Indywidualne porady prawne
Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2013-11-26
Jak będzie wyglądało dziedziczenie spadku po zmarłej, jeśli miała ona zawartą intercyzę przedmałżeńską i jedną córkę, która została wydziedziczona? Córka ma małoletniego syna. Czy syn wydziedziczonej dziedziczy spadek?
Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z wpływem intercyzy i wydziedziczenia na dziedziczenie spadku.
Zgodnie z art. 926 § 1-2 Kodeksu cywilnego (K.c.):
„§ 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.
§ 2. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą”.
Z powyższego wynika, że jeżeli spadkodawca nie pozostawi testamentu na wypadek swojej śmierci, to w takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.
Regulacje prawne dotyczące kwestii dziedziczenia znajdują się w księdze IV Spadki K.c.
Odpowiednio do przepisów K.c. najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:
Zgodnie z art. 933 K.c.:
„§ 1. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
§ 2. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy”.
Jak wynika z opisu sprawy, spadkodawczyni za życia wydziedziczyła swoją zstępną, czyli córkę.
Wydziedziczenie spadkobiercy powoduje przede wszystkim ten skutek, że nie może on dziedziczyć po spadkodawcy, który go wydziedziczył.
Wydziedziczenie pozbawia uprawnionego również zachowku. Wiąże się to z niemożnością dziedziczenia po określonym spadkobiercy. Niejako zasygnalizuję na marginesie, że o zachowek od spadkobierców może za to wystąpić dziecko wydziedziczonej córki, o ile nie zostało wydziedziczone tak jak matka.
Tak więc w przedstawionej przez Pana sytuacji spadek na podstawie ustawy przypadnie małżonkowi zmarłej, który będzie dziedziczyć albo z rodzicami albo z rodzeństwem (ich zstępnymi) spadkodawcy. Udział małżonka nie może wynosić mniej niż 1/2 udziału w spadku. Kwestia zawarcia, czy też nie, intercyzy między małżonkami nie ma wpływu na dziedziczenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):