Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powinowactwo a dziedziczenie

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-12-13

Mam pytanie odnośnie zachowku. Mama z ojczymem wybudowali dom na jego ziemi. Ojczym zmarł, pozostała mama, moja przyrodnia siostra (po mojej mamie i ojczymie) i ja – syn mamy z poprzedniego małżeństwa (mój tata nie żyje). Czy mogę się ubiegać o jakąś część spadku po ojczymie, czy – jak twierdzi siostra – wszystko jest jej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomiędzy ojczymem a pasierbem zachodzi stosunek powinowactwa. Powinowactwo oznacza stosunek prawno-rodzinny zachodzący pomiędzy jednym z małżonków (ale nie jego krewnymi) a krewnymi drugiego z małżonków.

Z opisu wynika, że ojczym nie przysposobił Pana. Gdyby tak się stało, jego dane znalazłyby się w Pana akcie urodzenia, a pomiędzy Panem i ojczymem zaistniałby stosunek taki, jak pomiędzy ojcem a dzieckiem w rodzinie naturalnej. W świetle prawa jest Pan pasierbem swojego zmarłego ojczyma.

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

Dowodem istnienia więzi rodzicielskiej, będącej podstawą dziedziczenia, jest akt urodzenia, w którym zmarły wymieniony jest jako ojciec danej osoby.

Pomiędzy Panem a ojczymem nie zachodził stosunek pokrewieństwa, nie przysposobił Pana, nie jest więc Pan uprawniony do dziedziczenia po ojczymie w pierwszej kolejności.

Tak więc cały spadek po zmarłym ojczymie na podstawie ustawy (skoro zmarły nie pozostawił testamentu) dziedziczy Pana mama i córka zmarłego w równych częściach. W skład spadku wchodzi cały majątek, które należał do majątku wspólnego małżeńskiego oraz majątek osobisty Pana ojczyma.

Reasumując, nie ma niestety Pan żadnych praw do spadku, ani zachowku po śmierci ojczyma.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Kto dostanie majątek, jeśli planowany spadkobierca umrze jako pierwszy?

Sprawa dotyczy dziedziczenia majątku. Mój brat podpisał umowę zrzeczenia się dziedziczenia (na moja prośbę) i jedynym spadkobiercą po mojej mamie...

 

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

Jestem w związku małżeńskim od 30 lat, wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom. Razem z nami mieszka moja mama (wdowa), która dołożyła się do...

 

Uregulowanie spraw majątkowych po zmarłym

Uregulowanie spraw majątkowych po zmarłym

Jak uregulować sprawy majątkowych po zmarłym 3 lata temu ojcu (mama żyje)? Chcemy z rodzeństwem i mamą (jest nas pięcioro rodzeństwa, wszyscy...

Jak liczone są terminy na odrzucenie spadku?

Jak liczone są terminy na odrzucenie spadku?

Sprawa dotyczy liczenia terminów na odrzucenie spadku. Po bracie taty, który po śmierci zostawił długi, odrzuciłam spadek w listopadzie. W kwietniu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »