Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa spadkowa i ustalenie kręgu osób dziedziczących

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-10-15

Rodzice pozostawili po sobie działkę z domem. Mama zmarła 20 lat temu, a tata wyjechał za granicę jeszcze przed jej śmiercią. Ja i moja jedyna siostra przebywamy za granicą. Nikt nie zajął się sprawą domu. Nie wiemy, czy możemy się starać o całość spadku, skoro ojciec jeszcze żyje i przebywa za granicą, lecz nie utrzymuje z nami kontaktu? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Zacznę od wyjaśnienia, że spadek może być objęty dopiero po otwarciu. Natomiast datą otwarcia spadku jest zawsze data śmierci spadkodawcy. Nie można więc ani stwierdzać nabycia, ani dzielić spadku za życia spadkodawcy. Powyższe w Pana sprawie oznacza, iż może Pan bezproblemowo przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłej mamie. Nie jest natomiast możliwe przeprowadzenie sprawy spadkowej po Pana ojcu, bowiem jest to osoba żyjąca.

W celu załatwienia spraw spadkowych należy przede wszystkim ustalić krąg osób dziedziczących. W opisanym przypadku spadkodawczyni (tj. Pana mama) w chwili śmierci była zamężna i dzietna. Decyduje to o kręgu osób powołanych z mocy ustawy do spadku. Nic Pan nie wspomina o testamencie, dlatego zakładam z góry dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. do spadku po Pana mamie są powołani: jej mąż (Pana ojciec) i jej dzieci tzn. Pan i Pana rodzeństwo. Przy czym udział w dziedziczeniu wygląda następująco: są to części równe, ale ojcu nie może przypadać mniej niż 1/4 spadku. W opisanym przypadku rozumiem, że jest troje dziedziczących – Pana ojciec, siostra i Pan – oznaczałoby to dziedziczenie po 1/3 udziału w spadku po Pana mamie.

Sprawę spadkową można załatwić przed polskim sądem (stwierdzenie nabycia spadku w drodze postanowienia) albo w polskim biurze notarialnym (poświadczenie dziedziczenia w akcie notarialnym). Jednak z uwagi na czas śmierci spadkodawcy – w grę wchodziłaby tylko droga sądowa.

Ponadto należy też ustalić, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo role, gdyż z uwagi na datę śmierci mamy należałby ustalić, które osoby spośród ustawowych spadkobierców spełniały wczesne wymogi do dziedziczenia gospodarstw rolnych, zawarte w art. 1059 i nast. K.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »