstwo rolne otrzymane w spadku

Otrzymałem w spadku połowę gospodarstwa rolnego. Istnieje jeszcze jeden współwłaściciel. Jak dokonać podziału nieruchomości? Czy mam szansę, aby otrzymać ją w całości?

Dziedziczenie działki

Moja babcia posiada nieruchomość podzieloną na działki budowlane. Podobno moja mama miała zapisaną jedną z tych działek. Mama niedawno zmarła. Czy tata, brat i ja będziemy dziedziczyć działkę? Czy może nie mamy do niej żadnych praw? Niestety nie znamy numerów działek czy ksiąg wieczystych (nie wiem, jak to się prawidłowo nazywa). Czy możemy jakoś pozyskać te informacje?

Jak przeprowadzić sprawę spadkową?

Mój ojciec umarł miesiąc temu; pozostawił mi w testamencie mieszkanie. Chciałabym teraz przeprowadzić sprawę spadkową. Jak to zrobić? Jakie koszty poniosę? Czy będę musiała zapłacić podatek? Jakie dokumenty powinnam przygotować? Mam już umowę wieczystego użytkowania gruntu, akt notarialny wykupu lokalu od gminy (ojciec wykupił go w 2004 r.), numer księgi wieczystej.

Wyłączenie budynku z wyceny gospodarstwa rolnego

Czy można starać się o wyłączenie budynku (wybudowanego ok. 11 lat temu przez moich rodziców) z wyceny gospodarstwa rolnego? Rodzice są w trakcie działu spadku po zmarłym w 1997 r. dziadku. Razem mają 58/68 części spadku. Między nimi a jedną z sióstr taty nie ma zgodności i prawdopodobnie sąd nakaże wycenić gospodarstwo. Dom był finansowany tylko z ich funduszy, nie chcą, by teraz był wyceniany wraz z innymi częściami gospodarstwa, skoro to oni go budowali już długo po śmierci dziadka.

Możliwość odrzucenia spadku po ojcu

Mój ojciec zmarł 3 lata temu, ale dowiedziałem się o tym 1,5 roku temu. Nie utrzymywaliśmy ze sobą żadnych kontaktów od mojego dzieciństwa, z mamą był po rozwodzie. Czy mogę teraz odrzucić spadek po ojcu?Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »