Indywidualne porady prawne
• Autor: Iryna Kowalczuk
Zmarła siostra mojej mamy, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze brata, czy jemu przysługuje część spadku po ciotce? Czy musi wyrazić zgodę na zapis w testamencie?
Dziedziczenie odbywa się albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się zgodnie z regułami zawartymi w ustawie, czyli w Kodeksie cywilnym. Jeżeli jednak zmarły pozostawił testament, wówczas dziedziczenie ustawowe zostaje wyłączone i dziedziczenie odbywa się wyłącznie na podstawie testamentu, oczywiście o ile testament okaże się ważny (ważność testamentu bada sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku).
Pana ciocia sporządziła testament, w którym do dziedziczenia powołała wyłącznie Pana. Zatem zgodnie z wolą cioci wyłącznie Pan będzie jej spadkobiercą. Do ważności testamentu nie jest potrzebna niczyja zgoda, znaczenie ma wyłącznie wola spadkodawcy.
Pańskiemu bratu nie przysługuje żadna część ze spadku, bowiem cały spadek zgodnie z testamentem przysługuje wyłącznie Panu. Bratu nie przysługuje również zachowek, bowiem zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego – zachowek przysługuje wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Pana brat nie należy do kręgu uprawnionych.
Zobacz również: Czy siostrzeniec dziedziczy po ciotce?
Masz podobny problem prawny i potrzebujesz porady prawnej, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika