Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do domu po teściach

Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-18

Jestem żoną jedynaka, który był właścicielem 1/2 domu po śmierci jego ojca. Drugą połowę miała teściowa, która zmarła w zeszłym miesiącu. Jakie prawo do tego domu po teściach mam ja i moich dwóch synów?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk
Bardzo rzeczowa, dokładnie opisująca postępowanie odpowiedź oraz spokój, że mogę w ramach jednej opłaty dopytać gdy czegoś nie jestem pewna.
Martyna, 37 lat, Neurologopeda
Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od tego, czy teściowa pozostawiła testament, a jeżeli tak, to czy powołała Panią lub wnuków/wnuka do spadku. O ile testamentu nie ma, nie można mówić o powołaniu do spadku Pani czy wnuków. Tym samym zastosowanie znajdzie przepis odnoszący się do dziedziczenia ustawowego.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Z uwagi na fakt, iż Pani mąż jest jedynakiem, będzie wyłącznym spadkobiercą po swojej mamie (o ile nie pozostawiła testamentu i nie powołała w nim innej osoby, względnie innych osób). Tylko i wyłącznie powołanie Pani lub Pani synów w testamencie dawałoby Pani i im prawo do nieruchomości. O ile stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na mocy ustawy, wówczas wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie Pani mąż, i dopiero po jego śmierci (o ile nie sporządzi testamentu, w którym wskaże inne osoby) dziedziczyć będzie Pani z synami.

Majątek, który mąż nabył i nabędzie w spadku, stanowi bowiem jego majątek osobisty (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »