Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do domu po teściach

Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-18

Jestem żoną jedynaka, który był właścicielem 1/2 domu po śmierci jego ojca. Drugą połowę miała teściowa, która zmarła w zeszłym miesiącu. Jakie prawo do tego domu po teściach mam ja i moich dwóch synów?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od tego, czy teściowa pozostawiła testament, a jeżeli tak, to czy powołała Panią lub wnuków/wnuka do spadku. O ile testamentu nie ma, nie można mówić o powołaniu do spadku Pani czy wnuków. Tym samym zastosowanie znajdzie przepis odnoszący się do dziedziczenia ustawowego.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z uwagi na fakt, iż Pani mąż jest jedynakiem, będzie wyłącznym spadkobiercą po swojej mamie (o ile nie pozostawiła testamentu i nie powołała w nim innej osoby, względnie innych osób). Tylko i wyłącznie powołanie Pani lub Pani synów w testamencie dawałoby Pani i im prawo do nieruchomości. O ile stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na mocy ustawy, wówczas wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie Pani mąż, i dopiero po jego śmierci (o ile nie sporządzi testamentu, w którym wskaże inne osoby) dziedziczyć będzie Pani z synami.

Majątek, który mąż nabył i nabędzie w spadku, stanowi bowiem jego majątek osobisty (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »