Porady Prawne przez internet
Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-06-06
Zmarła siostra mojej many, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze brata, czy jemu przysługuje część spadku po ciotce? Czy musi wyrazić zgodę na zapis w testamencie?
»Wybrane opinie klientów
Dziedziczenie odbywa się albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się zgodnie z regułami zawartymi w ustawie, czyli w Kodeksie cywilnym. Jeżeli jednak zmarły pozostawił testament, wówczas dziedziczenie ustawowe zostaje wyłączone i dziedziczenie odbywa się wyłącznie na podstawie testamentu, oczywiście o ile testament okaże się ważny (ważność testamentu bada sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku).
Pana ciocia sporządziła testament, w którym do dziedziczenia powołała wyłącznie Pana. Zatem zgodnie z wolą cioci wyłącznie Pan będzie jej spadkobiercą. Do ważności testamentu nie jest potrzebna niczyja zgoda, znaczenie ma wyłącznie wola spadkodawcy.
Pańskiemu bratu nie przysługuje żadna część ze spadku, bowiem cały spadek zgodnie z testamentem przysługuje wyłącznie Panu. Bratu nie przysługuje również zachowek, bowiem zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego – zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Pana brat nie należy do kręgu uprawnionych.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Mama zapisała mi w testamencie mieszkanie, którego współwłaścicielem był jej drugi mąż. On też napisał testament i swoją część zapisał na mnie. Mama zmarła rok temu, ojczym 6 lat temu. Mama wyszła ponownie za mąż w podeszłym wieku, jej mąż był też wdowcem, miał dzieci, ale nie wiem jakie, nie poznałem ich i nie mam pojęcia, czy żyją i gdzie mieszkają. Chciałbym załatwić sprawy spadkowe, ale nie wiem, od czego zacząć. Mam siostrę i brata, którzy nie zostali wymienieni w testamentach.
Rodzice męża rozwiedli się 35 lat temu. Mąż właśnie otrzymał pismo z sądu informujące o wniosku drugiej żony ojca o stwierdzenie nabycia spadku po nim wraz z testamentem, w którym ojciec wydziedzicza mojego męża i jego siostrę (jedyne dzieci spadkodawcy), powołując się na nieutrzymywanie kontaktów i wrogość. W ten sposób mój mąż się dowiedział o śmierci ojca, która nastąpiła w 2015 r., a sprawa została wniesiona w sierpniu 2017 r. Ojciec mojego męża wyprowadził się po rozwodzie, nie pozostawiając mojemu mężowi adresu. W testamencie napisał, że dzieci, gdy był chory, wyrzuciły go z domu (co jest nieprawdą). Pismo, jakim jest napisany testament, wydaje mi się podejrzane, jest zbyt staranne jak na osobę przeszło 80-letnią i schorowaną, do tego po 5 latach dopisana została uwaga o wydziedziczeniu również wnuków i prawnuków. Co mój mąż może zrobić, aby się upewnić, że testament nie został spisany przez kogoś innego? Mamy podejrzenie co do autentyczności testamentu. Nie jest nam znana również masa spadkowa po zmarłym.
Ja i mój mąż jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Każde z nas otrzymało w aktach darowizny nieruchomości. Ja otrzymałam od matki mieszkanie, w którym mama ma zagwarantowane notarialnie dożywotnie zamieszkanie. Mąż mój przed ślubem otrzymał aktem darowizny działkę. Każde z nas posiada rodzeństwo, ja dwoje, mój mąż tylko siostrę. W jaki sposób możemy sobie zapewnić, aby pomimo tych darowizn, rodzeństwa, braku dzieci i prawa dożywotniego zamieszkania dla mamy – po śmierci jednego z nas, drugie po nim dziedziczyło? Tak, aby mieszkanie przeszło na własność mojego męża, a ziemia na mnie.
Mój ojciec po śmierci mojej mamy drugi raz się ożenił. Bez mojej wiedzy sporządził testament notarialny, w którym przepisał cały spadek żonie, a mnie wydziedziczył. Jestem jedynakiem i mam dwoje pełnoletnich pracujących dzieci. O testamencie dowiedziałem się w dniu śmierci ojca. Założyłem sprawę w sądzie cywilnym, która jest niezakończona. W sierpniu 2017 r. mija 5 lat od chwili śmierci ojca. Moim zdaniem brak jest podstaw do mojego wydziedziczenia, na co przedstawiłem materiały dowodowe. W sierpniu nastąpi przedawnienie ubiegania się o zachowek. Jakie koszty poniosę? Czy próba podważenia wydziedziczenia ma szanse powodzenia?
Mój ojciec przed śmiercią sporządził testament allograficzny, w którym spadkobierczyniami, po połowie majątku uczynił mnie i moją siostrę. Został on zatwierdzony przez notariusza w obecności mamy, siostry i mnie. Czy istnieje możliwość zmiany tego testamentu przez mamę, która całość majątku chce przekazać swojej wnuczce, czyli mojej córce?
Moja ciocia (siostra mojej mamy) posiada mieszkanie, które chce mi podarować w spadku. Co musi zrobić, żeby tak się stało i czy po jej śmierci otrzymam to mieszkanie bez żadnych problemów? Z jakim podatkiem od spadku muszę się liczyć? Dodam, że ciocia jest wdową i osobą bezdzietną. Jej zmarły małżonek także nie miał potomków, ale ciocia ma dwie siostry, które mają dzieci (w tym mnie). Czy siostry mojej mamy albo ich dzieci będą mieć jakieś prawa do mieszkania albo zachowku, jeśli tylko ja zostanę w testamencie powołana do spadku?
Zgodnie z odręcznym testamentem mojej zmarłej nie dawno żony jestem jej jedynym spadkobiercą, nie mieliśmy dzieci. Rodzice żony nie żyją, kilkoro rodzeństwa też nie żyje, ich dzieci mieszkają za granicą, nie utrzymujemy kontaktu. Czy oni też muszą być na rozprawie spadkowej i kto ich powiadamia?
Ostatnio dodane
Wartościowe treści
Warto poczytać
Zapytaj prawnika