Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2014-06-17

Mój syn zrzekł się spadku po zmarłym dziadku (26.04.2013 r.) i wystąpił do sądu rodzinnego o wydanie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej córki. Termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku mija 25.10.2013 r.*, ale sąd nie wydał jeszcze stosownej zgody. Czy mimo braku zgody sądu syn może złożyć wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka? Jeśli tak, to proszę o wzór takiego pisma.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku upłynie dla córki Pani syna po 6 miesiącach od dnia złożenia przez Pani syna oświadczenia o odrzuceniu spadku, czyli 26 października 2013 r.

 

Sprawa w sądzie rodzinnym wciąż się toczy i zapewne są nikłe szanse, że zakończy się przed upływem ww. terminu.

 

W tej sytuacji rodzice dziecka mogą złożyć do sądu spadku wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka wraz z informacją, że przed sądem rodzinnym toczy się stosowne postępowanie o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko.

 

Do wniosku należy załączyć zaświadczenie z sądu rodzinnego o tym, że takie postępowanie aktualnie się przed tym sądem toczy. Wówczas są podstawy do zastosowania analogii do przerwania biegu terminu przedawnienia i stwierdzenia, że wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku jest czynnością zmierzającą bezpośrednio do odrzucenia spadku.

 

Inną możliwością, już po upływie 6 miesięcy na odrzucenie spadku i po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu rodzinnego, jest złożenie wniosku w imieniu dziecka o uchylenie się od skutków złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku.

 

Każde z tych rozwiązań wyklucza odpowiedzialność dziecka za zobowiązania zmarłego; oba są dobre.

 

Proponuję jednak na obecnym etapie sprawy złożyć wniosek do sądu cywilnego o odrzucenie spadku w imieniu dziecka z adnotacją, że sprawa przed sądem rodzinnym jest w toku, ale z uwagi na upływający termin na odrzucenie spadku w imieniu dziecka złożenie niniejszego oświadczenia jest zasadne.

 

Jeśli chodzi o wzór pisma, to niestety nie dysponujemy gotowymi wzorami, ponieważ każde zlecenie przygotowujemy indywidualnie, zgodnie z wymogami klienta.

 

W przypadku zainteresowania sporządzeniem stosownego pisma do sądu proszę o informację.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 19.10.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Sąd rodzinny wyraził zgodę opiekunce prawnej na odrzucenie w imieniu małoletniego dziecka spadku po ojcu, który miał same długi. Dokument...

Odrzucenie spadku przez wnuki

Niedawno zmarła matka mojej żony, która zostawiła po sobie same długi. Moja żona ma zamiar odrzucić spadek i nie chce oczywiście, żeby długi przeszły na...

Odrzucenie spadku przez nieletnie dzieci

Mój ojciec zmarł pięć miesięcy temu, jednak nie otrzymałam jeszcze zezwolenia sądu na odrzucenie spadku przez nieletnie dzieci. Czy...

Odrzucenie spadku po ojczymie

Dwa miesiące temu zmarł mój ojczym. Ponieważ miał wiele długów, kilka dni temu jego żona – moja mama – i syn z pierwszego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »