Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uzyskanie postanowienia o nabyciu spadku, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło środki

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-05-15

Mam 23 lata, wychowywała mnie babcia, która zmarła przed paroma laty. W 2015 r. zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe i dział spadku. Dziedziczę w udziale 1/12. Niedawno uzyskałam informację, że babcia w 2001 roku ustanowiła w pewnym towarzystwie ubezpieczeniowym na moją rzecz, imiennie, ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy ze składką jednorazową. Agent towarzystwa to potwierdził, jednak z uwagi na niedopełnienie jakichś formalności przez babcię, do wypłacenia zgromadzonych środków niezbędne jest postanowienie sądu. Wobec zakończonego postępowania spadkowego i dokonanego podziału masy spadkowej o co mam wnosić do sądu? Agent deklaruje, że potwierdzi w sądzie, że fundusz ustanowiony był wyłącznie na moją rzecz.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Jak rozumiem, towarzystwo odmawia wypłaty na Pani rzecz środków zgromadzonych w funduszu z uwagi na brak dokumentu stwierdzającego nabycie spadku po babci.

Powinna Pani po pierwsze ustalić, ile stron liczy sobie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po babci (od tego bowiem jest uzależniona opłata kancelaryjna za wydanie odpisu postanowienia). Dysponując taką wiedzą, należy skierować do sądu, który wydał postanowienie, wniosek o wydanie odpisu tegoż postanowienia z adnotacją o jego prawomocności. Dysponując odpisem postanowienia, ma Pani pełne prawo domagać się wypłaty środków zgromadzonych na funduszu.

Nie znając jednak dokładnie rodzaju funduszu, ani także jego ogólnych warunków, nie sposób wskazać, czy środki zgromadzone na rachunku funduszu będą należne jedynie Pani. Powyższe jest bowiem uzależnione od treści postanowień regulaminu lub warunków ogólnych funduszu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »