Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa spadkowa i ustalenie kręgu osób dziedziczących

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-10-15

Rodzice pozostawili po sobie działkę z domem. Mama zmarła 20 lat temu, a tata wyjechał za granicę jeszcze przed jej śmiercią. Ja i moja jedyna siostra przebywamy za granicą. Nikt nie zajął się sprawą domu. Nie wiemy, czy możemy się starać o całość spadku, skoro ojciec jeszcze żyje i przebywa za granicą, lecz nie utrzymuje z nami kontaktu? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zacznę od wyjaśnienia, że spadek może być objęty dopiero po otwarciu. Natomiast datą otwarcia spadku jest zawsze data śmierci spadkodawcy. Nie można więc ani stwierdzać nabycia, ani dzielić spadku za życia spadkodawcy. Powyższe w Pana sprawie oznacza, iż może Pan bezproblemowo przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłej mamie. Nie jest natomiast możliwe przeprowadzenie sprawy spadkowej po Pana ojcu, bowiem jest to osoba żyjąca.

W celu załatwienia spraw spadkowych należy przede wszystkim ustalić krąg osób dziedziczących. W opisanym przypadku spadkodawczyni (tj. Pana mama) w chwili śmierci była zamężna i dzietna. Decyduje to o kręgu osób powołanych z mocy ustawy do spadku. Nic Pan nie wspomina o testamencie, dlatego zakładam z góry dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. do spadku po Pana mamie są powołani: jej mąż (Pana ojciec) i jej dzieci tzn. Pan i Pana rodzeństwo. Przy czym udział w dziedziczeniu wygląda następująco: są to części równe, ale ojcu nie może przypadać mniej niż 1/4 spadku. W opisanym przypadku rozumiem, że jest troje dziedziczących – Pana ojciec, siostra i Pan – oznaczałoby to dziedziczenie po 1/3 udziału w spadku po Pana mamie.

Sprawę spadkową można załatwić przed polskim sądem (stwierdzenie nabycia spadku w drodze postanowienia) albo w polskim biurze notarialnym (poświadczenie dziedziczenia w akcie notarialnym). Jednak z uwagi na czas śmierci spadkodawcy – w grę wchodziłaby tylko droga sądowa.

Ponadto należy też ustalić, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo role, gdyż z uwagi na datę śmierci mamy należałby ustalić, które osoby spośród ustawowych spadkobierców spełniały wczesne wymogi do dziedziczenia gospodarstw rolnych, zawarte w art. 1059 i nast. K.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wezwanie do spłaty pożyczki po śmierci ojca

Dostałam wezwanie do spłaty pożyczki, którą zaciągnął mój ojciec przed śmiercią (zmarł w 2005 r.). Nic nie wiedziałam o tym...

Uchylenie stwierdzenia nabycia spadku

Mój mąż zmarł kilkanaście lat temu, a jego wujek w ubiegłym roku. Ponieważ po wujku powinien dziedziczyć mąż, w jego miejsce wstąpił nasz syn. Mój...

Dziedziczenie przez osobę spoza rodziny

Nie mam męża ani dzieci. Chciałabym, aby w przyszłości mój majątek odziedziczyła osoba spoza rodziny. Jakie czynności powinnam wykonać, aby tak się...

Śmierć matki dziecka niepełnoletniego

Zmarła moja żona. Mamy 10-letnie dziecko. Z żoną miałem wspólnotę majątkową, nie zostawiła testamentu. Jakie prawne kroki powinienem poczynić, by...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »