Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szanse podważenia wydziedziczenia

Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-16

Mój ojciec po śmierci mojej mamy drugi raz się ożenił. Bez mojej wiedzy sporządził testament notarialny, w którym przepisał cały spadek żonie, a mnie wydziedziczył. Jestem jedynakiem i mam dwoje pełnoletnich pracujących dzieci. O testamencie dowiedziałem się w dniu śmierci ojca. Założyłem sprawę w sądzie cywilnym, która jest niezakończona. W sierpniu 2017 r. mija 5 lat od chwili śmierci ojca. Moim zdaniem brak jest podstaw do mojego wydziedziczenia, na co przedstawiłem materiały dowodowe. W sierpniu nastąpi przedawnienie ubiegania się o zachowek. Jakie koszty poniosę? Czy próba podważenia wydziedziczenia ma szanse powodzenia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W mojej ocenie w Pana przypadku zastosowanie znajdzie pogląd wyrażony w treści uchwały Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP 53/13, zgodnie z którą „złożenie przez osobę uprawnioną do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przerywa bieg przedawnienia jej roszczeń o zachowek”. Bardo podobne do powyższego stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 lutego 1972 r., sygn. akt III CZP 102/71, w której wskazano, iż termin przedawnienia nie biegnie dopóty, dopóki uprawniony do zachowku jest uważany z mocy prawomocnego postanowienia sądu za spadkobiercę testamentowego.

O ile druga uchwała może być stosowana posiłkowo, gdyż wszak w Pana przypadku nie mam mowy o prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku na rzecz Pana, o tyle pierwsza uchwała jest wydane niemal w identycznym do Pana stanie faktycznym. Jedyna różnica to termin na wystąpienie z powództwem o zachowek, który w dniu wyrokowania w tej sprawie był 3-, a nie 5-letni.

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie wytoczenie powództwa o zachowek wydaje się zbyt pochopne, bowiem, co prawda, nie z przepisów, lecz z orzecznictwa Pana interesy wydają się być należycie chronione.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ignorowanie testamentu

Było nas jako dzieci pięcioro, czyli, jeden brat nie żyje. Ojciec umarł w 2002 roku, a w 2015 roku zmarła nasza mama. Mama zostawiła testament,...

Testament macochy a uprawnieni do zachowku

Ojciec i moja macocha (wychowywała mnie i brata od dziecka, ale nie byliśmy przez nią adoptowani) posiadali mieszkanie, które zapisali sobie wzajemnie...

Podejrzenie co do autentyczności testamentu

Rodzice męża rozwiedli się 35 lat temu. Mąż właśnie otrzymał pismo z sądu informujące o wniosku drugiej żony ojca o stwierdzenie nabycia...

Bezdzietne małżeństwo - dziedziczenie po jednym z małżonków

Ja i mój mąż jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Każde z nas otrzymało w aktach darowizny nieruchomości. Ja otrzymałam od matki mieszkanie,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »