Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubieganie się o zachowek od darowizny

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-18

Moja siostra zmarła w 2008 roku, pozostawiając mieszkanie warte 300 000 zł. Odziedziczyłem 1/4 mieszkania ustawowo. Moja mama, tata i siostra darowali 3/4 mieszkania w tym samym roku mojej kuzynce. W roku 2016 zmarł mój tata, nie pozostawiając testamentu. Pozostała moja mama, siostra i ja. Czy mogę się ubiegać o zachowek od powyższej darowizny, od kogo i w jakiej kwocie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jeśli tata za życia dokonał darowizny na rzecz kuzynki, to może Pan dochodzić zachowku od tej kuzynki tylko w zakresie darowizny dokonanej przez ojca - czyli od wartości jego udziału. Bo tylko ten jego udział objęty byłby roszczeniem. Co więcej, może Pan tego dochodzić, o ile ojciec nic Panu po sobie nie zostawił. Jeśli bowiem otrzymał Pan po ojcu spadek, który wyczerpuje zachowek – nie ma Pan prawa do jego dochodzenia.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym: 

„991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Odnosząc do Pana pytania – przyjmujmy, że nie otrzymał Pan nic od ojca. Ojciec podarował swój udział – 1/4 kuzynce. Powiedzmy, że ta jedna czwarta mieszkania byłaby warta 21 tys. zł.

Spadkobierców po ojcu jest 3 – Pan, mama i siostra. Każde więc z was ma prawo do 1/3 spadku po ojcu, w zakresie tego mieszkania – po 7 tys. zł. Zachowek to 1/2 z udziału spadkowego, czyli w Pana przypadku 3 500 zł.

Jeśli więc nie otrzymał Pan nic – może Pan tyle dochodzić od kuzynki. Jeśli otrzymał Pan spadek wyczerpujący tę kwotę, to niestety nie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »