Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ubieganie się o zachowek od darowizny

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-18

Moja siostra zmarła w 2008 roku, pozostawiając mieszkanie warte 300 000 zł. Odziedziczyłem 1/4 mieszkania ustawowo. Moja mama, tata i siostra darowali 3/4 mieszkania w tym samym roku mojej kuzynce. W roku 2016 zmarł mój tata, nie pozostawiając testamentu. Pozostała moja mama, siostra i ja. Czy mogę się ubiegać o zachowek od powyższej darowizny, od kogo i w jakiej kwocie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeśli tata za życia dokonał darowizny na rzecz kuzynki, to może Pan dochodzić zachowku od tej kuzynki tylko w zakresie darowizny dokonanej przez ojca - czyli od wartości jego udziału. Bo tylko ten jego udział objęty byłby roszczeniem. Co więcej, może Pan tego dochodzić, o ile ojciec nic Panu po sobie nie zostawił. Jeśli bowiem otrzymał Pan po ojcu spadek, który wyczerpuje zachowek – nie ma Pan prawa do jego dochodzenia.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym: 

„991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Odnosząc do Pana pytania – przyjmujmy, że nie otrzymał Pan nic od ojca. Ojciec podarował swój udział – 1/4 kuzynce. Powiedzmy, że ta jedna czwarta mieszkania byłaby warta 21 tys. zł.

Spadkobierców po ojcu jest 3 – Pan, mama i siostra. Każde więc z was ma prawo do 1/3 spadku po ojcu, w zakresie tego mieszkania – po 7 tys. zł. Zachowek to 1/2 z udziału spadkowego, czyli w Pana przypadku 3 500 zł.

Jeśli więc nie otrzymał Pan nic – może Pan tyle dochodzić od kuzynki. Jeśli otrzymał Pan spadek wyczerpujący tę kwotę, to niestety nie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »