Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie spadku przez jednego spadkobiercę za zgodą pozostałych

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2019-08-07

Zmarła osoba, pozostawiając następujących krewnych: 1 syn, matka i 2 siostry. Spadek strony chcą zgodnie pozostawić 1 siostrze. Czy można to przeprowadzić notarialnie, czy trzeba iść z tym do sądu? Czy wskazana siostra może przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czy musi wprost?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

Jeżeli osoba zmarła nie pozostawiła testamentu, to wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Dziedziczenie ustawowe opiera się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia. Zasady dziedziczenia ustawowego określają przepisy art. 931–940 Kodeksu cywilnego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym należą małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa, dziadkowe, zstępni dziadków (wujostwo, stryjostwo) oraz gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa.

Z mocy ustawy w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. 

Zatem jeżeli osoba zmarła pozostawiła po sobie dziecko, to to dziecko dziedziczy cały spadek (w sytuacji, gdy osoba zmarła nie miała małżonka lub małżonek umarł wcześniej). Zatem w przedstawionej przez Pana sytuacji, cały spadek po osobie zmarłej przypadł wyłącznie synowi tej osoby i żadna dalsza rodzina niczego już nie dziedziczy. 

Aby spadek przeszedł dalej, na rodziców i rodzeństwo osoby zmarłej, to syn musiałby spadek odrzucić. Ma na to 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci rodzica. Po tym okresie czasu spadku już odrzucić nie można. Gdyby jednak syn spadek odrzucił, wówczas przechodzi on w połowie na żyjącego rodzica osoby zmarłej, a w drugiej połowie na 2 siostry. Aby w takiej sytuacji spadek otrzymała tylko jedna siostra, to druga siostra i rodzic musieliby, w trakcie sądowego postępowania o dział spadku lub poprzez umowę notarialną przekazać na jej rzecz swoje udziały w spadku. 

Oczywiście syn osoby zmarłej może po tym jak spadek odziedziczy, darować go komu tylko chce, czyli np. jednej z sióstr osoby zmarłej. 

Tak czy inaczej, jak już wyżej napisałam, zgodnie z prawem cały spadek po osobie zmarłej przypadł wyłącznie jej synowi i aby mogły go odziedziczyć matka i siostry osoby zmarłej to syn musi ten spadek odrzucić. Jeżeli tego nie zrobi, to pozostanie wyłącznym właścicielem całego spadku. Oczywiście każdy spadkobierca może przyjąć spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Wyboru może dokonać w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Jeżeli nic w tym czasie nie zrobi, to automatycznie odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Przejęcie spadku przez jednego spadkobiercę za zgodą pozostałych

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »