Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mężu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-07-06

Otrzymałam wezwanie do stawiennictwa na rozprawie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po moim zmarłym przed 3 laty mężu. Po jego śmierci nie odrzuciłam spadku, ani też nie złożyłam oświadczenia o jego przyjęciu. Sąd w tym piśmie zobowiązuje mnie do złożenia pisemnej odpowiedzi w terminie do 14 dni i wzywa na rozprawę. Mąż nie zostawił żadnego majątku. Czy po trzech latach mogę odrzucić spadek np. na tej rozprawie?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż z treści wniosku o stwierdzenie nabycia spadku winno wynikać, dlaczego sąd rozpatruje wniosek złożony przez wnioskodawcę. Wnioskodawca bowiem powinien posiadać interes prawny, by z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku wystąpić. Zazwyczaj wnioskodawcą jest osoba uprawniona do spadku, względnie wierzyciel, którego spadkobierca był dłużnikiem. Czy zatem Pani mąż nie pozostawił po sobie jakiegoś długu? Dług także wchodzi do masy spadkowej. To z kolei powoduje, że konieczne było złożenie już wówczas oświadczenia o odrzuceniu spadku. Takie oświadczenie winno być złożone najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku (mniemam, że jest to dzień śmierci). Nie pozbawia to jednak Pani prawa do próby odrzucenia spadku w chwili obecnej.

Jeżeli natomiast spadek ma być odrzucony przez Panią jako osobę, która dotychczas nie miała wiedzy o istnieniu swojego prawa do spadku, to zasadnym jest złożenie wniosku na mocy art. 1019 K.c.

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;

2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

Innymi słowy, może Pani złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku lub oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia woli o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Przytoczę komentarz do Kodeksu cywilnego, gdzie czytamy, że „błąd co do treści czynności prawnej może być błędem co do tytułu powołania do dziedziczenia, osoby spadkodawcy, przedmiotu spadku. Należy jednak zgodzić się z poglądem, że podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zd. 1 i § 2 K.c.). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego (post. SN z dnia 30 czerwca 2005 r., IV CK 799/04, OSNC 2006, nr 5, poz. 94, z glosą W. Borysiaka, Palestra 2009, z. 5-6, s. 285; post. SN z dnia 18 marca 2010 r., V CSK 337/09, Lex nr 677786). Nie będzie też błędem prawnie doniosłym złożenie oświadczenia pod wpływem wadliwych, błędnych pobudek czy motywów (J. Kremis, E. Gniewek (w:) E. Gniewek, Komentarz, s. 1642), czy z tego samego powodu brak odpowiedniego oświadczenia w terminie.”*

W przedstawionym przypadku oświadczenie o zrzeczeniu się spadku, aby było skuteczne, musi być złożone w formie ustanej przed sądem lub notariuszem. Inna forma będzie skutkowała brakiem skuteczności. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie takiego wniosku w terminie 14 dni, albowiem później pismo to zostanie zwrócone.

* Andrzej Kidyba (red.), Elżbieta Niezbecka, Komentarz do art. 1019 Kodeksu cywilnego, 2011.11.15

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przeznaczenie pieniędzy ze spadku na remont grobowca

Po zmarłej cioci został wkład mieszkaniowy, do którego mamy prawo jako spadkobiercy (wraz z innymi osobami nieznanymi z miejsca pobytu). Chcielibyśmy...

Dziedziczenie po siostrze a śmierć drugiej siostry przed przeprowadzeniem spadku

Przed dwoma miesiącami zmarła moja starsza siostra, która pozostawała w związku małżeńskim. Spadkobiercami powinni być jej mąż oraz dwójka...

Wynajęcie mieszkania po zmarłej bez przeprowadzonej sprawy spadkowej

Jestem od 2 lat wdowcem. Mam troje dorosłych dzieci. Z uwagi na zły stan zdrowia (jestem osobą leżącą) od śmierci żony zamieszkuję u jednego...

Przekazanie spadku po ojcu mamie

Przed 3 miesiącami zmarł mój ojciec. Był on wraz z mamą właścicielem (po 1/2) domu i działki. W domu, prócz mamy, mieszkam ja...

Mama twierdzi, że środki finansowe ojca nie podlegają spadkowi

Zmarły ojciec był całkowicie ubezwłasnowolniony. Mama była opiekunem prawnym. Wspólnie zgromadzili na kontach znaczącą sumę pieniędzy oraz posiadają...

Jak uzyskać dokument potwierdzający udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym?

Mój mąż odziedziczył po swoim ojcu część gospodarstwa rolnego. Na nakazie płatniczym do dnia dzisiejszego widnieje jednak matka męża, albowiem na nią...

Odrzucenie spadku przez uprawnionych sposobem przekazania majątku spadkowego jednej osobie

Moja mama i brat chcą zrezygnować ze swojej części spadku po śmierci taty na moją rzecz. Do podziału na nas troje jest połowa mieszkania...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »