Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do majątku nieżyjących teściów

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-12-06

Jesteśmy w związku małżeńskim ponad 30 lat. Mieszkamy w domu po rodzicach męża, którzy zmarli, nie zostawiając testamentu. Czy mam jakieś prawo do majątku teściów? Mąż twierdzi że nie, ale ja przecież całe życie pracowałam i wkładałam w ten dom swoje oszczędności.

Niestety nie ma Pani prawa do żadnego majątku wchodzącego w skład spadku po teściach.

Art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawiera wyczerpujące wyliczenie przedmiotów majątkowych, które w ustroju wspólności ustawowej nie wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, lecz należą do ich majątków osobistych.

Przedmioty majątkowe wymienione w art. 33 wchodzą w skład majątków osobistych małżonków z mocy samego prawa. Jedynie w drodze umowy majątkowej małżeńskiej (art. 47 § 1) małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową na te przedmioty (lecz z wyjątkami przewidzianymi w art. 49 § 1), lub włączyć do ich majątków osobistych inne przedmioty, niewymienione w art. 33. Jednakże nie jest wykluczona możliwość dokonywania w czasie trwania wspólności ustawowej, w drodze czynności prawnej między małżonkami, przesunięć majątkowych między ich majątkami osobistymi a majątkiem wspólnym, i odwrotnie.

Art. 33 pkt 2 dotyczy przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania wspólności ustawowej przez jedno albo oboje małżonków w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Wyrażoną w tym przepisie zasadą jest, że jeżeli spadkodawca lub darczyńca inaczej nie postanowił, to przedmioty tak nabyte przez jedno z małżonków wchodzą w skład majątku osobistego, przedmioty zaś nabyte przez oboje małżonków stają się ich współwłasnością w częściach ułamkowych, a udziały w tej współwłasności należą do majątków odrębnych małżonków. Wyjątek od wymienionej zasady, dotyczący przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, służących do użytku obojga małżonków, wynika z art. 34.

Nabycie przez dziedziczenie, w ujęciu art. 33 pkt 2, należy rozumieć szeroko. Chodzi tu o dziedziczenie ustawowe i testamentowe, obejmujące cały spadek lub udział w spadku, a także wszystko to, co przypadło małżonkowi w wyniku działu spadku, w tym spłaty i dopłaty.

Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę mogą wejść do majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy spadkodawca lub darczyńca „inaczej postanowił”. To „inne postanowienie” spadkodawcy może być zamieszczone tylko w testamencie. W wypadku darowizny zastrzeżenie, że jej przedmiot ma należeć do majątku wspólnego, musi być objęte treścią umowy.

Reasumując – bez względu na fakt, że Pani mieszka w tej nieruchomości oraz poczyniła Pani wydatki i nakłady na nieruchomość nie ma Pani prawa do spadku. Należy się Pani udział w majątku wspólnym Pani i męża, w 1/2 wartości. Ale na pewno w skład tego nie wchodzi spadek. O ile oczywiście nie zastrzeżono w spadku, że ma wejść do majątku wspólnego, lub nie zawarła Pani z mężem umowy majątkowej dotyczącej tego spadku. Pani może jedynie żądać zwrotu od spadkobierców teściów wydatków i nakładów, które poczyniła Pani na nie swoją nieruchomość.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przekazanie części majątku córce za życia, tak aby nie domagała się zachowku

Mój partner ma córkę z poprzedniego związku. Jego córka kończy studia i partner chciałby ją wspomóc finansowo, przekazując jej część swojego...

Kto dziedziczy po zamężnym ponownie wdowcu

Wdowiec z trójką dzieci, posiadający mieszkanie i działkę budowlaną (udział w całości w wymiarze 5/8), ożenił się z wdową...

Kto dostanie majątek, jeśli planowany spadkobierca umrze jako pierwszy?

Sprawa dotyczy dziedziczenia majątku. Mój brat podpisał umowę zrzeczenia się dziedziczenia (na moja prośbę) i jedynym spadkobiercą po mojej mamie...

Różnice w udziałach domu przy podziale spadku

Rok temu zmarł mój mąż. Byliśmy kilka lat małżeństwem, oboje po rozwodach. Mąż miał małe mieszkanie, ja większe. Sprzedaliśmy je oba (cena 1:2)...

Powinowactwo a dziedziczenie

Mam pytanie odnośnie zachowku. Mama z ojczymem wybudowali dom na jego ziemi. Ojczym zmarł, pozostała mama, moja przyrodnia siostra (po mojej mamie...

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

Jestem w związku małżeńskim od 30 lat, wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom. Razem z nami mieszka moja mama (wdowa), która dołożyła się do...

Formalności związane ze spadkiem po zmarłej w młodym wieku siostrze

Przed niespełna miesiącem w młodym wieku zmarła moja siostra, była panną i nie miała dzieci. Wraz z rodzicami sprawdziliśmy dokumenty...

Kto dostanie majątek po zmarłym ojczymie?

Dwa miesiące temu zmarł mój ojczym. Był bezdzietny i nie pozostawił testamentu. Jego rodzeństwo to dwóch żyjących braci. Kto dostanie majątek po...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »