Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż domu na krótko przed śmiercią

Marek Gola • Opublikowane: 2016-05-24

Krótko przed śmiercią męża sprzedaliśmy wspólny dom za 300 tys. zł. Od 2005 r. mieliśmy rozdzielność majątkową. Mąż nie zdążył mi przekazać swojej części. Miał dwoje dzieci nie z naszego małżeństwa. Czy mają teraz prawo do pieniędzy? Jaki spadek jest dla mnie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że połowa uzyskanej ze sprzedaży kwoty, tj. 150 tys. zł, należy się Pani. Do spadku wchodzi wyłącznie połowa uzyskanej ze sprzedaży kwoty.

Po drugie, dysponując odpisem skróconym aktu zgonu męża, może Pani wystąpić do sądu miejsca zgonu tegoż z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Pani byłaby wówczas wnioskodawcą, a nieślubne dzieci byłyby uczestnikami postępowania. Wówczas na rozprawie sąd zapytałby Państwa, czy zmarły sporządził testament. W zależności od tego, czy testament zostałby sporządzony, mielibyśmy do czynienia dziedziczeniem ustawowym lub testamentowym.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, biorąc pod uwagę, że do spadku powołana byłaby Pani oraz dzieci męża, każde z Państwa dziedziczyłoby w 1/3 części.

W przypadku gdyby testament został sporządzony przez zmarłego, a Pani nie zostałaby w nim ujęta, wówczas przysługuje Pani prawo do zachowku. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Innymi słowy jeżeli w testamencie nie jest Pani ujęta, przysługuje Pani zachowek w części 1/2 z 1/3 (przyjmuję, że nie jest Pani trwale niezdolną do pracy).

Zasadne jest zatem uzyskanie odpisu aktu zgonu, a następnie skierowanie sprawy do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mężu. Na sprawie dowie się Pani, czy był testament, czy testamentu nie był. Kolejne kroki będą uzależnione od tego, czy testament będzie, czy też nie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »