Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku z długami

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-09-10

W 2010 r. zmarła moja mama. Ze względu na długi odrzuciłam spadek w imieniu swoim i małoletnich dzieci. Spadek odrzuciła także siostra mojej mamy. W 2013 r. urodziłam córkę. Czy w jej imieniu też powinnam odrzucić spadek? Siostra mamy ma syna (mieszka w Anglii) i wnuka urodzonego 2 miesiące po śmierci mojej mamy. Tydzień temu odbyła się sprawa sądowa. Musiałam wskazać ewentualnych spadkobierców mojej mamy. Podałam syna cioci i jej wnuka. Czy termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku z długami dla mojego kuzyna biegnie od momentu, w którym wskazałam go na ww. sprawie sądowej? Czy ten termin był liczony od śmierci mojej mamy? Czy syn kuzyna należy do kręgu spadkobierców po mojej mamie?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z art. 927 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego spadkobiercą może być jedynie osoba żyjąca w chwili śmierci spadkodawcy lub dziecko poczęte, jeżeli urodzi się żywe.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„Art. 927. § 1. Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

§ 2. Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe”.

Pani córka w momencie śmierci Pani matki nie była jeszcze nawet poczęta, więc nie może być spadkobiercą po swojej babci.

Jeśli chodzi o Pani kuzyna i jego syna:

Zgodnie z art. 1020 K.c. spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Ponieważ Pani ciotka odrzuciła spadek, w świetle prawa jest traktowana, jakby nie dożyła otwarcia spadku, tj. zmarła przed Pani mamą. W tej sytuacji zastosowanie ma art. 932 § 5, który stanowi:

„Art. 932. (…)

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym”.

W związku z odrzuceniem spadku przez Pani ciocię spadek przypada jej zstępnym – w tej sytuacji synowi. Jeżeli i on odrzuci spadek, to spadek po Pani mamie przypadnie kolejnemu zstępnemu ciotki, tj. jej wnukowi, gdyż w momencie śmierci Pani mamy był on już poczęty i urodził się żywy.

Okres 6 miesięcy na złożenie oświadczenia liczy się od chwili powzięcia informacji o powołaniu do dziedziczenia.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2012 r. (V CSK 18/12):

„Przewidziany w art. 1015 § 1 k.c. termin jest terminem zawitym prawa materialnego, do biegu którego mają zastosowanie art. 110 do 116 k.c. Początek toku tego czasu liczony jest w odniesieniu do każdego spadkobiercy od dnia, w którym dowiedział się on z właściwego, pewnego źródła o tytule powołania. Oznacza to, że oddzielnie liczony jest jego bieg zarówno co do każdego spadkobiercy, jak i co do dla każdego z tytułów powołania. Przy dziedziczeniu ustawowym w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności, z uwagi na odrzucenie spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę, termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dochodzącego w dalszej kolejności, rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę”.

W praktyce w sytuacji, gdy pierwszy spadkobierca odrzuci spadek, kolejny dowiaduje się o swoim powołaniu do dziedziczenia od sądu, który wzywa go do udziału w postępowaniu spadkowym i dopiero od dnia powzięcia informacji od sądu liczy się okres 6 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dziedziczenie przez pasierba

Rok temu zmarła moja matka. Nie pozostawiła testamentu. Wspólnie z ojcem odziedziczyliśmy należącą do niej połowę mieszkania (nie mam rodzeństwa)....

Częściowy dział spadku a odpowiedzialność za długi spadkodawcy

Czy częściowy dział spadku (dotyczący tylko ruchomości) spowoduje podział odpowiedzialności za długi spadkodawcy? Podział nieruchomości ze spadku jest na...

Podatek od spadku i ewentualne przedawnienie

Proszę o poradę dotyczącą podatku od spadku i jego ewentualnego przedawnienia. Sąd poinformował urząd skarbowy o stwierdzeniu nabycia spadku...

Nabycie spadku po rodzicach a urząd skarbowy

Po śmierci rodziców dziedziczę pewną kwotę pieniędzy. Czy po zgłoszeniu nabycia spadku do urzędu skarbowego mogę spodziewać się jakiejś kontroli? Chodzi...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »