Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa dotycząca kwoty zastępującej roszczenie o zachowek

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2016-03-17

Babcia zostawiła mi w testamencie mieszkanie, które jest jedyną masą spadkową. Ogłoszenie testamentu już się odbyło, a sprawa o nabycie spadku ma się odbyć w za miesiąc. Gdyby nie testament, dziedziczyliby w tej sytuacji moja mama i wujek. Mama zrzeka się prawa do zachowku, natomiast z wujkiem był mały konflikt, po którym udało się jednak dojść do porozumienia i ustaliliśmy kwotę, która by go usatysfakcjonowała i zastąpiła roszczenie o zachowek. Czy ta umowa, której obecność wydaje mi się naturalna, będzie wystarczająco wiążąca prawnie i czy musi być potwierdzona notarialnie, a może wcale jej nie potrzebuję, a wystarczy dowód w postaci przelewu bankowego?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria
Oceniam jak zwykle wysoko profesjonalizm i szybkość działania. Korzystam z Państwa usług od dawna i nigdy się nie zawiodłam. Zawsze polecam Państwa usługi innym.
Ewa, 59 lat
Jestem zadowolona z tej odpowiedzi , fachowo wszystko zostało wyjaśnione.Chociaż czasami potrzebujemy prostych słów, ale wiem że wszystko zależy od pewnych czynników.
Irena
Mieszkam na stale w Szwecji. Dwa lata temu zmarl w Polsce moj ojciec i jego zona chciala mnie wykluczyc ze spadku. Szukalem informacjj przez Internet i w koncu zwrocilem sie z zapytaniem do portalu eporady24. Radca prawny Tomasz Krupinski podjal paleczke i podpisalismy wkrotce umowe. Nie bylo latwo, ale po kilku posiedzeniach sadowych w koncu sprawe wygralismy. Jestem bardzo wdzieczny Panu Tomaszowi za jego wklad pracy, cierpliwosc, wytrwalosc, dokladnosc, uczciwosc, sumiennosc i duzo, duzo wiecej. Goraco polecam Pana Tomasza, mozna na nim naprawde polegac, jest bardzo kompetentnym i solidnym prawnikiem. Dziekuje bardzo!
Michal, 44 lata, ekonomista
Uzyskałam wyczerpującą informację, która potwierdziła niestety fakt że emerytura jeszcze mężowi nie przysługuje. 
Jadwiga, urzędnik, 62 lata
Odpowiedź rzetelna, udzielona b. szybko. Kwota przystępna. 
Hania, księgowa, 60 lat
Dziękuję , jest ok. Krótko, konkretnie z powołaniem się na przepisy.
Elżbieta, 62 lata, emerytka
Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata

Na mocy art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”. Pani wujek byłby zatem uprawniony do otrzymania od Pani zachowku w wysokości sumy odpowiadającej 1/4 wartości spadku (w tym przypadku, o ile babcia nie miała długów – 1/4 wartości mieszkania). Ustalona kwota, którą wujek zgodził się uiścić, jest zapewne niższa od tejże. Ponadto może ona nie odnosić się do rzeczywistej wartości mieszkania (takiej, jaką wyliczyłby biegły w postępowaniu), a tylko wartości szacunkowej. Jeśli zatem wujek chce taką kwotę uiścić dobrowolnie, konieczne będzie zawarcie z Panią umowy w tym względzie (a przynajmniej złożenie przez wujka oświadczenia), aby nie naraziła się Pani w przyszłości na żądanie zapłaty przewyższające ustaloną kwotę.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Roszczenie wujka o zachowek powstało w Pani wypadku z chwilą ogłoszenia testamentu (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 czerwca 2000 r., sygn. akt IV CKN 58/2000, choć trzeba wskazać, że różnie wskazuje się chwilę powstania roszczenia).

Trzeba wskazać, że nie zawsze w orzeczeniu sądowym wysokość zachowku będzie taka jak wskazana w przepisie, istnieje bowiem możliwość miarkowania zachowku (sąd może go zmniejszyć w zależności od okoliczności). Z uwagi tak na taką możliwość jak i na to, że uprawniony zawsze może zrzec się swojego uprawnienia, sąd natomiast w ewentualnym postępowaniu (gdyby wujek na drodze sądowej dochodził dalszej części kwoty) oceni, czy takie zrzeczenie się (tu analogicznie do zrzeczenia się roszczenia przy cofnięciu pozwu, art. 203 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego) nie było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo nie zmierzało do obejścia prawa. W przypadku opisanym przez Panią, choćby z uwagi na otrzymanie części kwoty przez wujka, żadna z powyższych przesłanek raczej nie będzie miała miejsca.

Umowa bądź oświadczenie wujka nie musi być poświadczone notarialnie, choć z ostrożności można by uzyskać u notariusza poświadczenie podpisu i daty.

Podsumowując, sporządzenie umowy bądź oświadczenia jest konieczne i będzie miało skutki w przypadku dochodzenia ewentualnych dalszych roszczeń przez wujka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Krewna i powołanie do spadku obcej osoby

Moja bezdzietna ciotka zapisała w testamencie cały swój majątek obcej osobie. Nie posiadała ona dzieci, jej rodzice i jedyny brat (mój ojciec) nie żyją. Użyła sformułowania: „nie powołuję do spadku rodziny z powodu nieutrzymywania z nią kontaktów”. Czy w takiej sytuacji coś mi się należy?

Co zrobić, aby zachowek był jak najwyższy?

Umarła babcia, która w testamencie przepisała wszystko na wnuczkę, wydziedziczyła mojego ojca i mnie, moja siostra jest niepełnoletnia. Za chwilę będzie sprawa o nabycie praw do spadku. Proszę o informację, jaki udział odziedziczy moja siostra, czy moja część przepada (nie mam jeszcze dzieci). Warto wziąć pod uwagę, że mój ojciec wybudował w latach 80. Dom, w którym mieszkała babcia. A po śmierci dziadka nie pobierał żadnych pożytków ze swojej części spadku, poza tym ja też chodziłem do babci jej pomagać. Natomiast w chwili , gdy ciotka zainteresowała się babcią, wszelki kontakt się urwał. Wydziedziczenie ewidentnie było zainspirowane poprzez ciotkę. ma pozbawić mojego tatę prawa do dziedziczenia (przepraszam za sformułowanie) i tylko dlatego zostało zrobione. Co zrobić, żeby zachowek był jak największy?

Sposób na niepłacenie zachowku

Mam dwie siostry. Ojciec i matka uczynili mnie w testamencie jedynym spadkobiercą (mam po nich odziedziczyć mieszkanie), gdyż siostry kilkadziesiąt lat temu zostały przez nich „zaopatrzone” w mieszkania. Rodzice uważają, że testament wystarczająco zabezpiecza moje interesy, ale ja mam wątpliwości, które dotyczą zachowku. Jak uniknąć płacenia zachowku, jeśli siostry się upomną? Czy istnieje inny „korzystniejszy” sposób przekazania majątku? Jeśli np. byłaby to umowa dożycia, to jakie będą konsekwencje podatkowe? Czy można uzyskać od pominiętych w testamencie oświadczenia o zrzeczeniu się zachowku?

Darowizny otrzymywane w różnym czasie a rozliczenie z rodziną po śmierci darczyńcy

Babcia dokonała na moją rzecz dwóch darowizn: w 1997 roku darowała mi ziemię, a w 2008 r. dom, mimo że miała dwójkę żyjących dzieci (moją mamę i wujka). Babcia zmarła 20 stycznia 2011 r., nie została przeprowadzona po niej sprawa spadkowa. Mąż babci zmarł wcześniej i po nim przeprowadzono spadek: każde z dzieci dziadków otrzymało 1/6 majątku. Po otrzymaniu w darowiźnie domu zostało przeprowadzone sądowo zniesienie współwłasności i zapłaciłam wujkowi zasądzoną kwotę, jednak jeśli chodzi o nieruchomość gruntową, to pozostajemy w niej współwłaścicielami (wujek 1/6, moja mama 1/6, ja i moja siostra po 2/6). Dzieci babci za jej życia nie otrzymały od niej innego majątku. Aktualnie zostałam wezwana do wypłaty zachowków za te darowizny na rzecz wujka. Czy jestem zobowiązana do spłaty, mimo że nie jestem spadkobiercą ustawowym? Czy mogę powołać się na przedawnienie zachowku z 1997 r.? Wezwanie z sądu o zachowek otrzymałam wczoraj, ale wniosek do sądu został złożony wcześniej.

Niższa kwota zachowku ze względu na zasady współżycia społecznego

Mój dziadek spisał notarialnie testament, w którym uczynił swoimi jedynymi spadkobiercami swoja córkę i zięcia, omijając drugą córkę. Mama opiekowała się swoim ojcem przez kilkanaście lat bez jakiejkolwiek pomocy ze strony siostry. Zmarła 3 lata temu, dziadek zmarł rok później. Po śmierci mamy dziadkiem opiekował się mój ojciec, czyli zięć. W tym trudnym czasie nie otrzymaliśmy żadnej pomocy ze strony ciotki, nawet nie zadzwoniła z pytaniem o stan zdrowia dziadka. Natomiast krótko po śmierci dziadka dostaliśmy wezwanie o zapłatę zachowku. Właściwie na cały spadek po dziadku składał się dom, który niedawno sprzedaliśmy za niewielką kwotę, ponieważ był w opłakanym stanie: bardzo stary, bez kanalizacji, wody ciepłej, bez łazienki. Skoro pewnie ojciec będzie musiał ten zachowek wypłacić, czy są chociaż jakieś sposoby zmniejszenia jego wysokości?

Co można zrobić, aby odsunąć dzieci męża od dziedziczenia?

Mąż ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Kontakt ogranicza się niestety tylko do spraw finansowych. Posiadamy z mężem majątek, na który niestety dzieci te nie zasługują. Co można zrobić, aby odsunąć je od dziedziczenia po ojcu, tak aby nic po nim w spadku nie otrzymały?

Majątek tylko dla jednego dziecka a zachowek

Moja siostra dostała od rodziców, którzy jeszcze żyją, majątek (mieszkanie) w drodze darowizny. Czy mogę żądać od siostry spłaty połowy majątku?

Darowizna teściów dla żony a zachowek

Rodzice żony żyją. Otrzymała ona od mamy połowę nieruchomości w formie darowizny (9 lat temu). Żona ma brata. Czy darowizna od teściów doliczy się do spadku po nich? Jak chronić się przed roszczeniami o zachowek ze strony brata żony?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »