Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do domu po teściach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-18 • Aktualizacja: 2022-05-18

Jestem żoną jedynaka, który był właścicielem 1/2 domu po śmierci jego ojca. Drugą połowę miała teściowa, która zmarła w zeszłym miesiącu. Jakie prawo do tego domu po teściach mam ja i moich dwóch synów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do domu po teściach

Czy mąż jest jedynym spadkobiercą po teściach?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od tego, czy teściowa pozostawiła testament, a jeżeli tak, to czy powołała Panią lub wnuków/wnuka do spadku. O ile testamentu nie ma, nie można mówić o powołaniu do spadku Pani czy wnuków. Tym samym zastosowanie znajdzie przepis odnoszący się do dziedziczenia ustawowego.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z uwagi na fakt, iż Pani mąż jest jedynakiem, będzie wyłącznym spadkobiercą po swojej mamie (o ile nie pozostawiła testamentu i nie powołała w nim innej osoby, względnie innych osób). Tylko i wyłącznie powołanie Pani lub Pani synów w testamencie dawałoby Pani i im prawo do nieruchomości. O ile stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na mocy ustawy, wówczas wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie Pani mąż, i dopiero po jego śmierci (o ile nie sporządzi testamentu, w którym wskaże inne osoby) dziedziczyć będzie Pani z synami.

Majątek, który mąż nabył i nabędzie w spadku, stanowi bowiem jego majątek osobisty (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zobacz również: Spadek po teściu gdy mąż nie żyje

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »