Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek do majątków osobistych zstępnych

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-07-22

Mam dwoje dorosłych dzieci. Pragnę zabezpieczy ich przyszłoś. Niedługo czekają mnie wesela i w związku z tym pragnę uregulować nasze sprawy majątkowe. Zastanawiam się, jakie podjąć kroki, aby pozostawiony przeze mnie majątek stał się w przyszłości osobistym, odrębnym majątkiem moich dzieci. Czy sporządzenie testamentu to dobry pomysł?

Tak, testament jest jednym z rozwiązań, zresztą chyba też najlepszym. Sporządzając testament, rozporządza Pani swoim majątkiem na wypadek śmierci i majątek ten przechodzi na spadkobierców z chwilą otwarcia spadku, tj. Pani śmierci. Jeśli nie sporządzi Pani testamentu, dziedziczenie nastąpi na zasadach ogólnych, a więc zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności będzie dziedziczył Pani mąż i dzieci (zstępni).

Jeśli Pani jest np. wdową (nic Pani nie wspomina na temat stanu cywilnego), wówczas odziedziczą majątek tylko Pani dzieci.

Niezależnie od tego, czy dziedziczenie będzie następować na podstawie ustawy, czy testamentu, i tak spadek stanowić będzie majątek osobisty Pani dzieci.

Zgodnie bowiem z treścią art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Tak więc w zasadzie tylko jeśli Pani sporządzi testament, w którym spadkobiercami uczyni dzieci i ich współmałżonków spadek będzie stanowił majątek dorobkowy, w pozostałych przypadkach tak się nie stanie i zawsze spadek stanowił będzie majątek osobisty.

Może Pani oczywiście zawrzeć z dziećmi za życia umowę darowizny i wówczas też – jeśli nie postanowi Pani, że ma to być majątek wspólny dzieci i współmałżonków – przedmiot darowizny stanowić będzie majątek osobisty dzieci. Z tym tylko, że w takiej sytuacji pozbawia się Pani majątku już za życia, a proszę mi wybaczyć, ale doświadczenie zawodowe uczy, że często jednak dzieci nie okazują należytej wdzięczności i nawet jeśli zapewni sobie Pani przykładowo prawo dożywotniego mieszkania na nieruchomości, może Pani doznać niestety licznych przykrości. Oczywiście nie twierdzę, że tak będzie, ale takie przypadki się zdarzają.

Jednym rozwiązaniem będzie zatem testament, a innym – doprowadzenie do dziedziczenia ustawowego (bez testamentu), bo i tak spadek stanowić będzie majątki osobiste Pani dzieci.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przepisanie nieruchomości

Obecny właściciel nieruchomości ma siostrę i brata, cała trójka rodzeństwa ma dzieci, jest ich czworo. W skład nieruchomości wchodzi dom wraz...

Ustalenie masy spadkowej przez sąd

Trzy lata temu zmarł mój tata. Rodzice rozwiedli się, gdy byłam mała i ja z mamą wyemigrowałyśmy do USA. Tata ożenił się ponownie...

Czy pasierbica należy do kręgu uprawnionych z ustawy?

Po śmierci mojej mamy ojciec związał się z kobietą, która urodziła mu syna. Żyli najpierw w konkubinacie, potem wzięli ślub. Stanowiliśmy...

Zabezpieczenie na przyszłość

Moi rodzice mają gospodarstwo rolne i dwa domy – jeden obok drugiego. Ten nowy chcą mi zapisać, ale w grę wchodzi w przyszłości zachowek...

Prawo dziedziczenia spadku

Mój ojciec zmarł 22 lata temu, nie zostawił testamentu. Pozostawił mamę i czworo dzieci. Najstarsza siostra zmarła, zrzekliśmy się dziedziczenia po...

Spadek po bezdzietnym wujostwie

Jakiś czas temu sąd powiadomił mnie o spadku pozostawionym przez bezdzietne wujostwo. Nie jestem zainteresowana spadkiem, chcę się go zrzec. Czy po moim...

Zabezpieczenie na wypadek śmierci

Ożeniłem się po raz drugi 3 lata temu. Kto będzie dziedziczył moje mieszkanie po mojej śmierci – żona, moja córka z pierwszego małżeństwa czy...

Kolejne dziedziczenie w rodzinie

Rodzice przekazali gospodarstwo rolne mi i siostrze. Rodzice już nie żyją. Pół roku temu siostra zmarła; miała męża i dwoje dzieci. Czy należy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »