Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testamenty wzajemne wraz z wydziedziczeniem, aby uniknąć wypłaty zachowku

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-04-13

Jesteśmy małżeństwem po przejściach. Sporządziliśmy wraz z żoną u notariusza testamenty wzajemne, mocą których przekazaliśmy sobie wzajemnie majątek na wypadek śmierci. Dodatkowo w tych testamentach znajdują się wzmianki o wydziedziczeniu naszych dzieci z poprzednich małżeństw. Czy jest to wystarczające działanie, aby po mojej lub żony śmierci dzieci nie miały prawa do zachowku? Czy powinniśmy na wszelki wypadek zrobić jeszcze rozdzielność majątkową?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Wzajemne testamenty sporządzone w formie aktu notarialnego, zawierające dodatkowo wydziedziczenie Państwa zstępnych, są wystarczające do pozbawienia dzieci prawa do zachowku. Istotą wydziedziczenia jest bowiem właśnie pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku po spadkodawcy. Jeśli więc Państwa dzieci zostały wydziedziczone, to nie będą mogły dochodzić roszczenia o zachowek dla siebie.

Zwracam jednakże uwagę na ważny, a często bagatelizowany lub pomijany przepis art. 1011 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zstępni wydziedziczonego zstępnego (w tym wypadku Państwa wnuki) są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Zatem, aby w pełni zabezpieczyć Pana i żonę przed roszczeniami o zachowek po śmierci któregokolwiek z Państwa, wnuki także powinny zostać wydziedziczone (o ile oczywiście mają Państwo wnuki i istnieją podstawy do ich wydziedziczenia).

Odnosząc się na koniec do kwestii rozdzielności majątkowej, to zaznaczyć należy, że oddziałuje ona tylko za życia małżonków. Po śmierci z mocy prawa wygasa, tak więc nie jest ona żadnym zabezpieczeniem na wypadek śmierci. Nie wpływa na kwestie dziedziczenia i zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »