Kategoria: Dział spadku

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wdowa, dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa a obliczenie udziałów w spadku

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-11-25

Nie wiem, jak zakończyć sprawę udziałów w spadku po zmarłym ojcu. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku już się odbyło. Ojciec miał drugą żonę i dwoje dzieci z tego małżeństwa. Moja mama (czyli jego pierwsza żona) zmarła zaraz po moim urodzeniu i wychowywali mnie dziadkowie. Ojciec pozostawił po sobie 50-procentowy udział w mieszkaniu, moje przyrodnie rodzeństwo postanowiło się zrzec udziałów na rzecz swojej matki, chyba też tego ode mnie oczekują. Właśnie otrzymałem do podpisania propozycję wniosku o dział spadku, gdzie wartość przedmiotu, czyli ojcowego udziału to 150 tys. zł.

 

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Skoro nie został Pan pominięty przy stwierdzeniu nabycia spadku, teraz jedynie musi Pan zająć stanowisko w kwestii działu spadku. Z Pańskiego opisu wynika także, że spadek to 1/2 mieszkania o wartości 300 tys. zł (stąd spadek jest wart 150 tys. zł).

Natomiast do spadku zostali powołani współmałżonek i 3 dzieci. W takiej sytuacji każde ze spadkobierców dziedziczy w równych częściach po 1/4 spadku, przeliczając na wartość – każde po 37 500 zł. Najprostszą i najtańszą propozycją byłoby więc w odpowiedzi na wniosek zaproponować takiej wysokości spłatę na Pana rzecz, w zamian za to Pan nie miałby nic przeciwko ich planom co do przepisania praw – udziałów na wdowę po Pana ojcu.

Zatem sprawa wygląda dość klarownie: nikt nie toczy sporu o wartość spadku – jest ona znana – jasne są też udziały, bo je stwierdzono. Teraz sąd – po uzyskaniu Pana stanowiska – orzeknie spłatę na Pana rzecz proporcjonalną do udziału i na tym koniec. Oczywiście dla pewności wolałabym zapoznać się zarówno z treścią postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i wniosku o działa spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »