Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mama twierdzi, że środki finansowe ojca nie podlegają spadkowi

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-07-11

Zmarły ojciec był całkowicie ubezwłasnowolniony. Mama była opiekunem prawnym. Wspólnie zgromadzili na kontach znaczącą sumę pieniędzy oraz posiadają mieszkanie własnościowe. Mama twierdzi, że środki finansowe nie podlegają spadkowi, ponieważ są już na jej koncie i są jej własnością. Uważa, że masą spadkową jest tylko mieszkanie. Czy ma rację?

Pana mama nie ma racji. Oszczędności zgromadzone na koncie bankowym zmarłej osoby mogą nie wejść w całości w skład masy spadkowej. Ograniczenia w tym zakresie ustanawiają przepisy Prawa bankowego. Część środków z rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej osoby zmarłej mogą nawet przypaść osobom, które nie będą spadkobiercami.

Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt Prawa bankowego do spadku nie wchodzi między innymi kwota wydatkowana na koszty pogrzebu posiadacza rachunku. Może ona zostać wypłacona osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów. Osoba ta nie musi należeć do kręgu spadkobierców. Wysokość wypłaty z konta bankowego, która będzie jej przysługiwała, ograniczona jest do wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Zwrot kosztów pogrzebu może nastąpić tylko z indywidualnego rachunku bankowego zmarłego. Nie jest to możliwe w przypadku rachunków wspólnych (np. prowadzonego dla obojga małżonków). Jak rozumiem, taki właśnie rachunek posiadała Pana mama wraz z ze zmarłym mężem, tak więc opisany wyżej przypadek nie będzie miał zastosowania w sprawie.

 

O swoje może upomnieć się również ZUS lub KRUS. Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego bank jest zobowiązany wypłacić tym organom kwoty odpowiadające przekazanym na rachunek bankowy świadczeniom z tytułu ubezpieczeń społecznych (np. renta, emerytura) dokonanych już po śmierci posiadacza rachunku. Zasada ta również nie dotyczy rachunków wspólnych. Wypłata następuje na wniosek organu. W przypadku gdy przed otrzymaniem wniosku organu bank dokonał z rachunku wypłat innym uprawnionym osobom i wypłaty te nie pozwalają zrealizować wniosku organu w całości lub części, bank może odmówić wypłaty. W takiej sytuacji jednak zobowiązany jest on wskazać właściwemu oddziałowi ZUS lub KRUS osoby, które otrzymały środki z konta.

 

Inna możliwość jest taka, że posiadacz rachunku może jeszcze za życia wskazać osoby, którym po jego śmierci mają zostać wypłacone zgromadzone przez niego pieniądze. Jako osoby uposażone może zostać wskazany przez niego małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo. Wysokość tej wypłaty określa posiadacz rachunku w pisemnej dyspozycji. Wypłata taka nie może jednak przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Polecenie wypłaty na wypadek śmierci nie może być dokonane z rachunku wspólnego.

Pozostałe po wypłacie powyższych kwot oszczędności zgromadzone na koncie bankowym podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Jednak bank wypłaci je spadkobiercom dopiero po przedstawieniu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, wypisu notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o dziale spadku. Oprócz tego mogą być wymagane również inne dokumenty, takie jak odpis skrócony aktu zgonu posiadacza rachunku, czy zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadków.

Reasumując, o ile Pana mama nie została wskazana w umowie o rachunku bankowym jako osoba, która ma otrzymać zgromadzone tam pieniądze, to pieniądze po Pana ojcu znajdujące się na tym rachunku podlegają normalnemu dziedziczeniu przez spadkobierców. Jeżeli rodzice posiadali zwykłe konto bankowe, którego byli współwłaścicielami, przyjmuje się, że połowa zgromadzonych na tym koncie pieniędzy będzie podlegała dziedziczeniu po Pana ojcu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Zrzeczenie się przez rodzinę mieszkania po babci na wnuczkę

Mam mieszkanie po babci, ona i dziadek nie żyją. Mieszkanie było ich własnością. Cała rodzina, czyli wszyscy spadkobiercy, nie chcą tego mieszkania...

Wynajęcie mieszkania po zmarłej bez przeprowadzonej sprawy spadkowej

Jestem od 2 lat wdowcem. Mam troje dorosłych dzieci. Z uwagi na zły stan zdrowia (jestem osobą leżącą) od śmierci żony zamieszkuję u jednego...

Przekazanie spadku po ojcu mamie

Przed 3 miesiącami zmarł mój ojciec. Był on wraz z mamą właścicielem (po 1/2) domu i działki. W domu, prócz mamy, mieszkam ja...

Rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mężu

Otrzymałam wezwanie do stawiennictwa na rozprawie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po moim zmarłym przed 3 laty mężu. Po jego śmierci nie...

Jak uzyskać dokument potwierdzający udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym?

Mój mąż odziedziczył po swoim ojcu część gospodarstwa rolnego. Na nakazie płatniczym do dnia dzisiejszego widnieje jednak matka męża, albowiem na nią...

Odrzucenie spadku przez uprawnionych sposobem przekazania majątku spadkowego jednej osobie

Moja mama i brat chcą zrezygnować ze swojej części spadku po śmierci taty na moją rzecz. Do podziału na nas troje jest połowa mieszkania...

Czy trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowego po ojcu, gdy żyje jeszcze mama?

Przed miesiącem zmarł nasz ojciec. Przy życiu pozostaje mama (i ma się dobrze). Jest nas troje rodzeństwa, wszyscy jesteśmy pełnoletni. Czy konieczne...

Spadek po ojcu i matce w jednym postępowaniu sądowym

Zmarli moi rodzice. Po rodzicach pozostało mieszkanie z urządzoną księgą wieczystą. Tato zmarł przed 20 laty, a mama przed 2 miesiącami. Po tacie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »