Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uniknięcie kłopotów związanych z dziedziczeniem

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2016-10-19

Matka mojej żony zmarła kilka dni temu. Miała sporo długów i żadnego majątku (mieszkanie socjalne). Żona ma brata, który mieszka w Polsce; my razem z dziećmi mieszkamy za granicą. O ile się orientuję, prawo się zmieniło na naszą korzyść i nie musimy się martwić dziedziczeniem długów. Myślę, że dobrze by było sporządzić akt dziedziczenia, w którym żona brat żony oraz nasze dzieci zrzekłyby się spadku, aby w przypadku wizyty komornika nie było żadnych niedomówień. Czy jeszcze ktoś z naszej rodziny musi się zrzec spadku, aby nie mieć kłopotów?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Niestety nie do końca tak jest. Od 18 października 2015 r. obowiązują rzeczywiście nowe przepisy dotyczące zasad dziedziczenia. Jeżeli dochodzi do dziedziczenia, osoby powołane do spadku z ustawy lub testamentu mogą nic nie oświadczać i w ten sposób nabyć z mocy prawa spadek nie wprost (jak było dotychczas co oznaczało dziedziczenie długów bez ograniczenia), a z dobrodziejstwem inwentarza.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Najprościej mówiąc, dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca będzie odpowiadał za długi do wysokości ustalonych w spisie inwentarza aktywów spadku. Tak więc przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za ewentualne długi spadkowe do wysokości spadku, jaki otrzymał. Oznacza to, że dług zostanie spłacony tylko z aktywów wchodzących w skład inwentarza, a spadkobierca nie będzie pokrywał go z własnego majątku. W najgorszym wypadku spadkobierca nic nie zyska, ale również nic nie straci. Może zyskać, jeżeli po spłacie długów oraz pokryciu kosztów pracy komornika coś zostanie z odziedziczonego spadku.

Pan jednak z góry wie, że matka Pana żony pozostawiła same długi, dlatego sugeruję odrzucić spadek – w przypadku Pana żony u konsula. Następnie jednak należałoby spadek odrzucić w imieniu Państwa dzieci, ale za zezwoleniem sądu rodzinnego, gdyż byłaby to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu.

Przejście spadku na Pana dzieci wynika z tego, że są to zstępni Pana żony, a ona przez odrzucenie spadku traktowana byłaby jak zmarła.

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Następnie zgodnie z art. 1015:

„§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.

Moim zdaniem Pana żona powinna spadek odrzucić. Po odrzuceniu spadku przez Pana żonę i dzieci oraz brata żony, spadek przejdzie na dalszych spadkobierców – rodziców, dziadków itd.

Każdy ma 6 miesięcy do odrzucenia spadku od momentu, kiedy dowiedział się o tytule swego powołania do spadku.

Jak już wspomniałem, Pana żona może odrzucić spadek u konsula, musi jednak posiadać odpis aktu zgonu oraz swój akt urodzenia i akt małżeństwa. Jeżeli nie, to powinna ten spadek odrzucić przez polskim notariuszem, posiadając te same dokumenty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »