Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do domu po teściach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-18

Jestem żoną jedynaka, który był właścicielem 1/2 domu po śmierci jego ojca. Drugą połowę miała teściowa, która zmarła w zeszłym miesiącu. Jakie prawo do tego domu po teściach mam ja i moich dwóch synów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od tego, czy teściowa pozostawiła testament, a jeżeli tak, to czy powołała Panią lub wnuków/wnuka do spadku. O ile testamentu nie ma, nie można mówić o powołaniu do spadku Pani czy wnuków. Tym samym zastosowanie znajdzie przepis odnoszący się do dziedziczenia ustawowego.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z uwagi na fakt, iż Pani mąż jest jedynakiem, będzie wyłącznym spadkobiercą po swojej mamie (o ile nie pozostawiła testamentu i nie powołała w nim innej osoby, względnie innych osób). Tylko i wyłącznie powołanie Pani lub Pani synów w testamencie dawałoby Pani i im prawo do nieruchomości. O ile stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na mocy ustawy, wówczas wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie Pani mąż, i dopiero po jego śmierci (o ile nie sporządzi testamentu, w którym wskaże inne osoby) dziedziczyć będzie Pani z synami.

Majątek, który mąż nabył i nabędzie w spadku, stanowi bowiem jego majątek osobisty (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Załatwienie spraw spadkowych po zmarłej mamie

Mieszkam w domu prywatnym, który jest własnością rodziców. Moja mama zmarła 20 lat temu i do tej chwili nie zostały załatwione żadne sprawy...

Czy muszę spłacić rodzeństwo?

Za życia rodziców dostałam dom i pole wraz z rodzeństwem, które się później wyprowadziło. Teraz rodzeństwo chce spłaty za remonty sprzed 20...

Czy żona może po zmarłym mężu wypłacić 50% środków?

Czy żona po zmarłym mężu posiadającym rachunek bankowy może wypłacić 50% środków z tego konta jako pozostająca we wspólnocie małżeńskiej oraz...

Czy można zmusić spadkobiercę do spłaty?

Mój brat zostawił w spadku dom swoim dzieciom, córce i synowi. Do tej pory wszystko układało się dobrze. Teraz jednak bratanica, uzależniona od...

Odzyskanie działek przekazanych na rzecz gminy przez zmarłego ojca

Ojciec w roku 1972 zrzekł się własności działek na rzecz gminy w formie aktu notarialnego. 15 lat później ożenił się i miał dzieci. Czy...

Kto i w jakiej części dziedziczy po matce?

Mąż w chwili zawierania małżeństwa ma dwoje dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa. Żona też w chwili zawarcia małżeństwa ma dwoje...

Dzieci z poprzedniego małżeństwa i ponowne wyjście za mąż - jak będzie wyglądać dziedziczenie?

Z poprzedniego małżeństwa mam dwoje dzieci. Rozwieliśmy się przed laty. Zostało mieszkanie własnościowe, dwie działki. On zmarł, dzieci przeprowadziły...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »