Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Testamenty wzajemne wraz z wydziedziczeniem, aby uniknąć wypłaty zachowku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-04-13 • Aktualizacja: 2022-05-05

Jesteśmy małżeństwem po przejściach. Sporządziliśmy wraz z żoną u notariusza testamenty wzajemne, mocą których przekazaliśmy sobie wzajemnie majątek na wypadek śmierci. Dodatkowo w tych testamentach znajdują się wzmianki o wydziedziczeniu naszych dzieci z poprzednich małżeństw. Czy jest to wystarczające działanie, aby po mojej lub żony śmierci dzieci nie miały prawa do zachowku? Czy powinniśmy na wszelki wypadek zrobić jeszcze rozdzielność majątkową?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Testamenty wzajemne wraz z wydziedziczeniem, aby uniknąć wypłaty zachowku

Wzajemne testamenty małżonków

Wzajemne testamenty sporządzone w formie aktu notarialnego, zawierające dodatkowo wydziedziczenie Państwa zstępnych, są wystarczające do pozbawienia dzieci prawa do zachowku. Istotą wydziedziczenia jest bowiem właśnie pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku po spadkodawcy. Jeśli więc Państwa dzieci zostały wydziedziczone, to nie będą mogły dochodzić roszczenia o zachowek dla siebie.

Zwracam jednakże uwagę na ważny, a często bagatelizowany lub pomijany przepis art. 1011 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zstępni wydziedziczonego zstępnego (w tym wypadku Państwa wnuki) są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Zatem, aby w pełni zabezpieczyć Pana i żonę przed roszczeniami o zachowek po śmierci któregokolwiek z Państwa, wnuki także powinny zostać wydziedziczone (o ile oczywiście mają Państwo wnuki i istnieją podstawy do ich wydziedziczenia).

Odnosząc się na koniec do kwestii rozdzielności majątkowej, to zaznaczyć należy, że oddziałuje ona tylko za życia małżonków. Po śmierci z mocy prawa wygasa, tak więc nie jest ona żadnym zabezpieczeniem na wypadek śmierci. Nie wpływa na kwestie dziedziczenia i zachowku.

Zobacz również: Testamenty wzajemne

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »