Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia z przyszłym spadkodawcą

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-06-21

Czy syn może czuć się bezpiecznie, jeśli podpisał akt notarialny (umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia) w związku z zadłużeniem ojca? Ojciec żyje, nie pracuje i nie spłaca zaciągniętego wcześniej kredytu. Procedury komornicze są już w trakcie. Syn jest bardzo niespokojny i obawia się, że umowa nie jest wystarczającym zabezpieczeniem.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z art. 1048 Kodeksu cywilnego, spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest skuteczna bez względu na to, jak długi czas upłynął pomiędzy chwilą jej zawarcia a datą śmierci spadkodawcy (strony umowy).

Zrzekający się (czyli syn, o którym Pani pisze) oraz jego dzieci, jeżeli takowe posiada lub będzie posiadał, na które również rozciągają się skutki zrzeczenia się dziedziczenia, są traktowani tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku po ojcu. Oznacza to, że do dziedziczenia nie dochodzi sam zrzekający się, czyli syn, a także jego zstępni (dzieci).

Z uwagi na to, że syn w świetle prawa traktowany jest tak, jakby nie dożył do chwili śmierci ojca, oznacza to, że nie będzie dziedziczył nic po jego śmierci. W związku z tym nie musi się on już niczego obawiać ani składać żadnych dodatkowych oświadczeń, jak również nie musi zakładać sprawy spadkowej po śmierci ojca.

Wierzyciele zmarłego mogą sami taką sprawę założyć, ale nie wcześniej niż 6 miesięcy od chwili śmierci ojca, w celu ustalenia, kto odziedziczył spadek po zmarłym i kto będzie odpowiadał za długi spadkowe. Syn wówczas zapewne zostanie wezwany na taką rozprawę. Wystarczy wówczas, aby zabrał ze sobą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, żeby potwierdzić, że nie jest spadkobiercą po śmierci ojca w związku ze spisaniem tej umowy i na tej podstawie nie będzie odpowiadał za jego długi.

Oczywiście dopóki ojciec żyje, sam będzie odpowiadał za swoje długi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »