Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament czy darowizna, jak przekazać majątek dzieciom

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-01-18

Piszę w imieniu moich rodziców, którzy chcieliby swój majątek wspólny (nie mieli rozdzielności majątkowej) podzielić na dwie dorosłe córki, czyli mnie i siostrę, ale nie wiedzą, czy zrobić to w formie darowizny, czy spisać testament. Jaka forma jest lepsza? Chodzi o to, aby nie płacić podatku od spadku.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jak stanowi art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768):

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 (…);

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.”

Jak wynika z powyższych przepisów, w przypadku darowizny od rodziców wystarczy zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od jej uczynienia oraz udokumentowanie otrzymania darowizny w postaci potwierdzenia przelewu z konta darczyńcy na konto obdarowanego. Umowa darowizny nie jest konieczna – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby była sporządzona.

Konieczne jest udokumentowanie faktu uzyskania darowizny – nie można tych pieniędzy otrzymać ot tak „do ręki”.

Darowizna od rodziców pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej powinna być rozliczona po połowie na każdego z rodziców. Czyli obdarowany wypełnia dwa odrębne zgłoszenia SD-Z2: jedno na darowiznę od mamy (połowa kwoty) i drugie na darowiznę od ojca (druga połowa kwoty).

W takim przypadku, jeżeli miałaby być umowa darowizny, to powinna być zawarta pomiędzy obdarowanym oraz obojgiem rodziców.

Podobnie będzie odnośnie testamentu. W ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego (termin 6 miesięcy jest liczony od dnia otwarcia spadku lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przed notariuszem) należy złożyć u właściwego naczelnika urzędu skarbowego druk SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych”, tak jak opisałam to poprzednio.

Jak zatem Pani widzi pod względem podatkowym, czy to będzie darowizna, czy testament nie ma znaczenia – Pani i siostra nie zapłacicie podatku, jeżeli tylko w odpowiednim czasie zgłosicie nabycie, czy to darowizny, czy też spadku do urzędu skarbowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »