Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci głównego lokatora

Marek Gola • Opublikowane: 2017-05-12

Pół roku temu zmarł nagle mój tato, który był członkiem spółdzielni mieszkaniowej i posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Obawiamy się wraz z mamą, co będzie z mieszkaniem. Tato był głównym lokatorem, był tam zameldowany wraz z mamą, my – dwie córki zmarłego – już tam od dłuższego czasu nie mieszkamy. Mama członkiem spółdzielni nie jest i już nie może być. Nie ma testamentu i mama boi się, że mieszkanie zabierze spółdzielnia. Jaka jest nasza sytuacja? Czy musimy już teraz przeprowadzić postępowanie spadkowe po tacie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Co istotne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Dlatego nie jest prawdzie stwierdzenie, że spółdzielnia po śmierci Pani taty zechce mieszkanie przejąć. Nie! Mieszkanie wchodzi w skład spadku po tacie. De facto dopóki nie będzie przeprowadzone postępowanie spadkowe, nikt ze spadkobierców nie może zostać członkiem spółdzielni. Jeżeli tato nie pozostawił po sobie testamentu, to na podstawie ustawy dziedziczy po nim jego żona, Pani i siostra, a zatem na rzecz każdej przypada udział wynoszący 1/3.

W spółdzielni należy jedynie wskazać, kto zamieszkuje w lokalu i uiszczać opłaty bieżące i inne wynikające ze statutu spółdzielni. Możecie Panie przeprowadzić postępowanie spadkowe, ale nie ma takiego obowiązku. Bardzo często spotykam się z dyspozycją w spółdzielniach, że wysokość czynszu uzależniona jest od tego, czy ktoś jest członkiem spółdzielni, czy też nie. Co do zasady różnica nie jest duża, albowiem wynosi około 0,20 zł na 1m2. Oczywiście członkostwo, prócz powyższego, daje także inne uprawnienia. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.

Teraz tylko od Pań zależy, czy będziecie przeprowadzały postępowania spadkowe, czy też nie. Nie musicie, ale możecie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zwrot nakładów na rzecz spadkodawcy

Miesiąc temu zmarł mój ojciec. Pozostawił testament notarialny z 2000 r., w którym powołał do całości spadku swojego wnuka (mojego bratanka)....

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Mój syn i synowa zginęli w jednym dniu. Ja i moje drugie dziecko oraz mama synowej i jej rodzeństwo odrzuciliśmy spadek. W OFE nie ma...

Spadek, sprzedaż, darowizna – własne cele mieszkaniowe

Moje pytanie dotyczy spadku, sprzedaży i darowizny. W 2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił po sobie testamentu. W skład spadku po nim...

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Zmarł tata, pomiędzy nim a mamą istniała wspólność majątkowa. Mama jest wspólnikiem spółki z o.o. Czy udziały w tej spółce –...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »