Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonego przez żonę mieszkania a udział w zysku męża

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-05-07

Jesteśmy małżeństwem 40 lat. Żona nabyła mieszkanie w drodze spadku po bracie i po postępowaniu spadkowym ona była jedyną spadkobierczynią. Akt notarialny tego mieszkania jest na nas obu małżonków. Mieszkanie wyremontowaliśmy i po upływie nawet aż 7 lat sprzedaliśmy. Czy jako współwłaściciel tego mieszkania uczestniczę w podziale zysku ze sprzedaży?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

W momencie, gdy Pana żona odziedziczyła mieszkania w spadku po bracie, weszło ono do jej majątku osobistego (art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Oznacza to, że jego wyłącznym właścicielem była Pana żona.

Skoro, jak Pan twierdzi, widnieje Pan w akcie notarialnym jako współwłaściciel tego mieszkania, to żona musiała przekazać Panu udział w mieszkaniu w formie darowizny. A zatem jeżeli w chwili sprzedaży mieszkania widniał Pan w akcie notarialnym jako współwłaściciel, to oczywiście należy się Panu część kwoty ze sprzedaży mieszkania. Wysokość tej kwoty zależy od wysokości Pana udziału we własności mieszkania. Jeżeli w akcie notarialnym wysokość tego udziału nie jest wskazano, to przyjmuje się, że wynosi 50%. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »