Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament i podział spadku przez sąd dla rodzeństwa

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-09-14

Mój ojciec umarł w 1992 r. i nie zostawił testamentu, a matka umarła w 2012 r. i zapisała w testamencie dom najstarszemu synowi. Jest nas pięcioro rodzeństwa. Jak będzie spadek podzielony przez sąd? Dodam, że do tej pory nie przeprowadzono żadnej sprawy spadkowej.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

Zgodnie z art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W przypadku gdy spadkodawca sporządził testament, pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe. Dopiero w przypadku, gdy testamentu nie ma lub gdy któryś ze spadkobierców nie chce lub nie może być spadkobiercą, spadek może być nabyty na podstawie ustawy.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jak wynika z Pana pytania dziedziczenie po Pana ojcu będzie odbywało się z ustawy natomiast po Pana matce na podstawie testamentu.

Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli Pana rodzice byli współwłaścicielami całego swojego majątku to w skład spadku po każdym z nich weszła połowa wartości tego majątku.

Zatem po śmierci Pana ojca spadek po nim odziedziczyli: żyjąca wtedy jeszcze żona w wysokości 1/4 udziału z połowy, czyli 1/8 z całości majątku i pięcioro dzieci każde po 3/20 z połowy, czyli 3/40 z całości majątku rodziców. Czyli Pana mama posiadała wówczas 5/8 majątku małżeńskiego (swoją połowę plus 1/4 z połowy po mężu), a pozostałe dzieci po 3/40 udziału w tym majątku.

Po śmierci mamy w skład spadku weszła jej połowa majątku małżeńskiego plus to co odziedziczyła po mężu.

Zatem jeden z synów, który został wskazany w testamencie jako jedyny spadkobierca matki odziedziczył udział 5/8 w majątku rodziców plus to co odziedziczył wcześniej po ojcu, czyli w sumie stał się posiadaczem udziału 7/10 w majątku rodziców.

Sąd sam spadku nie dzieli między spadkobierców tylko ustala ich udział w dziedziczeniu po osobach zmarłych. Aby podzielić majątek spadkowy należy wnieść do sądu wniosek o dział spadku.

To, jak podzielicie się Państwo majątkiem spadkowym zależy wyłącznie od tego, jak się w tej kwestii porozumiecie. Jeżeli do porozumienia dojdzie, podziału można dokonać przed sądem lub u notariusza. Jeżeli zgody nie będzie to pozostaje Państwu wyłącznie droga sądowa.

Sąd może dokonać działu spadku na trzy sposoby:

1) Przez podział fizyczny przedmiotów wchodzących w skład spadku, co oznacza, że poszczególne przedmioty zostają podzielone i przyznane spadkobiercom według wielkości ich udziałów w spadku. Jeżeli nie doprowadzi to do zniszczenia rzeczy, można również podzielić pojedynczą rzecz wchodzącą w skład spadku. W ramach tego podziału dopuszczalne jest ustalenie dopłat na rzecz niektórych spadkobierców, jeżeli nie da się podzielić spadku tak, aby wartość przedmiotów przyznanych spadkobiercom była równa udziałowi w spadku.

2) Przez przyznanie niektórych przedmiotów ze spadku jednemu albo kilku spadkobiercom z ustaleniem obowiązków spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

3) Przez podział cywilny składników majątkowych, co oznacza sprzedaż majątku spadkowego i podział uzyskanych ze sprzedaży środków pomiędzy spadkobierców według wielkości ich schedy spadkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »