Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie nieruchomości

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2015-06-14

Obecny właściciel nieruchomości ma siostrę i brata, cała trójka rodzeństwa ma dzieci, jest ich czworo. W skład nieruchomości wchodzi dom wraz z otaczającym go 8-hektarowym kawałkiem ziemi. Taki stan własności miał trwać tylko okresowo i nieruchomość ma być rozpisana pomiędzy dzieci rodzeństwa. Czy obecny właściciel najpierw musi rozdzielić całość pomiędzy siebie, brata i siostrą, czy jest możliwe bezpośrednie przepisanie i podział na dzieci? Jak uniknąć płacenia wysokich podatków podczas przepisywania?

I czy w razie nagłej śmierci obecnego właściciela, jeśli nie zostawi testamentu, rodzeństwo będzie miało roszczenie o tą nieruchomość względem jego córki – jego jedynej spadkobierczyni? Dodać powinienem, że stosunki względem siebie w rodzinie są poprawne.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Mam pytanie dotyczące przepisywania nieruchomości i posiadłości na inne osoby oraz dziedziczenia (w rodzinie).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

1. Czy obecny właściciel najpierw musi rozdzielić całość pomiędzy siebie, brata i siostrą, czy jest możliwe bezpośrednie przepisanie i podział na dzieci?

W chwil obecnej właściciel całej nieruchomości jest Pana brat. Może on dowolnie nią rozporządzać, a tym samym może darować wyrażone w ułamkach udziały w nieruchomości  bezpośrednio bratankom i siostrzeńcom.- np. po ¼ części każdemu  

2. Jak uniknąć płacenia wysokich podatków podczas przepisywania?

W przypadku darowania udziałów bratankom i siostrzeńcom należy zapłacić podatek od darowizny.

Zgodnie z art. 14 ust 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn bratankowie i siostrzeńcy („zstępni rodzeństwa”) należą do II grupy podatkowej.

Dla II grupy podatkowej, w przypadku wartości darowizny przekraczającej kwotę 20 556 zł podatek wynosi: 1644,50 zł + 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Ponadto przeniesienia nieruchomości w drodze darowizny wymaga dla ważności sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego, co również wiąże się z opłatami.

Taksa notarialna zależy od wartości przedmiotu darowizny i przedstawia się następująco:

  • do 3000 zł – 100 zł;
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Do tak obliczonej kwoty taksy notarialnej trzeba doliczyć podatek VAT.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn w art. 4 zwalnia od podatku nabycie nieruchomości (udziału w nieruchomości) pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Zwolnienie od podatku nie dotyczy :

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców.

Mając na uwadze, że ziemia, o której Pan wspomina, obejmuje 8 h, zakładam, że jest to gospodarstwo rolne, a w tym przypadku, przy spełnieniu warunków, o których mówi art. 4 ustawy, nabywcy skorzystaliby w tej części ze zwolnienia od podatku. Zapłaciliby jedynie podatek od darowizny udziału w budynku mieszkalnym.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn aktualnie zwalnia również z podatków darowizny na rzecz rodzeństwa.

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze, iż podatek dla drugiej grupy podatkowej jest dosyć wysoki, bo 12 procent od nadwyżki ponad 20 556 zł, a wartość darowanego udziału może być wysoka, być może warto jest wpierw dokonać darowizny na rzecz rodzeństwa, a następnie obdarowane rodzeństwo dokonałoby darowizny na rzecz swoich dzieci. Darowizny te w myśl art. 4a byłyby zwolnione od podatku, wymagałoby to jednak spisywania dodatkowych aktów notarialnych.

Być może jednak bardziej opłacałoby się zapłacić dwa razy taksę notarialną niż raz podatek od darowizny w przypadku darowizny bezpośrednio na bratanków i siostrzeńców.

3. Czy w razie nagłej śmierci obecnego właściciela, jeśli nie zostawi testamentu, rodzeństwo będzie miało roszczenie o tę nieruchomość względem jego córki – jego jedynej spadkobierczyni?

Jak już wspomniałem, w świetle prawa jedynym właścicielem nieruchomości jest brat, dlatego pozostałe rodzeństwo nie miałoby żadnych roszczeń w stosunku do jego spadkobierczyni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spadkobierca – formalności

Chciałbym dopełnić formalności spadkowych po mojej mamie i babci. Jak przeprowadzić postępowania spadkowe po nich obu, jakie dokumenty będą potrzebne?...

Czy odrzucenie spadku przez córki zabezpieczy interesy mamy?

Mój tata zmarł rok temu. W skład spadku wchodzi działka z domkiem i oszczędności. Chcemy, by spadek odziedziczyła mama, dlatego ja...

Adopcja zagraniczna a dziedziczenie

Mój mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa obecnie w wieku 40 lat. Mieszka ona od wielu lat w Norwegii, gdy miała 18 lat wystąpiła do...

Prawo rodzeństwa do części spadku

Zmarły brat nie miał dzieci ani żony, rodzice nie żyją. Cały majątek zapisał przed śmiercią jednemu z braci. Czy pozostałemu rodzeństwu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »