Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po teściowej i darowizny dla synowej

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-08-21

Mój mąż zmarł krótko po swoim ojcu, obaj w zeszłym roku. Żyje jeszcze teściowa, a mąż był jedynakiem. Mam troje nieletnich dzieci – rozumiem, że one będą dziedziczyć po teściowej (jest ciężko chora). W jakim zakresie mogę zarządzać pieniędzmi i nieruchomościami odziedziczonymi przez dzieci w przypadku spadku po teściowej lub darowizny?Jaki płacę podatek? Jaki podatek płacę w przypadku darowizny dla mnie od teściowej?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeżeli chodzi o zarządzanie spadkiem odziedziczonym przez dzieci, to jest to zwykły zakres zarządcy, tj. zarząd rzeczą z wykluczeniem decyzji mających na celu zbycie, uszczuplenie lub przekształcenie praw nabytych przez małoletnich. Jednak na tę chwilę – to Pani, a nie dzieci – nabywa spadek po mężu. Chodzi o to, że Pani mąż w chwili śmierci teścia jeszcze żył – więc to on spadkobrał po swym ojcu, a nie Państwa dzieci. Z racji tego, że Pani została wskazana testamencie jako jedyny spadkobierca po mężu – to, co przypadło mężowi po jego ojcu, przypada automatycznie Pani.

Pani jest spadkobierca po swym mężu, a nie teściu – dlatego po załatwieniu formalności w US związanych z otrzymaniem zaświadczenia nie podlega Pani podatkowi, gdyż należy do grona osób zwolnionych. Warunkiem było uregulowanie terminowo (6 miesięcy od śmierci spadkodawcy) tej kwestii w US.

W kwestii zarządu spadkiem dzieci najlepiej określić to w akcie darowizny, ale generalnie jest to zwykły zarząd rzeczą bez prawa zbywania i obciążania. W takim bowiem przypadku konieczna byłaby zgoda sądu.

 

Jeżeli darowizna byłaby na dzieci – byłyby one zwolnione z podatku. Jednak zasada zgłoszenia pozostaje taka sama jak przy nabyciu spadku i zwolnienia z podatku.

Jest Pani natomiast obcą osobą względem swej teściowej, tj. jest to II grupa podatkowa – dlatego nie byłoby żadnego zwolnienia, a darowana byłaby obciążona normalną stawką podatkowa naliczoną na zasadach ogólnych bez ulg i zwolnień. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »