Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania zakupionego w ramach ulgi mieszkaniowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-04-23

W 2014 r. sprzedałem mieszkanie odziedziczone rok wcześniej po mamie. Złożyłem w US deklarację, że pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczę na własne cele mieszkaniowe. W 2016 r. zakupiłem mieszkanie w Warszawie za kwotę większą niż otrzymana ze sprzedaży mieszkania mamy. Jestem z Krakowa, a zakup mieszkania w Warszawie wiązał się z pracą. Obecnie zmieniły się moje plany zawodowe i już nie potrzebuję tego mieszkania. Czy mogę je sprzedać, nie tracąc ulgi? Czy zapłacę podatek, jeśli wystąpi dochód?

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, jeśli więc Pana mama zmarła w 2013 r., to w tym też roku nastąpiło nabycie poprzez dziedziczenie, co przy sprzedaży rok później nabytego w 2013 r. mieszkania dawało prawo do skorzystania ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ww. ustawy, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Ani ten artykuł, ani żaden inny nie wprowadza okresu wymaganego do „przetrzymania” mieszkania, więc mieszkanie, które nabył Pan, wydając środki ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania na własne cele mieszkaniowe, może zostać zbyte i nie powoduje to utraty prawa do zwolnienia, z którego Pan skorzystał. Przychód ze sprzedaży mieszkania nabytego w 2016 r. rozlicza Pani na zasadach ogólnych dla nieruchomości, tj. zgodnie z art. 30e ww. ustawy, czyli podatek 19% płatny jest od podstawy obliczenia podatku, a tą jest de facto dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Tu również ma Pan możliwość skorzystania ze zwolnienia związanego z realizacją własnych celów mieszkaniowych. Rozliczenia dokonuje się formularzem PIT-39.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy...

Spadek po ojcu i niezgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Mój tata zmarł w kwietniu 2007 r., jedynym spadkiem jest mieszkanie lokatorskie własnościowe, w którym nadal mieszka moja mama. Jestem jedynaczką...

Najem mieszkania po mamie a ulga podatkowa

W 2015 roku odziedziczyłam po zmarłej mamie mieszkanie własnościowe, w którym cały czas mieszkam i jestem zameldowana. Za kilka tygodni zaczynam...

Nabycie spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa)

Otrzymałam z sądu postanowienie o nabyciu spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa). Postanowienie o nabyciu spadku uprawomocniło się 1...

Należność spadkowa wypłacona przez komornika a obowiązek podatkowy

W tym miesiącu otrzymałam od komornika pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości spadkowej po mamie w wysokości odpowiadającej ilości moich...

Spadek po stryju i otrzymanie części spadku od drugiego spadkobiercy

Jestem jednym ze spadkobierców po zmarłym stryju, otrzymałem 1/4 spadku. Natomiast drugi stryj chce mi przekazać swoją część spadku (także 1/4). Jakie są...

Od kiedy liczony jest okres na zawiadomienie o spadku US - czy od daty śmierci, czy od podjęcia sprawy spadkowej?

W 2016 r. aktem poświadczenia dziedziczenia objęłam spadek (mieszkanie) po zmarłym w 1994 r. dziadku i babci zmarłej w 2016 r. Dziadek zostawił...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »