Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Siostrzenic spadkobiercą, czy coś się należy drugiemu siostrzeńcowi?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-06-06

Zmarła siostra mojej many, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze brata, czy jemu przysługuje część spadku po ciotce? Czy musi wyrazić zgodę na zapis w testamencie?

Dziedziczenie odbywa się albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się zgodnie z regułami zawartymi w ustawie, czyli w Kodeksie cywilnym. Jeżeli jednak zmarły pozostawił testament, wówczas dziedziczenie ustawowe zostaje wyłączone i dziedziczenie odbywa się wyłącznie na podstawie testamentu, oczywiście o ile testament okaże się ważny (ważność testamentu bada sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku).

Pana ciocia sporządziła testament, w którym do dziedziczenia powołała wyłącznie Pana. Zatem zgodnie z wolą cioci wyłącznie Pan będzie jej spadkobiercą. Do ważności testamentu nie jest potrzebna niczyja zgoda, znaczenie ma wyłącznie wola spadkodawcy.

Pańskiemu bratu nie przysługuje żadna część ze spadku, bowiem cały spadek zgodnie z testamentem przysługuje wyłącznie Panu. Bratu nie przysługuje również zachowek, bowiem zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego – zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Pana brat nie należy do kręgu uprawnionych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Dziedziczenie z testamentu a konieczność odszukania dzieci ojczyma

Mama zapisała mi w testamencie mieszkanie, którego współwłaścicielem był jej drugi mąż. On też napisał testament i swoją część zapisał na...

Podejrzenie co do autentyczności testamentu

Rodzice męża rozwiedli się 35 lat temu. Mąż właśnie otrzymał pismo z sądu informujące o wniosku drugiej żony ojca o stwierdzenie nabycia...

Bezdzietne małżeństwo - dziedziczenie po jednym z małżonków

Ja i mój mąż jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Każde z nas otrzymało w aktach darowizny nieruchomości. Ja otrzymałam od matki mieszkanie,...

Szanse podważenia wydziedziczenia

Mój ojciec po śmierci mojej mamy drugi raz się ożenił. Bez mojej wiedzy sporządził testament notarialny, w którym przepisał cały spadek żonie,...

Dziedziczenie na podstawie testamentu allograficznego

Mój ojciec przed śmiercią sporządził testament allograficzny, w którym spadkobierczyniami, po połowie majątku uczynił mnie i moją siostrę....

Powołanie do spadku siostrzenicy na mocy testamentu

Moja ciocia (siostra mojej mamy) posiada mieszkanie, które chce mi podarować w spadku. Co musi zrobić, żeby tak się stało i czy po jej śmierci...

Formalności związane z przyjęciem spadku po małżonku na mocy testamentu

Zgodnie z odręcznym testamentem mojej zmarłej nie dawno żony jestem jej jedynym spadkobiercą, nie mieliśmy dzieci. Rodzice żony nie żyją, kilkoro...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »