Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Proszę o ustalenie prawa do zachowku

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2015-08-31

Proszę o ustalenie mojego ewentualnego prawa do zachowku. Mianowicie mama zmarła w 2013 r., czy mogę ubiegać się o zachowek po jej rodzicach, a moich dziadkach, którzy zmarli 1989 r.? Chciałabym również wiedzieć, czy zachowek będzie się należał mojemu tacie po jego zmarłym w 2012 r. bracie, czyli moim wujku?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Wnukom nie przysługuje zachowek po dziadkach (spadkodawcach), jeśli ich rodzice (a dzieci spadkodawcy) dożyli otwarcia spadku. Innymi słowy wnuki są uprawnione do zachowku po dziadkach, jeśli ich rodzice zmarli przed dziadkami (a swoimi rodzicami). Przykładowo, jeśli Pani mama zmarłaby przed dziadkami, to Pani jako wnuczce przysługiwałoby roszczenie o zachowek. Odnosząc się więc konkretnie do w treści pytania, należy stwierdzić, iż Pani jako wnuczce nie przysługuje roszczenie o zachowek po dziadkach, skoro Pani mama zmarła już po śmierci Pani dziadków.

Również Pani tata nie może ubiegać się o zachowek po swoim bracie, gdyż rodzeństwo spadkodawcy nie jest w ogóle uprawnione do zachowku. Potwierdza to art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »