Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Siostrzenic spadkobiercą, czy coś się należy drugiemu siostrzeńcowi?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-06-06

Zmarła siostra mojej many, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze brata, czy jemu przysługuje część spadku po ciotce? Czy musi wyrazić zgodę na zapis w testamencie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Dziedziczenie odbywa się albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się zgodnie z regułami zawartymi w ustawie, czyli w Kodeksie cywilnym. Jeżeli jednak zmarły pozostawił testament, wówczas dziedziczenie ustawowe zostaje wyłączone i dziedziczenie odbywa się wyłącznie na podstawie testamentu, oczywiście o ile testament okaże się ważny (ważność testamentu bada sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku).

Pana ciocia sporządziła testament, w którym do dziedziczenia powołała wyłącznie Pana. Zatem zgodnie z wolą cioci wyłącznie Pan będzie jej spadkobiercą. Do ważności testamentu nie jest potrzebna niczyja zgoda, znaczenie ma wyłącznie wola spadkodawcy.

Pańskiemu bratu nie przysługuje żadna część ze spadku, bowiem cały spadek zgodnie z testamentem przysługuje wyłącznie Panu. Bratu nie przysługuje również zachowek, bowiem zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego – zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Pana brat nie należy do kręgu uprawnionych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »