Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości w tajemnicy

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-05-31

Sąd przyznał nam po śmierci ojca prawo do spadku – tj. mamie i trojgu rodzeństwa. Siostra w pewnym momencie w tajemnicy zaprowadziła mamę do notariusza i na zasadzie darowizny mama przekazała siostrze całość nieruchomości. Czy miała takie prawo? My z bratem nie zrzekaliśmy się prawa do spadku. Dodam, że mama nie żyje od pół roku.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Jak wskazuje art. 1051 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.), spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Z powyższego przepisu wynika, że spadkobierca może zbyć udział w spadku na rzecz dowolnej osoby. W szczególności można spadek sprzedać, podarować, zamienić.

Stosownie do art. 1052 § 1 K.c. umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.

Jeżeli więc Pana mama zawarła umowę darowizny swojego udziału w spadku z Pana siostrą, która nabyła udział w spadku w wyniku dziedziczenia po Pana ojcu, to wówczas wszystkie udziały w przedmiotach, które przypadły Pana matce w wyniku dziedziczenia (np. udziały w nieruchomościach), przypadną nabywcy – czyli Pana siostrze.

Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku (art. 1052 § 3 K.c.). Zbycie spadku, a także udziału w spadku bez zachowania formy notarialnej (np. w formie pisemnej) jest nieważne.

Reasumując, każdy ze spadkobierców może swobodnie dysponować swoim udziałem w spadku. Pana mama mogła zbyć swój udział w spadku na rzecz Pana siostry. Zaznaczę w tym miejscu, że Pana mama mogła zbyć jedynie udział w nieruchomości, który należał do niej, czyli nie mogła ona zbyć np. Pana udziału w spadku, ponieważ nie była ona jego właścicielką. Proszę dokładnie sprawdzić stan księgi wieczystej nieruchomości, kto na dzień dzisiejszy jest właścicielem nieruchomości, na jakiej podstawie i w jakiej części. Notariusz przed spisaniem aktu notarialnego dokładnie sprawdza, kto jest właścicielem nieruchomości, tak więc jeżeli Pana mama nie byłaby właścicielką całej nieruchomości, to nie ma takiej prawnej możliwości, aby przekazała całą nieruchomość na rzecz Pana siostry. Zapewne przekazała tylko udział, który przypał jej po zmarłym mężu, plus tę część, która należała do niej z uwagi na wspólnotę majątkową małżeńską ze zmarłym mężem. Pana udziały i udziały Pana brata należą zatem cały czas do Panów. Jeśli jednak notariusz popełnił błąd przy sporządzeniu aktu notarialnego, co zdarza się niezmiernie rzadko, to oczywiście będzie można taki akt notarialny podważyć.

Proponuję również Panu przeprowadzić dział spadku po zmarłym ojcu, żeby definitywnie podzielić spadek między spadkobierców. Sąd w trakcie postępowania ustali, jaki majątek wchodzi w skład spadku po zmarłym, i sprawiedliwie go podzieli między spadkobiercami. Jeżeli Pana mama zmarła, to należy po jej śmierci wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku. W tym postępowaniu dowie się Pan, co faktycznie wchodziło w skład spadku po mamie w chwili jej śmierci.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »