Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpływ testamentu na podział spadku

Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-20

Spadkodawczyni w chwili śmierci była wdową, nie spisała testamentu. Po zmarłej pozostał jedynie bezdzietny syn, kawaler. Syn zmarł, również nie pozostawiając testamentu. W tej sytuacji spadkobiercami stało się rodzeństwo wdowy. Część rodzeństwa zmarła bezdzietnie, druga natomiast pozostawiła po sobie dzieci (łącznie troje). Jedno z tych dzieci, zanim umarło, sporządziło testament na rzecz syna brata. Czy sporządzony testament będzie miał wpływ na podział spadku po zmarłej wdowie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W opisanej sprawie będziemy mieli do czynienia z dziedziczeniem ustawowym po wdowie i testamentowym po zmarłym dziecku rodzeństwa wdowy. Krąg uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku będzie bowiem uzależniony od tego, czy po zmarłym dziecku rodzeństwa wdowy uprzednio zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe, czy też nie. Jeżeli nie, wówczas krąg uczestników będą tworzyli wszyscy, którzy by dziedziczyli na mocy ustawy po zmarłym dziecku rodzeństwa. Jeżeli postępowanie spadkowe będzie przeprowadzone, wówczas osoba, która spadek nabędzie po tymże zmarłym dziecku rodzeństwa wdowy, będzie uczestnikiem postępowania i będzie wchodziła w miejsce osoby, która ją powołała do spadku.

Sporządzony testament przez zmarłe dziecko rodzeństwa wdowy będzie miał zatem wpływ na dziedziczenie po wdowie, bowiem osoba, która na jego mocy jest spadkobiercą, będzie dziedziczyła po wdowie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »