Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubieganie się o zachowek od darowizny

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-18

Moja siostra zmarła w 2008 roku, pozostawiając mieszkanie warte 300 000 zł. Odziedziczyłem 1/4 mieszkania ustawowo. Moja mama, tata i siostra darowali 3/4 mieszkania w tym samym roku mojej kuzynce. W roku 2016 zmarł mój tata, nie pozostawiając testamentu. Pozostała moja mama, siostra i ja. Czy mogę się ubiegać o zachowek od powyższej darowizny, od kogo i w jakiej kwocie?

Jeśli tata za życia dokonał darowizny na rzecz kuzynki, to może Pan dochodzić zachowku od tej kuzynki tylko w zakresie darowizny dokonanej przez ojca - czyli od wartości jego udziału. Bo tylko ten jego udział objęty byłby roszczeniem. Co więcej, może Pan tego dochodzić, o ile ojciec nic Panu po sobie nie zostawił. Jeśli bowiem otrzymał Pan po ojcu spadek, który wyczerpuje zachowek – nie ma Pan prawa do jego dochodzenia.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym: 

„991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Odnosząc do Pana pytania – przyjmujmy, że nie otrzymał Pan nic od ojca. Ojciec podarował swój udział – 1/4 kuzynce. Powiedzmy, że ta jedna czwarta mieszkania byłaby warta 21 tys. zł.

Spadkobierców po ojcu jest 3 – Pan, mama i siostra. Każde więc z was ma prawo do 1/3 spadku po ojcu, w zakresie tego mieszkania – po 7 tys. zł. Zachowek to 1/2 z udziału spadkowego, czyli w Pana przypadku 3 500 zł.

Jeśli więc nie otrzymał Pan nic – może Pan tyle dochodzić od kuzynki. Jeśli otrzymał Pan spadek wyczerpujący tę kwotę, to niestety nie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Spadek po dziadkach przypadł jednej wnuczce - co robić?

Moi dziadkowie przed śmiercią przekazali swój majątek jednej wnuczce. Obecnie gospodarstwem nikt się nie zajmuje i niszczeje. Czy mam prawo domagać się...

Do kiedy można domagać się zachowku od spadkobierców obdarowanej?

W 2008 r. babcia w formie darowizny przeniosła prawo własności mieszkania na moją mamę. Babcia zmarła w 2013 r., a mama przeżyła ją tylko...

Co zrobić, gdy nie stać mnie na zapłatę zachowku?

Trzy miesiące temu zmarła moja żona. W pozostawionym testamencie napisała, że całość swojego majątku przekazuje tylko mnie (mężowi). Do spadku...

Niezdolność do pracy a zachowek od rodzeństwa

Po mamie zmarłej w 2013 r. ustawowo dziedziczy dom i działkę mój ojciec, ja, mój brat i siostra po 1/4 oraz drugą działkę po 1/8. Mama...

Jakie mam prawa w razie śmierci rodziców?

Moi żyjący rodzice przekazali umową darowizny mojej jedynej siostrze mieszkanie, połowę domu i działkę. Inwestorem i właścicielem drugiej połowy...

Kiedy można żądać zachowku od obdarowanego?

Przed 6 laty teściowa przepisała żonie aktem notarialnym atrakcyjną działkę. Żona ma jeszcze dwie siostry, które mają też dzieci. Czy szwagierki, jak...

Zachowek dla pominiętego w testamencie małżonka

Zmarła przed 3 laty żona zostawiła testament, w którym do swojego majątku powołała dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Ja zostałem pominięty...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »