• Autor: Iryna Kowalczuk
Jesteśmy małżeństwem 40 lat. Żona nabyła mieszkanie w drodze spadku po bracie i po postępowaniu spadkowym ona była jedyną spadkobierczynią. Akt notarialny tego mieszkania jest na nas obu małżonków. Mieszkanie wyremontowaliśmy i po upływie nawet aż 7 lat sprzedaliśmy. Czy jako współwłaściciel tego mieszkania uczestniczę w podziale zysku ze sprzedaży?
W momencie, gdy Pana żona odziedziczyła mieszkania w spadku po bracie, weszło ono do jej majątku osobistego (art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Oznacza to, że jego wyłącznym właścicielem była Pana żona.
Skoro, jak Pan twierdzi, widnieje Pan w akcie notarialnym jako współwłaściciel tego mieszkania, to żona musiała przekazać Panu udział w mieszkaniu w formie darowizny. A zatem jeżeli w chwili sprzedaży mieszkania widniał Pan w akcie notarialnym jako współwłaściciel, to oczywiście należy się Panu część kwoty ze sprzedaży mieszkania. Wysokość tej kwoty zależy od wysokości Pana udziału we własności mieszkania. Jeżeli w akcie notarialnym wysokość tego udziału nie jest wskazano, to przyjmuje się, że wynosi 50%.
Zobacz również: Sprzedaż nieruchomości małoletniego dziecka
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.
Zapytaj prawnika