Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skuteczne odrzucenie spadku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-07-24

W lutym 2016 odrzuciłam przed notariuszem spadek po ojcu, następnie złożyłam wniosek w sądzie w imieniu małoletnich dzieci. W czerwcu 2016 dostałam z sądu postanowienie na dokonanie czynności przekraczającej zarząd zwykły majątkiem dzieci. Dalej nic z tym nie zrobiłam. I właśnie się dowiedziałam, że po dwóch tygodniach od wydania postanowienia przez sąd powinnam wystąpić o odpis prawomocnego postanowienia, następnie pozbyć się spadku przed sądem lub notariuszem. Dwa dni temu odebrałam pismo z sądu, że muszę napisać oświadczenie, czy pozbyłam się spadku w imieniu dzieci, bo w przeciwnym razie sąd uzna nabycie przez dzieci spadku. Dzisiaj odbywa się sprawa o nabycie spadku, chodzi o 1/2 drugą samochodu (własność po połowie ojca i jego drugiej żony). Spadku się pozbyłam i chciałam się pozbyć w imieniu dzieci, bo podejrzewam, że ojciec miał długi. Czy skutecznie odrzuciłam spadek? Dodam, że dzieci mam niepełnosprawne, ja także mam rentę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skuteczne odrzucenie spadku

Niestety obawiam się, że już spadku Pani nie odrzuci. Miała Pani na to odpowiedni czas. Jednak dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza, więc nie ma potrzeby martwić się o długi przekraczające masę dodatnią spadku. Dzieci zawsze dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Ustalenie zakresu odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe ma istotne znaczenie dopiero na etapie realizacji przez wierzycieli spadkodawcy przysługujących im roszczeń. Samo określenie w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, nie przesądzałoby definitywnie zakresu odpowiedzialności.

 

Na etapie ustalania kręgu spadkobierców kwestia zakresu odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe pozostaje na dalszym planie, nabiera ona znaczenia dopiero przy realizowaniu przez wierzycieli spadkowych przysługujących im uprawnień.

 

Nabycie spadku przez osobę niemającą pełnej zdolności do czynności prawnej, a więc między innymi przez osobę małoletnią, jest zawsze bezpłatnym przysporzeniem, którego rozmiar określa ustawa bądź treść testamentu. Gdy długi spadku są równe wartości stanu czynnego spadku lub go przewyższają, to wprawdzie do przysporzenia nie dochodzi, ale nie dochodzi również do żadnego uszczuplenia majątkowego małoletniego dziecka.

 

Pokrótce – jeśli dzieci odziedziczyły auto za 1000 zł, to wartość tego auta ogranicza ich odpowiedzialność za długi spadkowe. To jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza Ważne jest jedynie solidne i rzetelne sporządzenie spisu inwentarza.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Odrzucenie spadku bez przyjeżdżania do kraju

Mój problem polega na tym, że przed 5 miesiącami zmarła moja matka. Jest mi wiadomo, że miała długi w banku. Ja mieszkam w Szwecji i nie chcę...

 

Odrzucenie długu dla osoby małoletniej

Odrzucenie długu dla osoby małoletniej

Złożyłem do sądu wniosek o odrzucenie długu dla osoby małoletniej (mojego dziecka) po bardzo dalekiej krewnej. Otrzymałem z sądu postanowienie...

Odpowiedzialność za długi brata zmarłej mamy

Odpowiedzialność za długi brata zmarłej mamy

Zostałam spadkobiercą ustawowym po zmarłej matce w grudniu 2016 r. Nie odrzuciłam spadku. Mama niedługo przed śmiercią została spadkobiercą ustawowym...

Chcemy zrzec się spadku - jak i w jakiej kolejności?

Chcemy zrzec się spadku - jak i w jakiej kolejności?

Moja mama i jej siostra będą miały sprawę o zrzeczenie się spadku po zmarłym kuzynie. Czy mama może zrzec się również spadku w imieniu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »