Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szanse podważenia wydziedziczenia

Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-16

Mój ojciec po śmierci mojej mamy drugi raz się ożenił. Bez mojej wiedzy sporządził testament notarialny, w którym przepisał cały spadek żonie, a mnie wydziedziczył. Jestem jedynakiem i mam dwoje pełnoletnich pracujących dzieci. O testamencie dowiedziałem się w dniu śmierci ojca. Założyłem sprawę w sądzie cywilnym, która jest niezakończona. W sierpniu 2017 r. mija 5 lat od chwili śmierci ojca. Moim zdaniem brak jest podstaw do mojego wydziedziczenia, na co przedstawiłem materiały dowodowe. W sierpniu nastąpi przedawnienie ubiegania się o zachowek. Jakie koszty poniosę? Czy próba podważenia wydziedziczenia ma szanse powodzenia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

W mojej ocenie w Pana przypadku zastosowanie znajdzie pogląd wyrażony w treści uchwały Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP 53/13, zgodnie z którą „złożenie przez osobę uprawnioną do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przerywa bieg przedawnienia jej roszczeń o zachowek”. Bardo podobne do powyższego stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 lutego 1972 r., sygn. akt III CZP 102/71, w której wskazano, iż termin przedawnienia nie biegnie dopóty, dopóki uprawniony do zachowku jest uważany z mocy prawomocnego postanowienia sądu za spadkobiercę testamentowego.

O ile druga uchwała może być stosowana posiłkowo, gdyż wszak w Pana przypadku nie mam mowy o prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku na rzecz Pana, o tyle pierwsza uchwała jest wydane niemal w identycznym do Pana stanie faktycznym. Jedyna różnica to termin na wystąpienie z powództwem o zachowek, który w dniu wyrokowania w tej sprawie był 3-, a nie 5-letni.

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie wytoczenie powództwa o zachowek wydaje się zbyt pochopne, bowiem, co prawda, nie z przepisów, lecz z orzecznictwa Pana interesy wydają się być należycie chronione.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »