Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament, czyli wpływ na dziedziczenie

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-09-21

Jestem po rozwodzie. Jak wygląda dziedziczenie majątku wspólnego z drugą żoną przez moje dzieci z pierwszego małżeństwa? Jaką część przyszłego majątku druga żona z nowymi dziećmi będzie musiała oddać? Czy mam na to wpływ?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeżeli nie spisze Pan testamentu na wypadek swojej śmierci, to będą obowiązywały zasady dziedziczenia ustawowego według Kodeksu cywilnego.

Gdy spadkodawca pozostawi dzieci i małżonka, dziedziczą oni w częściach równych, z tym że część schedy po żonie czy mężu przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku (art. 931 Kodeksu cywilnego).

Tak więc, jak wynika z opisu Pana sprawy, po Pana śmierci spadek będą dziedziczyć Pana dzieci oraz małżonka (jeśli Pana przeżyje). Jeżeli ze związku Pana i żony będą dzieci, to one też będą brane pod uwagę przy dziedziczeniu.

W obecnej sytuacji spadkobiercami Pana są Pana dzieci oraz druga małżonka (pierwsza Pana żona nie dziedziczy po Panu). Udział Pana żony w spadku po Panu będzie wynosił 1/4 , a reszta będzie dzielona pomiędzy dzieci.

W skład spadku po Panu wejdzie cały Pana majątek osobisty + 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim, nabytym z drugą żoną podczas trwania małżeństwa.

Jak wspomniałam na wstępie ma Pan wpływ na dziedziczenie po swojej śmierci poprzez to, że może Pan za życia poczynić darowizny na rzecz wybranych osób (np. dzieci) lub spisać testament, w którym sam Pan zdecyduje, jak ma się odbywać dziedziczenie po Pana śmierci, czyli kto i co ma otrzymać. Jeżeli sporządzi Pan testament i będzie on ważny, to dziedziczenie będzie przebiegać wyłącznie tak jak wskaże Pan w testamencie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »