Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-05-15

Przygotowuję wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po moim dziadku. Mam wątpliwości co do dziedziczenia. Dziadek zmarł w 1984, a jego druga żona rok później. Wspólnych dzieci nie mieli. Mój ojciec jest synem z pierwszego małżeństwa i miał siostrę. Po śmierci dziadka nie było sprawy spadkowej, czyli oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. W 2013 r. zmarła siostra mojego ojca, nie miała rodziny. W 2014 r. zmarł mój ojciec. Pytanie: kto dziedziczy po dziadku? Moim zdaniem ja i moja siostra, ale mam wątpliwości, czy czasem nie ktoś jeszcze.

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli spadkodawca zmarł przed dniem 28 czerwca 2009 r., spadkobiercami ustawowymi są w pierwszej kolejności:

 

 • dzieci, a jeżeli nie dożyły otwarcia spadku – wnuki, prawnuki itd.,
 • małżonek;

  w takiej sytuacji zstępni i małżonek dziedziczą w częściach równych, z tym jednak, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 spadku, co ma znaczenie, gdy zmarły pozostawił więcej niż troje dzieci.

 

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił potomstwa, dziedziczą:

 

 • małżonek,
 • rodzice,
 • rodzeństwo, a jeżeli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku – zstępni rodzeństwa (na przykład siostrzenica, bratanice, bratankowie, a dalej ich dzieci);

  w takiej sytuacji udział małżonka wynosi 1/2 spadku, druga połowa przypada łącznie rodzicom i rodzeństwu, natomiast w razie braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa cały spadek przypada małżonkowi.

 

Natomiast w przypadku gdy zmarły nie pozostawił nikogo z wyżej wymienionych, spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce, a przy braku takiego – Skarb Państwa.

 

Jeżeli natomiast spadkodawca zmarł po dniu 28 czerwca 2009 r. dziedziczenie po nim wygląda następująco:

 

 1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.
 2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.
 3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
 4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
 5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje).
 6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
 7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
 8. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

 

Przenosząc powyższe zasady na grunt tej sprawy, należy stwierdzić, że:

 

 1. po śmierci Pani dziadka spadek po nim odziedziczyła jego druga żona i dzieci z pierwszego małżeństwa, czyli Pani ojciec i jego siostra;
 2. po śmierci Pani ojca dziedziczy jego żona (jeżeli żyła w chwili jego śmierci) oraz dzieci;
 3. należy zatem ustalić, czy faktycznie ciotka nie miała żadnej rodziny (oprócz oczywiście, męża, dzieci, dziadków, rodziców czy nie żyli czasem jej wujkowie / stryjkowie lub też ich zstępni, czyli dzieci wnuki).

 

Dopiero wówczas, gdy ciotka faktyczne nie miałaby żadnej absolutnie rodziny, cały spadek po dziadku przypadnie Pani i siostrze.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Kilka lat temu zmarł mój ojciec. Po jego śmierci uzyskaliśmy z sądu stwierdzenie o nabyciu spadku w postaci części mieszkania (ja, moja mama i...

 

Podjęcie na nowo umorzonego postępowania spadkowego

Przed laty moi teściowie złożyli wniosek do sądu o ogłoszenie testamentu i stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach teściowej. W testamencie...

 

Przekazanie pieniędzy na konto a spadek

Matka przed śmiercią przekazała mi pieniądze przelewem (z konta na konto). Czy te pieniądze liczą się do masy spadkowej?

 

Czy doszło do przywłaszczenia majątku spadkowego?

Dwa miesiące temu zmarł mój mąż. Mieliśmy ustawową wspólność majątkową, ale odrębne konta osobiste. Pozostało troje spadkobierców: ja, nasz syn...

 

Czy jeden spadkobierca może wynająć wspólny dom?

Jest nas troje rodzeństwa, posiadamy dom po rodzicach, teraz chcemy go wynająć. Jaką mamy spisać umowę między sobą, aby tylko jeden spadkobierca był...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »