Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po teściowej i darowizny dla synowej

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-08-21

Mój mąż zmarł krótko po swoim ojcu, obaj w zeszłym roku. Żyje jeszcze teściowa, a mąż był jedynakiem. Mam troje nieletnich dzieci – rozumiem, że one będą dziedziczyć po teściowej (jest ciężko chora). W jakim zakresie mogę zarządzać pieniędzmi i nieruchomościami odziedziczonymi przez dzieci w przypadku spadku po teściowej lub darowizny?Jaki płacę podatek? Jaki podatek płacę w przypadku darowizny dla mnie od teściowej?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jeżeli chodzi o zarządzanie spadkiem odziedziczonym przez dzieci, to jest to zwykły zakres zarządcy, tj. zarząd rzeczą z wykluczeniem decyzji mających na celu zbycie, uszczuplenie lub przekształcenie praw nabytych przez małoletnich. Jednak na tę chwilę – to Pani, a nie dzieci – nabywa spadek po mężu. Chodzi o to, że Pani mąż w chwili śmierci teścia jeszcze żył – więc to on spadkobrał po swym ojcu, a nie Państwa dzieci. Z racji tego, że Pani została wskazana testamencie jako jedyny spadkobierca po mężu – to, co przypadło mężowi po jego ojcu, przypada automatycznie Pani.

Pani jest spadkobierca po swym mężu, a nie teściu – dlatego po załatwieniu formalności w US związanych z otrzymaniem zaświadczenia nie podlega Pani podatkowi, gdyż należy do grona osób zwolnionych. Warunkiem było uregulowanie terminowo (6 miesięcy od śmierci spadkodawcy) tej kwestii w US.

W kwestii zarządu spadkiem dzieci najlepiej określić to w akcie darowizny, ale generalnie jest to zwykły zarząd rzeczą bez prawa zbywania i obciążania. W takim bowiem przypadku konieczna byłaby zgoda sądu.

 

Jeżeli darowizna byłaby na dzieci – byłyby one zwolnione z podatku. Jednak zasada zgłoszenia pozostaje taka sama jak przy nabyciu spadku i zwolnienia z podatku.

Jest Pani natomiast obcą osobą względem swej teściowej, tj. jest to II grupa podatkowa – dlatego nie byłoby żadnego zwolnienia, a darowana byłaby obciążona normalną stawką podatkowa naliczoną na zasadach ogólnych bez ulg i zwolnień. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odmowa zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego

Sąd rodzinny odmówił zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego (naszego syna), uzasadniając to faktem, że wartość spadku może...

Czy możliwe jest przekazanie spadku na rzecz Skarbu Państwa?

Rok temu otwarto testament po mojej babci. Otrzymałem większą część jej gospodarstwa rolnego, zostałem wpisany do ksiąg wieczystych. W miejsce...

Kto dziedziczy rodzinny dom?

Dom rodzinny został przepisany przed śmiercią rodziców na moją siostrę i jej męża. Siostra i jej mąż zmarli, mieli jednego syna. Ten syn ożenił się i...

Mieszkanie przekazane przez ojca przyrodniemu bratu a prawo do zachowku

Mam troje rodzeństwa – rodzony brat i przyrodni brat oraz siostra. Ojciec przekazał przyrodniemu bratu w nieznanej mi formie swoje mieszkanie,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »