Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć spadkobiercy odziedziczonego mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-03-14

Po śmierci matki w 2013 r. otrzymałam wraz z siostrą w wyniku dziedziczenia mieszkanie. Obie zdecydowałyśmy, że mieszkanie sprzedamy w przyszłym roku (minie 5 lat od śmierci spadkodawcy). W tym celu dostałam notarialne pełnomocnictwo od siostry na wykonywanie wszystkich czynności związanych z mieszkaniem. Niestety moja siostra nieoczekiwanie zmarła. Była obywatelką innego państwa. Była rozwiedziona i nie miała dzieci. Czy mieszkanie mogę sprzedać w przyszłym roku, czy dopiero po następnych 5 latach, aby nie płacić podatku od sprzedaży (po przeprowadzeniu sprawy spadkowej)? Czy mogę sprzedać w przyszłym roku 1/2 mieszkania? Mieszkanie chce kupić kuzynka. Pełnomocnictwo, które uzyskałam, jest ważne do 2023 roku.

Pełnomocnictwo już wygasło, bowiem zgodnie z art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w pełnomocnictwie wyraźnie postanowiono inaczej i ma to bezpośredni związek z przyczyną uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Domyślam się jednak, że nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Może więc Pani zbyć tylko swój udział.

W opisanej sytuacji, tj. przy nabyciu po mamie udziału w 2013 roku (spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy) i sprzedaży przed upływem pięciu lat od końca roku powstanie u Pani przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek dochodowy wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a, w pewnym uproszczeniu, kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość, a zostały przez Panią poczynione w czasie posiadania mieszkania, oraz kwotę ewentualnie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn).

Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, zatem przy zbyciu w 2018 roku nieruchomości nabytej w 2013, należy złożyć PIT-39 do końca kwietnia 2019 roku. Dopiero gdyby zbywała Pani udział nabyty po mamie zmarłej w 2013 od dnia 1 stycznia 2019 r., przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu. Jeśli siostra zmarła w 2017 r. i Pani odziedziczy jej udział, to tę „część” sprzedać bez podatku będzie Pani mogła od 1 stycznia 2023 r. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Własne cele mieszkaniowe określa ustawodawca w ust. 25 tego samego artykułu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Spłata długów w zamian za przejęcie części nieruchomości

Trzy lata temu wraz z rodzeństwem nabyliśmy spadek po rodzicach – dom w równych częściach. Jedna z sióstr ma długi i wierzyciel...

Zasady przepisywania majątku na dzieci

Mieszkam z moimi rodzicami i bratem w jednym gospodarstwie rolnym, część ziemi jest własnością brata, natomiast budynki łącznie z domem...

Dziedziczenie po siostrze mającej męża

Przed dwoma laty zmarła moja siostra, była zamężna ale nie posiadali dzieci. Nasi rodzice też nie żyją. Siostra nie spisała testamentu. Interesuje mnie...

Zrzeczenie się praw do mieszkania po rodzicach

Moi rodzice zmarli – matka 3 lata temu, ojciec w tym roku. Oboje byli współwłaścicielami mieszkania spółdzielczego własnościowego. Rodzice mieli...

Co wchodzi do masy po zmarłym?

Zmarła pani M. na mocy testamentu zapisała swoim dwóm córkom spadek: działka ogrodnicza, lokata bankowa i udział w mieszkaniu po swoim zmarłym ojcu...

Czy gospodarstwo przekazane synowi po jego śmierci przypada bratowej?

Moi rodzice mieli czworo dzieci. W 1987 r. przepisali gospodarstwo za rentę na brata (był to akt notarialny, w którym jest napisane, że to umowa...

Ubezwłasnowolniony spadkobierca

Po śmierci rodziców w spadku pozostało mieszkanie spółdzielcze własnościowe dla trójki dzieci. Spadkobiercami jest syn i dwie córki, jedna...

Spadek dla syna przyrodniej siostry

Spadek dla syna przyrodniej siostry

Umiera mój brat, który był samotny i pozostawia po sobie gospodarstwo rolne, które to otrzymał od swojego ojca (rok 1980) za emeryturę. Gospodarstwo nasz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »