Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ważność testamentu po dokonaniu darowizn

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2020-03-27 • Aktualizacja: 2022-05-21

Po śmierci ojca mój mąż stał się właścicielem 1/6 mieszkania, brat 1/6, matka 2/3. Na początku 2014 roku matka sporządziła testament, notarialny, przepisując 2/3 na brata. Pod koniec 2014 zrobiła darowiznę na 2/3 dla brata. W 2017 uzyskała ponownie prawo do 1/6 mieszkania (darowizna od brata?). Zmarła pod koniec 2017 roku. Brat wystąpił ze sprawą spadkową, w której powołuje się na ten stary testament. Czy ten testament jest ważny, skoro zmieniały się stosunki prawne itd.? W sądzie mąż zamierza kwestionować ten testament, ale czy w ogóle druga strona może się na ten testament powoływać? Wszystkie czynności prawne matki i brata były przeprowadzane w tajemnicy przed moim mężem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ważność testamentu po dokonaniu darowizn

Z treści Pani pytania wynika, że Pani mąż stał się wspólnie z bratem i swoją mamą współwłaścicielem mieszkania. W 2014 r. jego mama sporządziła testament w którym swój udział w nieruchomości „zapisała” na swojego drugiego syna (brata Pani męża). Mimo treści testamentu, pod koniec 2014 r. przeniosła na ww. syna swój udział w nieruchomości. Przed śmiercią brat przeniósł na nią swój udział (1/6). Teściowa zmarła pod koniec 2017 r. Brat męża powołuje się w założonej sprawie spadkowej na testament z 2014 r. Zastanawia się Pani, czy jest on ważny.

Przeprowadzenie czynności notarialnych w tajemnicy przed rodziną

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż przeprowadzanie czynności notarialnych w tajemnicy przed Pani mężem nie powoduje, że czynności te nie są ważne. Wyraźnie bowiem podkreślić należy, że w czynnościach notarialnych powinny uczestniczyć jedynie strony postępowania. Osoby postronne tylko wówczas, o ile strona czynności i notariusz wyrazi na to zgodę.

Aktualność testamentu - data sporządzenia a aktualny stan

Przechodząc do kwestii testamentu, wskazać należy, iż nie data jego sporządzenia, a treść ma istotne dla sprawy znaczenie. To, że testament został sporządzony w 2014 r., nie ma żadnego znaczenia. Istotne jest bowiem ustalenie, czy mimo upływu lat (4 lata to okres stosunkowo niewielki dla tego rodzaju rozporządzeń), jest on nadal aktualny, tj. czy wola spadkodawcy i jego intencje mogą zostać w chwili obecnej zrealizowane. Z treści Pani pytania wynika, że matka męża miała „przepisać” na swojego drugiego syna swój udział po mężu w nieruchomości – mieszkaniu. I tutaj tak naprawdę dochodzimy do sedna opinii, albowiem zachodzi pytanie, jakiego słowa użyła – czy mowa jest o „zapisaniu”, czy też o powołaniu do spadku.

Zobacz również: Czy testament ma termin ważności?

Różnica między zapisaniem a powołaniem do spadku

O ile bowiem teściowa powołała do spadku swojego drugiego syna, o tyle podważenie tego wydaje się być niezwykle trudne, gdyż jako spadkodawczyni miała prawo rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci jak chciała. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli w testamencie jest mowa o „zapisaniu”, albowiem zapis może być zwykły, a może być windykacyjny. Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.

Konieczne zatem byłoby zapoznanie się z treścią testamentu, by możliwe było stwierdzenie, czy testament jest w ogóle możliwy do realizacji.

Zobacz również: Podatek od darowizny od ciotki

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »