Kategoria: Dział spadku

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wdowa, dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa a obliczenie udziałów w spadku

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-11-25

Nie wiem, jak zakończyć sprawę udziałów w spadku po zmarłym ojcu. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku już się odbyło. Ojciec miał drugą żonę i dwoje dzieci z tego małżeństwa. Moja mama (czyli jego pierwsza żona) zmarła zaraz po moim urodzeniu i wychowywali mnie dziadkowie. Ojciec pozostawił po sobie 50-procentowy udział w mieszkaniu, moje przyrodnie rodzeństwo postanowiło się zrzec udziałów na rzecz swojej matki, chyba też tego ode mnie oczekują. Właśnie otrzymałem do podpisania propozycję wniosku o dział spadku, gdzie wartość przedmiotu, czyli ojcowego udziału to 150 tys. zł.

 

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Skoro nie został Pan pominięty przy stwierdzeniu nabycia spadku, teraz jedynie musi Pan zająć stanowisko w kwestii działu spadku. Z Pańskiego opisu wynika także, że spadek to 1/2 mieszkania o wartości 300 tys. zł (stąd spadek jest wart 150 tys. zł).

Natomiast do spadku zostali powołani współmałżonek i 3 dzieci. W takiej sytuacji każde ze spadkobierców dziedziczy w równych częściach po 1/4 spadku, przeliczając na wartość – każde po 37 500 zł. Najprostszą i najtańszą propozycją byłoby więc w odpowiedzi na wniosek zaproponować takiej wysokości spłatę na Pana rzecz, w zamian za to Pan nie miałby nic przeciwko ich planom co do przepisania praw – udziałów na wdowę po Pana ojcu.

Zatem sprawa wygląda dość klarownie: nikt nie toczy sporu o wartość spadku – jest ona znana – jasne są też udziały, bo je stwierdzono. Teraz sąd – po uzyskaniu Pana stanowiska – orzeknie spłatę na Pana rzecz proporcjonalną do udziału i na tym koniec. Oczywiście dla pewności wolałabym zapoznać się zarówno z treścią postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i wniosku o działa spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dziedziczenie mieszkania przez dzieci zmarłego

Zmarł mój ojciec, nie spisał testamentu. Dziedziczę po nim ja i siostra, ojciec był rozwiedziony. Pozostawił po sobie tylko mieszkanie. Prawdopodobnie...

Drugi etap postępowania spadkowego, czyli dział spadku

Czy po sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w trybie ustawowym (brak testamentu) należy przeprowadzić sądowy dział spadku, gdy istniała małżeńska...

Spłata udziałów w nieruchomości

Na mocy orzeczenia sądu spadek po zmarłej mamie został podzielony w częściach równych między syna, córkę i męża (1/3). W skład spadku...

Termin na spłatę

Siostra chce przejąć majątek po zmarłych rodzicach. Czy prawo określa termin na spłatę drugiego spadkobiercy (w tym przypadku – mnie)? Siostra...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »