Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powinowactwo a dziedziczenie

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-12-13

Mam pytanie odnośnie zachowku. Mama z ojczymem wybudowali dom na jego ziemi. Ojczym zmarł, pozostała mama, moja przyrodnia siostra (po mojej mamie i ojczymie) i ja – syn mamy z poprzedniego małżeństwa (mój tata nie żyje). Czy mogę się ubiegać o jakąś część spadku po ojczymie, czy – jak twierdzi siostra – wszystko jest jej?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Pomiędzy ojczymem a pasierbem zachodzi stosunek powinowactwa. Powinowactwo oznacza stosunek prawno-rodzinny zachodzący pomiędzy jednym z małżonków (ale nie jego krewnymi) a krewnymi drugiego z małżonków.

Z opisu wynika, że ojczym nie przysposobił Pana. Gdyby tak się stało, jego dane znalazłyby się w Pana akcie urodzenia, a pomiędzy Panem i ojczymem zaistniałby stosunek taki, jak pomiędzy ojcem a dzieckiem w rodzinie naturalnej. W świetle prawa jest Pan pasierbem swojego zmarłego ojczyma.

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

Dowodem istnienia więzi rodzicielskiej, będącej podstawą dziedziczenia, jest akt urodzenia, w którym zmarły wymieniony jest jako ojciec danej osoby.

Pomiędzy Panem a ojczymem nie zachodził stosunek pokrewieństwa, nie przysposobił Pana, nie jest więc Pan uprawniony do dziedziczenia po ojczymie w pierwszej kolejności.

Tak więc cały spadek po zmarłym ojczymie na podstawie ustawy (skoro zmarły nie pozostawił testamentu) dziedziczy Pana mama i córka zmarłego w równych częściach. W skład spadku wchodzi cały majątek, które należał do majątku wspólnego małżeńskiego oraz majątek osobisty Pana ojczyma.

Reasumując, nie ma niestety Pan żadnych praw do spadku, ani zachowku po śmierci ojczyma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »