Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa sądowa o mieszkanie po zmarłym

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-21

Moja mama zapisała w testamencie swój udział w mieszkaniu mnie i synowi mojej siostry po połowie. Zmarła trzy lata temu. Obecnie siostra zwraca się do mnie o wypłatę zachowku w wartości 1/2 tego, co otrzymałaby z mocy ustawy, całkowicie pomijając roszczenie do zachowku od syna. Była inicjatorką spadkodawcy, by jej część przepisać na syna (siostrę ścigał komornik i nie chciała nic posiadać), była obecna przy sporządzaniu aktu dziedziczenia, nie stawiając żadnego sprzeciwu! Jakie są moje prawa i obowiązki w zaistniałej sytuacji? Złożyłem wniosek o dział spadku. Czy na sprawie o dział spadku będzie rozpatrywana zachowku na wniosek siostry, czy siostra musi wnieść do sądu nowy pozew?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Po przeanalizowaniu Pana sprawy mogę stwierdzić, że jest Pan (jak również syn siostry) jako spadkobierca testamentowy zobowiązany do zapłaty zachowku na rzecz siostry. Jeżeli siostra na dzień śmierci mamy była pełnoletnia oraz zdolna do pracy, to może dochodzić od Pana 1/2 wartości udziału, który dziedziczyłaby na mocy ustawy (gdyby nie było testamentu). Zakładając przykładowo, że Pana mama na dzień śmierci miała dwoje dzieci (Pana oraz siostrę), to bylibyście Państwo powołani do spadku z ustawy, czyli każdy dziedziczyłby po 1/2 udziału. Zachowek więc w takiej sytuacji wynosi dla siostry 1/4 od wartości spadku pozostawionego przez mamę. Czyli de facto spadkobiercy testamentowi powinni w takiej wysokości ten zachowek wypłacić. Zachowek jest długiem spadkowym, a więc ciąży na spadkobiercach, którzy przyjęli spadek.

Co się tyczy odpowiedzialności za zachowek. Spadkobierca testamentowy lub ustawowy odpowiada za zachowek według przepisów o odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 1030 i nast. Kodeksu cywilnego). Przy prostym przyjęciu spadku spadkobierca po­nosi odpowiedzialność za zachowek bez ograniczenia. Spadkobierca nato­miast, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada z ograniczeniem.

Jeśli jest kilku spadkobierców, do chwili działu spadku odpowiadają oni solidarnie względem uprawnionego do zachowku. Od chwili zaś działu ponoszą oni odpowiedzialność za zachowek w stosunku do wielkości udziałów (art. 1034).

Osoba uprawniona do zachowku, w sytuacji gdy nie został przeprowadzony dział spadku, może wystąpić łącznie do osób zobowiązanych do zachowku (czyli Pana i syna siostry) lub tylko do jednego ze spadkobierców. Jeśli osoba uprawniona dochodzi zachowku tylko od jednego ze spadkobierców, to po spłacie całej kwoty zachowku może on dochodzić zwrotu od pozostałych spadkobierców odpowiednio do ich udziałów w spadku. Oznacza to, że jeśli Pan zapłaci całą kwotę zachowku, to będzie przysługiwało Panu tzw. prawo regresu dotyczące zwrotu połowy tej kwoty od syna siostry. Innymi słowy syn siostry będzie Panu musiał zwrócić połowę kwoty zapłaconego przez Pana zachowku.

Sprawa o zachowek jest odrębną sprawą niż dział spadku, a więc siostra będzie musiała założyć nową sprawę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »