Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-10-27

Zmarła ciotka, która na podstawie testamentu powołała do spadku moją żonę. Ciotka nie była zamężna i nie miała dzieci. Co należy zrobić, aby sąd stwierdził nabycie spadku? Czy na podstawie testamentu jest to możliwe? Czy notariusz na podstawie testamentu może stwierdzić nabycie spadku?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Odpowiadając na Pana pytanie informuję, że tak, jest możliwe stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.

W prawie polskim przewidziano bowiem dwa rodzaje dziedziczenia: ustawowe, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu lub ten jest nieważny i testamentowe w sytuacji gdy taki testament właśnie istnieje.

Rozumiem, że chodzi albo o testament notarialny, albo napisany odręcznie – ten, aby był ważny musi być napisany pismem ręcznym w całości i podpisany przez ciocię, jeszcze winien mieć wpisaną datę, choć jeśli daty tej nie ma, nie stanowi to aż takiego problemu, jeśli tylko nie ma np. kilku testamentów i nie wiadomo, który jest pierwszy, a który ostatni.

Są też dwa różne sposoby na przeprowadzenie postępowania: albo wniosek do sądu o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie dziedziczenia na podstawie tegoż testamentu, albo właśnie poświadczenie dziedziczenia przez notariusza, które jest o wiele szybsze i wygodniejsze.

Notariusz może sporządzić poświadczenie, gdy wszyscy spadkobiercy złożą osobiście przed notariuszem jednobrzmiące oświadczenia o rodzinie spadkodawcy bądź pozostawionych przez niego testamentach. Dlatego też będą Państwo musieli po prostu okazać notariuszowi testament.

Notariusz nie może tylko stwierdzić nabycia spadku na podstawie testamentu szczególnego, a więc np. wojskowego, ustnego lub sporządzonego na statku powietrznym lub morskim i jeśli spadkodawca był albo cudzoziemcem, albo nie miał żadnego obywatelstwa, albo w skład spadku wchodzą nieruchomości, które są położone za granicą.

Jeśli żaden z tych warunków nie ma miejsca to notariusz sporządzi poświadczenie dziedziczenia.

Proszę zatem spokojnie wybrać notariusza i umówić się z nim na dokonanie czynności notarialnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Testament z zapisem windykacyjnym

Tata zamierza spisać testament. W skład jego majątku wchodzą dwa samochody, które są zarejestrowane na niego, oraz mieszkanie. Nurtuje go głównie to,...

Testament a konieczność spieniężenia majątku przyszłego spadkodawcy

Ciotka przed rokiem sporządziła testament, przepisując swój majątek na mnie. Niestety niedawno zachorowała na Alzheimera i jest niepoczytalna, przebywa w domu...

Odwołanie i zmiana testamentu

Mama kilka lat temu spisała u notariusza testament, w którym powołała do całości spadku męża i wnuka, dzieląc majątek po połowie....

Manipulacje rodziny w celu zmiany testamentu, co robić?

Zmarł mój wujek. Żyje jego żona (czyli moja ciocia). Byli bezdzietnym małżeństwem. Wujek zostawił testament potwierdzony notarialnie, w którym jest...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »