Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Włączenie do kręgu dziedziczących pozamałżeńskiego dziecka

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-04-13

Niecałe 3 lat temu umarł mój tata. W spadku zostawił działkę oraz pół hektara lasu. Spadek przyjęłam ja, moja siostra oraz mama. Jego wartość opiewała na 44 tys. zł do podziału. Przyjęłyśmy spadek, który następnie darowałyśmy mojej córce. Dodam jeszcze, że po śmierci taty spłaciłyśmy jego dług bankowy w wysokości 10 tys. zł.

Przed śmiercią taty napisała pewna osoba, że jest naszą siostrą, czyli nieślubną córką naszego taty. Nie bardzo wierzyłyśmy, a taty nie mogłyśmy zapytać, gdyż był już umierający. Dopiero z pisma od adwokata tej pani, które niedawno otrzymałyśmy, dowiedziałyśmy się, że ojciec ją uznał. Nieślubna córka wniosła sprawę do sądu. Chciałyśmy załatwić sprawę polubownie i dać jej 11 tys. zł, zgodnie z podziałem na cztery osoby, ale ona chce 20 tys. zł. Chciałabym zapytać, co w takie sytuacji najlepiej zrobić? Przesyłam dokumenty dotyczące całej sprawy.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Opisany tok sprawy nie jest typowy, ale kiedy dochodzi do pominięcia – bez jakiejkolwiek i czyjejkolwiek winy – osoby współdziedziczącej, to sprawa przybiera właśnie taki obrót. Zarówno postanowienia spadkowe, jak i akty notarialne poświadczające dziedziczenie są wzruszalne. Oto w opisanej sprawie doszło do nabycia spadku i rozporządzenia nim, a osoba uprawniona do współdziedziczenia wystąpiła ze swym roszczeniem.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Szkoda, że idąc do notariusza, żadna z Pań nie wspomniała o takiej możliwości, bo mimo braku pewności prawdopodobieństwo istniało, że jest jeszcze jedna spadkobierczyni. Nikt w takich przypadkach nie stwierdza spadku, ani nie poświadcza dziedziczenia „na ładne oczy”, jedynym dopuszczalnym dowodem są akta stanu cywilnego (skrócony odpis urodzenia). Szkoda też, że po otrzymaniu wezwania nie została podjęta korespondencja z pełnomocnikiem uprawnionej i pominiętej w dziedziczeniu. Myślę, że gdybyście od razu udzieliły (Pani, siostra i mama) odpowiedzi adwokatowi, dokumentując zakres objętego spadku, to dalszy tok sprawy mógłby być prostszy.

Niemniej jednak wyjaśniam jednoznacznie, że aktualny wniosek nie ma na celu działu spadku, czy też oznaczenia kwoty do spłaty – aktualnie toczące się postępowanie ma na celu włączenie do kręgu osób dziedziczących pominiętego spadkobiercę (tj. pozamałżeńską córkę Pani ojca). W tym postępowaniu sąd będzie związany zakresem pokrewieństwa wynikającym z akt stanu cywilnego. Nastąpi więc niemal automatyczne stwierdzenie nabycia spadku nie na troje, a na czworo dziedziczących.

Przepis art. 931 K.c. brzmi bowiem jednoznacznie:

„Art. 931. [Pierwsza grupa spadkobierców ustawowych]

§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.”

W oparciu o ten przepis sąd stwierdzi nabycie spadku. Nie jest to sprawa przekonywania sądu o tym czy owym, ale po prostu automat ustawowego dziedziczenia. Jeżeli z aktu urodzenia wynika, że to córka spadkodawcy, to nie ma sensu dowodzić, że nią nie jest.

Dlatego w mojej ocenie włączenie tej osoby do kręgu dziedziczących jest nieuchronne i najlepiej jeżeli nastąpi na pierwszej rozprawie. Jednak to dopiero początek. Teraz bowiem (po uprawomocnieniu się postanowienia spadkowego) „nowa” spadkobierczyni wystąpi z roszczeniem o swój udział. Warto w takiej sytuacji czynnie od początku uczestniczyć (odpowiadając na pisma od adwokata i dokumentując stan aktywów i pasywów spadkowych). Właśnie na tym etapie należy wykazać, jaka była wartość poszczególnych składników majątkowych i ile wynosił dług spadkowy.

W aktualnym postępowaniu – w mojej ocenie należy zadbać o to, aby jednoznacznie wyjaśnić i określić przyczyny pominięcia przy poświadczeniu dziedziczenia „nowej” spadkobierczyni. W tym celu można zdać się na złożenie zeznań na wyznaczonej rozprawie lub także dodatkowo złożyć odpowiedź na wniosek. W razie potrzeby – proponuje przygotowanie takiego pisma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »