Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powinowactwo a dziedziczenie

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-12-13

Mam pytanie odnośnie zachowku. Mama z ojczymem wybudowali dom na jego ziemi. Ojczym zmarł, pozostała mama, moja przyrodnia siostra (po mojej mamie i ojczymie) i ja – syn mamy z poprzedniego małżeństwa (mój tata nie żyje). Czy mogę się ubiegać o jakąś część spadku po ojczymie, czy – jak twierdzi siostra – wszystko jest jej?

Pomiędzy ojczymem a pasierbem zachodzi stosunek powinowactwa. Powinowactwo oznacza stosunek prawno-rodzinny zachodzący pomiędzy jednym z małżonków (ale nie jego krewnymi) a krewnymi drugiego z małżonków.

Z opisu wynika, że ojczym nie przysposobił Pana. Gdyby tak się stało, jego dane znalazłyby się w Pana akcie urodzenia, a pomiędzy Panem i ojczymem zaistniałby stosunek taki, jak pomiędzy ojcem a dzieckiem w rodzinie naturalnej. W świetle prawa jest Pan pasierbem swojego zmarłego ojczyma.

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

Dowodem istnienia więzi rodzicielskiej, będącej podstawą dziedziczenia, jest akt urodzenia, w którym zmarły wymieniony jest jako ojciec danej osoby.

Pomiędzy Panem a ojczymem nie zachodził stosunek pokrewieństwa, nie przysposobił Pana, nie jest więc Pan uprawniony do dziedziczenia po ojczymie w pierwszej kolejności.

Tak więc cały spadek po zmarłym ojczymie na podstawie ustawy (skoro zmarły nie pozostawił testamentu) dziedziczy Pana mama i córka zmarłego w równych częściach. W skład spadku wchodzi cały majątek, które należał do majątku wspólnego małżeńskiego oraz majątek osobisty Pana ojczyma.

Reasumując, nie ma niestety Pan żadnych praw do spadku, ani zachowku po śmierci ojczyma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Jak uczynić mamę jedyną właścicielką małżeńskiego majątku?

Niedawno zmarł tata, nie zostawił testamentu. Została mama, ja i brat. Chcielibyśmy z bratem uczynić mamę jedyną właścicielką całego...

Kto dostanie majątek, jeśli planowany spadkobierca umrze jako pierwszy?

Sprawa dotyczy dziedziczenia majątku. Mój brat podpisał umowę zrzeczenia się dziedziczenia (na moja prośbę) i jedynym spadkobiercą po mojej mamie...

Różnice w udziałach domu przy podziale spadku

Rok temu zmarł mój mąż. Byliśmy kilka lat małżeństwem, oboje po rozwodach. Mąż miał małe mieszkanie, ja większe. Sprzedaliśmy je oba (cena 1:2)...

Prawo do majątku nieżyjących teściów

Jesteśmy w związku małżeńskim ponad 30 lat. Mieszkamy w domu po rodzicach męża, którzy zmarli, nie zostawiając testamentu. Czy mam jakieś prawo...

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

Jestem w związku małżeńskim od 30 lat, wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom. Razem z nami mieszka moja mama (wdowa), która dołożyła się do...

Formalności związane ze spadkiem po zmarłej w młodym wieku siostrze

Przed niespełna miesiącem w młodym wieku zmarła moja siostra, była panną i nie miała dzieci. Wraz z rodzicami sprawdziliśmy dokumenty...

Brak zeznania podatkowego o nabyciu praw w drodze dziedziczenia

Jest nas trzech braci, nasi rodzice zmarli 15 lat temu. Po ich śmierci okazało się, że pozostawili nam znaczną sumę w gotówce, ale my nie założyliśmy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »