Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spadek dla syna przyrodniej siostry

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-07-15 • Aktualizacja: 2022-05-21

Umiera mój brat, który był samotny i pozostawia po sobie gospodarstwo rolne, które to otrzymał od swojego ojca (rok 1980) za emeryturę. Gospodarstwo nasz ojciec odziedziczył po swoim ojcu. Jest nas obecnie troje rodzeństwa w linii po ojcu i zmarła siostra przyrodnia z pierwszego małżeństwa naszej matki. Czy w takiej sytuacji należy się spadek po zmarłym bracie dzieciom zmarłej siostrze przyrodniej? Proszę o poradę i nadmieniam, że my, rodzeństwo po naszym ojcu, pracowaliśmy w gospodarstwie do 18. roku życia jak i później każdy urlop spędzaliśmy na gospodarstwie, od strony siostry przyrodniej nikt nigdy nie pojawił się w tym gospodarstwie. A teraz jeden z synów siostry przyrodniej jest w zakładzie karnym za poważne przestępstwo i zakłada sprawy o spadek, człowiek, którego nie znam, nagle chce części spadku. Jest to bardzo oburzające i nie zgadzamy się na to.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadek dla syna przyrodniej siostry

Dziedziczenie ustawowe

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jak można wywnioskować z opisu Pańskiego pytania, przyrodnia siostra w żaden sposób nie była związana krwią z Pana ojcem. Innymi słowy „przyrodnia siostra” nie była córką ojca, lecz córką Państwa wspólnej matki z pierwszego małżeństwa.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. dział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Przyrodnia siostra w mojej ocenie wchodzi zatem w miejsce swojej mamy, pod warunkiem, że jej mama i mama zmarłego brata jest taka sama.

Zobacz również: Przekazanie gospodarstwa rolnego za emeryturę

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »