Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2014-06-17

Mój syn zrzekł się spadku po zmarłym dziadku (26.04.2013 r.) i wystąpił do sądu rodzinnego o wydanie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej córki. Termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku mija 25.10.2013 r.*, ale sąd nie wydał jeszcze stosownej zgody. Czy mimo braku zgody sądu syn może złożyć wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka? Jeśli tak, to proszę o wzór takiego pisma.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku upłynie dla córki Pani syna po 6 miesiącach od dnia złożenia przez Pani syna oświadczenia o odrzuceniu spadku, czyli 26 października 2013 r.

 

Sprawa w sądzie rodzinnym wciąż się toczy i zapewne są nikłe szanse, że zakończy się przed upływem ww. terminu.

 

W tej sytuacji rodzice dziecka mogą złożyć do sądu spadku wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka wraz z informacją, że przed sądem rodzinnym toczy się stosowne postępowanie o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko.

 

Do wniosku należy załączyć zaświadczenie z sądu rodzinnego o tym, że takie postępowanie aktualnie się przed tym sądem toczy. Wówczas są podstawy do zastosowania analogii do przerwania biegu terminu przedawnienia i stwierdzenia, że wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku jest czynnością zmierzającą bezpośrednio do odrzucenia spadku.

 

Inną możliwością, już po upływie 6 miesięcy na odrzucenie spadku i po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu rodzinnego, jest złożenie wniosku w imieniu dziecka o uchylenie się od skutków złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku.

 

Każde z tych rozwiązań wyklucza odpowiedzialność dziecka za zobowiązania zmarłego; oba są dobre.

 

Proponuję jednak na obecnym etapie sprawy złożyć wniosek do sądu cywilnego o odrzucenie spadku w imieniu dziecka z adnotacją, że sprawa przed sądem rodzinnym jest w toku, ale z uwagi na upływający termin na odrzucenie spadku w imieniu dziecka złożenie niniejszego oświadczenia jest zasadne.

 

Jeśli chodzi o wzór pisma, to niestety nie dysponujemy gotowymi wzorami, ponieważ każde zlecenie przygotowujemy indywidualnie, zgodnie z wymogami klienta.

 

W przypadku zainteresowania sporządzeniem stosownego pisma do sądu proszę o informację.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 19.10.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »