• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Mój mąż był już w związku małżeńskim, z którego jest 3 dzieci. Będąc z pierwszą żoną, zakupili wspólnie mieszkanie, dom, samochód. Zawarł związek małżeński po raz drugi ze mną i urodziła nam się córka. Jak dotąd kupiliśmy wspólnie mieszkanie i samochód. Ja posiadam mieszkanie zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego. Mam kilka pytań związanych z ewentualnym dziedziczeniem. Gdyby mąż zmarł, czy jego dzieci z pierwszego małżeństwa miałyby prawa do naszego wspólnego mieszkania? Gdybym ja zmarła, czy jego dzieci dziedziczyłyby coś z mojego mieszkania? Czy naszej wspólnej córce należy się coś po śmierci męża, jeśli chodzi o dom, mieszkanie i samochód, których się dorobił, będąc w pierwszym małżeństwie? Co można zrobić, aby na wypadek śmierci męża nasze aktualne wspólne mieszkanie było tylko moje i córki, a dom i mieszkanie oraz samochód było 3 dzieci z pierwszego małżeństwa? W wyroku rozwodowym męża zaznaczono, że była żona mieszka w mieszkaniu, a mąż w domu.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 941 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360; dalej w skrócie K.c.) – rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. W przypadku niesporządzenia testamentu spadek przechodzi na spadkobierców zgodnie z tzw. dziedziczeniem ustawowym, czyli określoną w przepisach od art. 931 do art. 940 K.c. regułą dziedziczenia. W opisanym przez Panią stanie faktycznym należy rozważyć następujące opcje:
Ważne jest również to, czy doszło do podziału majątku wspólnego małżonka oraz jego pierwszej żony. Zatem również trzeba rozważyć:
W przypadku, w którym małżonek zmarłby nie zostawiając testamentu, a majątek wspólny z pierwszego małżeństwa nie zostałby podzielony, to sytuacja przedstawiałaby się następująco. Zgodnie z art. 922 § 1 K.c. – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosowanie do przepisów prawa. Zatem przy założeniu jak powyżej do spadku po mężu weszłoby:
W przypadku braku testamentu doszłoby do dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem do dziedziczenia wyżej wskazanych składników majątkowych zostałyby powołane następujące osoby:
Natomiast Pani udział w dziedziczeniu nie mógłby być mniejszy niż ¼ całości spadku.
Jeśli małżonek nie pozostawiłby testamentu, a majątek wspólny z pierwszą żoną zostałby podzielony, to do spadku po małżonku weszłoby:
Jeżeli chodzi o dziedziczenie, to osoby uprawnione do tychże składników majątku byłyby tożsame jak w pierwszym przypadku, tj. do dziedziczenia dochodzą:
W przypadku gdy Pani małżonek pozostawiłby testament, to do dziedziczenia wszystkich składników majątku dochodzi osoba lub osoby wskazane w testamencie. W przypadku gdy majątek wspólny z pierwszego małżeństwa nie zostałby podzielony, to wówczas małżonek mógłby rozważyć sporządzenie testamentu, w którym:
W przypadku, w którym zmarłaby Pani, nie pozostawiając testamentu, w skład masy spadkowej po Pani wchodziłoby:
Jeżeli nie sporządziłaby Pani testamentu, to uprawnionymi do spadku byliby:
Wówczas przy braku dokonania działu spadku i przeniesienia własności na córkę, w momencie śmierci Pani męża również i do tej części Pani mieszkania byłyby uprawnione jego dzieci z pierwszego małżeństwa. Zatem w Pani przypadku rekomendowałabym sporządzenie testamentu, w którym do całości spadku po sobie powołuje Pani swoją córkę. Natomiast w przypadku Pani męża rekomendowałabym:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika